Problema psihica? | Forumul Medical ROmedic

Problema psihica?

11-03-2010
annakarenina23
Nu este medic/terapeut
annakarenina23
De cativa ani trec prin niste stari extrem de ciudate si de enervante, care imi paralizeaza orice efort de a-mi reconstrui viata de la inceput. Am fost diagnosticata cu: sindrom depresiv anxios, sindrom depresiv atipic, sindrom anxios fobic, atacuri de panica, episoade maniacale, obsesive etc. Simptomele mele sunt multe: in primul rand e o frica intensa care ma depaseste si imi depaseste si vointa. De 6 luni de zile nu merg la scoala si nici nu cred ca am sa merg de acum incolo. Cum ma apropii de locul respectiv inima o ia razna, transpir si palmele se racesc, ma iau durerile de stomac si nu stiu sa zic decat "vreau acasa" si sa ma intorc din drum. La inceput era vorba de orice iesire din casa, de la mersul la magazin pana la plecarea din oras. Acum am trecut partial de faza asta, in sensul ca frica nu e asa de intensa cand merg la magazin, faza cu plecarea din oras nu am depasit-o, pt ca am o problema si cu dormitul in alta parte. Dar daca plec singura undeva (oriunde), fie ca e vorba de 5 min sau 1 ora, imi este efectiv rau de moarte. Am senzatia ca plutesc, ca altcineva merge in locul meu, ca nu sunt eu, ci ca e altcineva inauntrul meu, cum ar fi suntem 2 persoane care incearca sa castige intr-un fel de lupta, nu stiu exact cum sa ma exprim. In fine, partea mai rea e ca intr-o zi singura pe strada m-am ratacit, am mers intr-un loc complet necunoscut si nu stiam unde sunt si ce caut acolo si nu stiam ce sa mai fac. Sa dau telefon cuiva parca nici nu mai stiam, nu mai tineam minte nici ca pot suna sau pot intreba ceva pe cineva, mergeam ca teleghidata pana cand am ajuns intr-un loc in care stiam cum sa ma intorc acasa. Alta problema este cu ce vad in jurul meu. AM senzatia ca ma urmareste mereu cineva, parca atunci cand sunt singura vine spre mine si imi face in ciuda, si traieste undeva in exterioul meu dar totusi este in mine... Cand merg in camera mea ma uit mereu in spatele meu si astept parca sa fuga dupa mine desi niciodata nu vad pe cineva, decat o singura data mi s-a intamplat intr-un spatiu deschis sa vad un om ciudat cu parul lung strans in coada care ma fugarea prin magazin, si de atunci nu plec nicaieri singura. Cand ma schimb de haine si imi scot bluza mi se pare ca acum acel cineva e in spatele meu si n-o sa mai apuc niciodata sa-mi scot bluza si sa ma uit odata sa vad cine e. De asemenea, sufar de niste stari de nervozitate urate. Ma apuca din senin, dintr-odata, fara ca cineva sa imi faca ceva sau sa ma enerveze o stare atat de cumplita de nervi incat as fi in stare sa omor pe cineva..pe bune. In sensul asta mai am o frica si anume aceea ca am sa omor pe cineva fara sa-mi dau seama, pur si simplu o sa se intample si am sa ma trezesc cu cutitul in mana deasupra unui cadavru si am sa fiu pedepsita pt ceva de care nu mi-am dat seama. Cand dorm noaptea imi este asa de frica de faptul ca o mana ma va prinde de picior si ma va trage jos din pat incat stau cat de ghemuita pot si ascult orice zgomot si ma uit mereu la marginea patului sa vad daca vine mana dupa mine... chiar si ziua cand ma asez pe un scaun imi pun picioarele sub mine ca sa nu ma traga de sub masa si cand ma spal noaptea pe dinti e la fel.. tot ce traiesc e un cosmar. In unele momente ma surprind pe mine vorbind singura cu mine, eu imi pun intrebari si parca un alt eu raspunde, dar sunt eu care vorbeste pentru amandoi, si atunci imi dau seama ca am intr-adevar o boala, ceva psihic. Oricum imi dau seama ca am o problema, o tulburare ceva, pentru ca bunicul meu a fost diagnosticat cu parafrenie, lui ii era teama ca cineva ii pune otrava in mancare si manca doar ceai cu paine, era nervos, vorbea singur, avea vedenii, vedea aratari, nu se mai putea misca etc, si tatal meu...e cam la fel, in tinerete a fost in coma, nu mai putea vorbi, nu se mai misca, vedea lucruri etc. Nu stiu, nu cred ca ma voi vindeca vreodata, dar mi-ar prinde bine un sfat, ceva. Multumesc.
10 comentarii
0
11-03-2010, ora 12:54
anaid09
Nu este medic/terapeut
anaid09
Ai spus ca ai fost diagnosticata, insa nu pomenesti daca urmezi un tratament.Daca nu, mergi cat mai curand la un medic psihiatru si prezinta-i toate aceste simptome, care sub tratament medicamentos vor ceda!
0
11-03-2010, ora 13:17
annakarenina23
Nu este medic/terapeut
annakarenina23
Multumesc anaid pentru raspuns. Am facut tratament cu Rispen si xanax, acum mi-a schimbat pe Rispolept si diazepam, tratamentul nu a dat niciun rezultat, in afara de imbunatatirea somnului, iar acum urmeaza sa mi se schimbe pe Seroquel. A mai luat cineva acelasi tratament si a dat vreun rezultat?
0
11-03-2010, ora 14:08
anaid09
Nu este medic/terapeut
anaid09
Seroquel este un antipsihotic de ultima generatie, foarte eficient in tulburarea afectiva bipolara si nu numai.Nu vorbesc din propria experienta, ci din ce am citit despre acest medicament.Pentru unii este eficient, pentru altii nu prea (am o prietena care nu s-a simtit bine cat timp a luat seroquel, ei ii este bine cu zyprexa), depinde de organism.
Poate ne mai scrie si cineva care urmeaza tratament cu seroquel...
0
11-03-2010, ora 15:55
robymat
Nu este medic/terapeut
robymat
Intaresc si eu ce a spus prietena mea, Anaid, Seroquelul este un medicament bun, insa nu la toata lumea ii prieste. Mie nu mi-a priit, desi am auzit pe multe persoane care se simt bine cu acest medicament. Eu iti doresc sa te simti bine cu Seroquel, in caz ca nu va fi asa sa nu disperi, sunt multe alte medicamente care pot fi schimbate pana cand unul te va face cu siguranta sa te simti mai bine.
0
15-03-2010, ora 11:36
caren7
Nu este medic/terapeut
caren7
Despre Seroquel !

