Problema cadere par adolescent

31-07-2013
ghost04
Nu este medic/terapeut
ghost04
Buna ziua! De o saptamana am inceput sa ma confrunt cu o problema destul de raspandita in randul barbatilor: caderea parului. Pot sa ma laud ca am avut dintotdeauna si inca mai am un par foarte des. Problema a aparut recent si am observat asta dupa ce am facut dus.
Mentionez ca anul asta am absolvit liceul si am fost foarte stresat in aceasta perioada, iar programul meu de somn a avut de suferit. De asemenea, nu sunt adeptul unui stil de viata foarte sanatos. Fac sport, insa alimentatia lasa de dorit. Nu obisuiesc sa mananc foarte multe fructe si legume. Acest stil de viata l-am avut dintotdeauna, insa nu m-am confruntat cu aceasta problema pana acum.
Cateva persoane mi-au spus ca problema ar fi din cauza faptului ca mi-am lasat parul sa creasca, insa ma indoiesc de aceasta explicatie.
Orice raspuns si recomandare este binevenita. Multumesc anticipat!
3 comentarii
0
01-08-2013, ora 13:03
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Mananca sanatos, nu fuma, nu pierde noptile, fara stres si emotii puternice, mai tunde-l cate un cm pe luna o perioada, cumpara de la plafar sampon din plante contra caderii parului.
0
01-08-2013, ora 15:22
ghost04
Nu este medic/terapeut
ghost04
Mersi pentru sfat. Am uitat sa precizez ca de cand ma stiu nu am avut un stil de viata foarte sanatos, insa problema a aparut recent. O sa ma tund in curand si o sa incerc sa revin la un program normal. Astept si alte indicatii.
Am uitat sa precizez. Nu imi cade in cantitati mari. Daca pun mana in par si trag (pana incepe sa doara putin), raman in mana cu 3-4 fire de par.
0
01-08-2013, ora 22:59
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Normal e sa iti cada 40 de fire pe zi.
Se regenereaza automat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • MIT: Căderea părului se intensifică iarna
  • De ce chimioterapia produce căderea părului?
  • De ce testosteronul influențează pilozitatea?
  • A fost identificată cauza genetică a albirii părului și a calviției
  • Cât de mult păr e normal să cadă pe zi?
  • De ce chelesc bărbații?
  •