Probleme cu gatul de 3 luni

24-04-2017
Vladut1995
Nu este medic/terapeut
Vladut1995
Buna ziua, am 22 ani si cam de 3 luni de zile am o problema cu gatul care nu imi mai trece. Examinandu-mi gatul am observat niste bube de culoarea pielii in spatele omuletului care coboara spre gat. Acestea nu ma dor, ci imi provoaca o stare de jena in gat, rareori imi da niste junghiuri. Ce am mai observat eu, este un ganglion submandibular care mi-a aparut sub barbie acum mai bine de o luna de zile, care nu ma doare, dar este destul de umflat ( aprox. 1 cm lungime ). Ce problema pot sa am ? Am fost acum 2 luni la un medic orl-ist care mi-a spus ca am o infectie nazala si mi-a recomandat nasonex si biorinil, dar n-au avut efect. Ma tem sa nu fie ceva grav, pentru ca este prima data cand ma confrunt cu asa ceva.
8 comentarii
0
24-04-2017, ora 20:21
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pe forum sunt foarte multe postari despre acesta problema
cauza este un reflux gastro-esofagian si alimentatie incorecta
0
27-04-2017, ora 22:32
Vladut1995
Nu este medic/terapeut
Vladut1995
Domnu doctor, nu va suparati, dar va rog frumos sa-mi spuneti si mie cum pot trata acele bube din gat care ma jeneaza extrem de tare. Ceva ce imi pot cumpara de la farmacie, caci am incercat cu de toate fara nici un succes ( nasonex, biorinil, eurespal, klacid )
0
28-04-2017, ora 12:15
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nici unul din medicamentele prescrise.. NU au nici o treaba cu faringele si acele bubite
faci consult la gastrologie, tratament ca sa nu mai ajunga acidul in faringe
gargara cu apa de gura stomatologica
Faringo spray 2 puf din 4 in 4 ore
0
28-04-2017, ora 17:25
Vladut1995
Nu este medic/terapeut
Vladut1995
Domnu doctor, dati-mi va rog frumos o adresa de mail sa va pot trimite 2 poze ale cavitatii bucale, ca sa va dati seama exact ce se afla acolo.
0
03-05-2017, ora 09:31
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
mergi la gastro..si rezolva problemele de acolo
NU te mai examina in gat.. daca nu ai terminat o facultate de medicina... o sa ajungi la depresii asa.. ca tot iti gasesti bubite peste tot
0
03-05-2017, ora 16:19
Vladut1995
Nu este medic/terapeut
Vladut1995
Da, va multumesc de raspuns, o sa merg. Sper ca ati vazut si pozele ce vi le-am trimis pe mail, iar astazi am fost la farmacie de am luat listerine si faringo spay.
0
06-05-2017, ora 12:15
alynuka
Nu este medic/terapeut
alynuka
De aproximativ 3 luni am dureri de gat, undeva la baza gatului care se manifesta prin senzatie de arsura ca si cum as avea o rana in gat.Am fost la ORL unde mi s-a pus diagnostic de faringita cronica, provocata de un reflux gastro esofagian.Am facut analize hemoleucograma unde toate au iesit in limite normale, iar la exudat mi-a iesit streptococ aureus in gat.Medicatia primita de la medicul ORL a fost o gargara preparata in farmacie, care mai mult imi irita gatul, vitamina A 20 tablete, Lantingen B picaturi si nexium 20 mg 1/zi timp de 3 luni.A treia luna de nexium este luna aceasta care este la inceput dar totusi am 2 luni de tratament si gatul tot ma doare.Tin sa mentionez ca durerea este doar pe partea dreapta a gatului, este putin inflamat gatul pe acea parte, simt ceva in gat tot pe partea aceea, iar durerea radiaza in ureche uneori si simt urechea infundata. De asemenea sunt si ragusita si tot pe partea dreapta.La noi in oras nu exista medic gastrolog.Poate ma puteti ajuta cu un sfat
0
06-05-2017, ora 13:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
faci un TRanzit baritat Esofagian... la radilogie, dimineata, pe nemancate
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amigdale cu puroi - cauze și tratament
  •