In ianuarie am inceput tratamentul acest medicament. Eram la inceputul unei depresii. Efectele au fost imediate. Somnul a fost foarte profund si prelungit in zilele din weekend, insa in timpul saptamanii am fortat si m-am trezit de dimineata. Nu am mai fost vorba despre depresie. Am functionat in parametrii normali, dar efectele medicamentului se intindeau pe toata durata zilei. Era foarte incomod. Moleseala, lipsa atentiei, memorie slaba, dezinteres pentru serviciu si gospodarie.M-am chinuit in acest fel timp de 2 luni, pana in urma cu 3 zile cand am schimbat Seroquel XR ( cu eliberare prelungita ) pe Seroquel " simplu ". Ma simt cu mult mai bine si continui tratamentul.
0
15-03-2010, ora 12:25
annakarenina23
Nu este medic/terapeut
annakarenina23
Multumesc caren7 pentru raspuns. SI eu as dori sa schimb Seroquel XR cu Seroquel simplu, dar am inteles ca nu exista! Tu unde l-ai gasit? Ti-as multumi mult pentru raspuns.
0
15-03-2010, ora 12:48
caren7
Nu este medic/terapeut
caren7
Draga Annakarenina23

Am gasit Seroquel simplu tot la farmacia de unde l- am cumparat si pe primul. Si exista la mai toate farmaciile. Nu cred ca este un medicament rar.
Initial, am avut reteta de Seroquel XR 200mg. Tratamentul meu era pentru Seroqule XR 100mg. Taiam in jumatate tableta si luam cate o parte in fiecare seara. Acum am cumpart Seroquel 100mg simplu si nu este nevoie de ajustari.

Tu ce concentratie trebuie sa iei ?

Daca nu gasesti, as vrea sa te ajut. Pot sa-ti cumpar de la farmacia din localitatea mea. Dar cum facem sa luam legatura ? Tu ai reteta gratuita ? Si in mod special XR ? sau e la alegerea ta ?
0
15-03-2010, ora 13:48
cobra5998
Nu este medic/terapeut
cobra5998
Va recomand Seroquel XR 200mg. Eu am fost diagnosticat cu tulburare psihotica polimorfa si de cand iau Seroquel ma simnt foarte bine.La inceput am luat Solian si mai rau mi-a facut.
0
17-03-2010, ora 12:32
gabriela_gh
Nu este medic/terapeut
gabriela_gh
Indraznesc sa intervin in discutie, deoarece ma regasesc in majoritatea celor scrise de dv. De mult timp am aceste complexe de inferioritate cum s-ar spune, imi tremura mainile si in ultima perioada chiar si capul, in special cand sunt emotiile mai mari.Nu fac fata intr-un colectiv si chiar zilele acestea am avut parte de o experienta care m-a demoralizat si mai mult.Fiind la cursurile cu frecventa redusa, trebuia sa citim cate un text in limba franceza.Incepusem sa tremur inainte de a ajunge randul meu, am incercat sa ma controlez dar nu am reusit.Din cauza tremurului nu am reusit nici sa citesc cum trebuie, ma simteam foarte prost ca ma vad colegii si eram nevoita sa fac pauze pentru a incerca sa-mi revin.A fost o situatie foarte jenanta pentru mine, cu toate ca ceilalti nu au parut a fi neintelegatori.De multe ori simt ca ceilalti discuta cu mine sau ma accepta in cercul lor de prieteni doar din mila.In adancul sufletului simt ca pot sa fac multe, ca sunt in stare de mult mai mult, dar cand sa pasesc in societate parca ma lovesc de un zid si totul iese pe dos.Am fost la medic, mi s-a dat trimitere la endocrinologie unde am aflat ca glanda tiroida este pe cale sa se declanseze si trebuie mentinuta sub control.Pe langa vitaminele recomandate, mi s-a prescris si xanax, sperand ca astfel voi deveni putin mai pasiva la tot ce este in jur.Am luat acest tratament timp de trei luni, dar pot spune ca nu am simtit nici o ameliorare in ce priveste acest tremur, iar emotiile si stresul persista si acum, chiar s-au accentuat.Rugamintea mea este, in cazul in care exista cineva in masura, sa-mi spuna ce ar trebui sa fac, daca exista vreun remediu sau cui ar trebui sa ma adresez pentru a primi ajutor.
0
29-03-2010, ora 13:22
Emmma
Nu este medic/terapeut
Emmma
Buna Gabriela!Din ceea ce povestetsti, pare sa fie vorba de o tulburarea anxioasa, posibil fobie sociala.Si eu am trecut prin asta, se rezolva prin psihoterapie si medicatie pe o perioadascurta.La mine asa a fost, de aceea eu iti sugerez sa schimbi medicul, eventual sa consulti un psihiatriu!Multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul