Probleme cu Erectia | Forumul Medical ROmedic

Probleme cu Erectia

02-04-2016
blizzard17x
Nu este medic/terapeut
blizzard17x
Buna ziua,
Ma numest Andrei, 16 ani, am probleme cu erectia.
Inainte de tot, mentionez ca practic culturismul, mananc sanatos, nu am un nivel ridicat de colesterol :( (ar fi culmea), dar am probleme cu erectia.
In sensul: O pot mentine, dar sunt zile cand nu pot face asta, si pentru a o mentine ma straduiesc.
Am luat niste suplimente gen macca, tribulus, am observat imbunatatiri dar am renuntat acum 3 zile, problema este ca nu am mai avut erectii.
Am fost la doctor si mi-a spus (fara analize, sau ceva, ) ca problema mea se datoreaza masturbarii excesive, recomandandu-mi sa stau intre o luna sau trei, fara masturbare.
Erectii nu am dimineata, seara rar, poate doar daca ma excit.
Erectile pe care le am stand in pat, cu un stimul mintal sunt, , ok, , nu sunt tari ca si cum m-asi excita si as-i sta in picioare.
In timpul actiului sexual mai demult a fost ok, mai exact acum o luna...
Am avut erectii pastrandu-le si 20 de minute, doar cu un stimul fizic, in rest... nu :( in ultimile zile deloc:((
Insa nu stiu ce sa fac :(
Va rog sa ma ajutati.!
5 comentarii
0
02-04-2016, ora 13:39
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Este normal ca erectiile sa apara in urma unei stimulari erotice. Cele nocturne sau de dimineata au alte cauze si sunt mai degraba gesturi reflexe. Ele arata doar ca exista posibilitatea erectiei (dpdv organic).
Cum este treaba cu masturbarea? Ai o, partenera stabila si respectiv o viata sexuala regulata?
Practici culturismul in mod organizat, sub supraveghere sau singur?
La aceasta varsta culturismul nu este indicat, caci modifica substantial functionarea organismului (mai ales din punct de vedere hormonal). Nu este indicat sa iei fel de fel de substante (chiar plante) fara a se stabili clar cauza situatiei tale caci poti face mai mult rau decat bine.
Stiu ca tribulus este recomandata culturistilor mai ceva ca apa plata, dar putina lume stie ca este extrem de periculoasa din alte puncte de vedere...
0
02-04-2016, ora 20:13
blizzard17x
Nu este medic/terapeut
blizzard17x
Buna seara !
Culturismul l-am practicat cu istructor, mi-sa spus ca nu mai am nevoie de el.
Practic de un an si jumatate.
Tribulus am folosit, macca, creatina si toate idiotenile. :(
Partenera am, dar ne vedem foarte rar, gen 2 luni.
Cand luam macca, eventual stimulatori sexuali deci acum o saptamana puteam mentine o erectie si 30 de minute, cu chiu cu bai puteam, dar nu mereu.
Acum m-am oprid din a mai lua.,
Inainte sa-mi incep viata sexuala ma masturbam foarte des, zilnic chiar..

Sunt extrem de suparat pe faza asta :(
Oare ce ar trebui sa fac?
Multumesc anticipat de raspuns.
0
02-04-2016, ora 21:17
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Ai practicat un sport care este nerecomandat la aceasta varsta, iar "antrenorului" tau ar trebui sa i se ia licenta, daca are una. Este foarte probabil ca asta a afectat organismul. Nu se practica sporturi de forta decat cu mare atentie si doar daca se urmareste performanta, macar ca sa merite riscurile, altfel, antrenamentele cu greutati (mari) in perioada de crestere ( in care te afli) afecteaza organismul.
Iti recomand sa mergi la un medic sexolog pentru evaluare generala dar si specifica, hormonala, pentru a vedea care este situatia din acest punct de vedere (organic) si daca substantele luate au influentat in vreun fel.
Incearca sa schimbi modul de a face miscare, macar pentru o perioada de timp: alergare, fotbal, tenis de camp etc.
In alta ordine de idei: pare ca nu ai tocmai cunostintele potrivite in ceea ce priveste sexul. Cum adica sa mentii o erectie "chiar si 30 de minute"? Cat crezi ca dureaza de fapt un act sexual normal si satisfacator? Ce povesti ai citit sau auzit? Un act sexual dureaza in jur de 30 de minute, in care este cuprins si preludiul. Restul sunt legende, exceptii sau dorinta de a stabili recorduri nepotrivite.
Este important sa renunti la masturbare, care probabil a contribuit la situatia in care te afli si sa incerci sa ai o viata sexuala regulata. Tipul de miscare pe care ti l-am recomandat va ajuta la descarcarea tensiunii acumulate.
0
03-04-2016, ora 12:48
blizzard17x
Nu este medic/terapeut
blizzard17x
Am inteles.
Da.. asa este, o sa ma duc la un sexolog, in cel mai scurt timp.
Sper insa sa mi-se rezolve problema...
Credeti ca ar fi o solutie ca timp de 1-3 luni sa nu mai am nici un raport sexual, masturbare etc ?~
Va multumesc mult pentru timpul acordat <3
0
15-05-2017, ora 14:31
ontem
Nu este medic/terapeut
ontem
Problemele de potenta apar de obicei din cauza ca nu prea avem grija de sanatatea noastra, mancam ce nu trebuie si nu facem sport.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: