probleme cu ceaiul verde

25-02-2009
zilahu
Nu este medic/terapeut
zilahu
am inceput sa beau ceai verde ca am auzit ca e bun pentru diverse: dantura, slabit, energizant etc. eu nu l-am luat pentru ceva anume ci pentru simplul fapt ca e energizant. beam ceaiul dimineata inainte sa ma duc la serviciu, pe stomacul gol si dupa 2 minute mi se facea rau. prima data am zis ca nu e din cauza ceaiului dar am baut si a doua zi si...la fel. am baut un ceai dupa-masa si nu am avut nici un fel de probleme. sa fie din cauza ca l-am baut pe stomacul gol?
multumesc!
3 comentarii
0
25-02-2009, ora 22:19
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Se prea poate sa fie vorba si despre altceva, dar si eu am patit la fel. explicatia pe care mi-am gasit-o este aceea ca eu sunt in mod obisnuit un pic hipotensiva, iar ceaiul fiind energizant imi dadea senzatiile astea. Nu am mai baut.
0
02-03-2009, ora 21:46
K.M.Ani
Nu este medic/terapeut
K.M.Ani
Se poate, ceaiul verde contine cofeina, poate la-ti facut prea tare.puneti o lingurita de plante la o cana de ceai.sa auzim de bine
0
16-07-2009, ora 12:24
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Corpul tau reactioneaza normal la o bautura daunatoare.
Ceaiul verde este ceai negru dar inca necopt.
Amandoua contin cofeina si o multime de toxine nocive. Este la fel de rau ca si cafeaua, dar cu alte efecte caci contine alte substanze.

In orice caz un ceai mai rau nu exista pe lumea asta decat ceaiul verde si negru si daca ai crezut propagandei ca ar fi bun la ceva corpul ti-a arata foarte clar ca nu este asa.
A bauta bunica si mama ta un asftel de ceai ????
De ce iti trebuie un astfele de ceai ? Lasa englejii si chinezii sa-l bea, tu bea mai bine ce se gaseste in gradina la noi.

Oamenii din ziua de azi sunt asa de naivi si cred tot ce li se spune prin mass-media ca ajung pana si sa ignore reactiile adverse ale corpului obisnuindu-se cu astfel de otravuri !

Daca vrei sa bei ceairui sanatoare bea de ceai de salvie, de fenicul, de urzica, de galbenele, de menta, dar nu prea des si nici nu prea mult, caci fiecare ceai fie cat de bun are efect medicinal si nu se ia decat la nevoie. Schimba-le mereu.

feniculul este bun pt. digestie, constipatie
galbenelele pt ficat, dexintoxifica
urzica cuarta snagele
salvia curata cam tot
menta e focoasa si e buna cand ai digestie slaba de la stomac rece,
etc.

Cu ceai negru si verde va intoxicati TOT corpul !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Detoxifiere cu ceai verde
  • Efectele dovedite științific ale ceaiului verde
  • Ceai verde - beneficii conform studiilor
  • Este ceaiul verde bun pentru slăbit?
  • Consumul zilnic de cafea și ceai verde asociat cu un risc mai mic de deces la diabetici
  • Compusul de ceai verde crește nivelurile unei proteine anticanceroase
  • Poate reduce ceaiul verde riscul de infectare cu COVID-19?
  •