Problema exces par pubian...

04-08-2015
Skiv
Nu este medic/terapeut
Skiv
Dupa cum spune si titlul, cand aveam 11 ani am facut o mare greseala.., am pus big-ul pe parul pubian (acum este des si gros), marea prpblema este ca nu stiam ce faceam si am pus big-ul si pe parul pubian din zona anala.. si acum ma enerveaza intr-una, cum pot oprii cresterea parului pubian ? Un depilator ar fii bun ?
3 comentarii
0
05-08-2015, ora 17:23
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
Raderea parului nu influenteaza grosimea firului sau cat de des creste. Este o iluzie optica.
Va recomand epilarea cu laser sau ipl.
0
05-08-2015, ora 17:31
Skiv
Nu este medic/terapeut
Skiv
O crema depilatoare sau un depilator electric, nu ajuta cu nimic ? Imi este cam rusine sa ma duc la doctor..
0
05-08-2015, ora 21:13
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
Zona este cam sensibila pentru epilatoarele electrice, dar puteti incerca - unii tolereaza.
Daca hotarati sa incercati creme fiti foarte atent/a sa nu aplicati pe mucoasa si faceti initial un test pe o zona mica sa vedeti cum reactionati, apoi cresteti treptat suprafata, dar nu in aceeasi zi, efecte iritante adverse putand aparea si mai tarziu. Oricum durata nu este mai lunga decat cu lama, firul de par fiind indepartat tot de la suprafata pielii.
O solutie temporara mai ok este ceara, dar si pentru asta trebuie mers la un salon.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: