probleme cu intestinul

17-02-2009
eu doar eu
Nu este medic/terapeut
eu doar eu
NICK Vreau sa/ti spun ca mi/a fost sugerat de catre cineva de pe acest site sa tin un regim si sa iau carbune medicinal pt ca ar semana a colita!zis si facut am tinut acest regim 6 zile parca au mai incetat dar dupa aceea au reinceput.am obs. ca dupa ce mananc paine, produse din carne de porc si dupa guma de mestecat am din nou flaturenta?deci nush da chiar ma ingrijoreaza...ce sa fac:-??a si conteaza varsta?
10 comentarii
0
17-02-2009, ora 21:14
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Buna!
Pe dumneavoastra, ce va deranjeaza mai exact, numai flatulenta sau si altceva?
Astept rsp dvs. pt mai multe detalii.

O seara superba:)
0
20-02-2009, ora 18:03
eu doar eu
Nu este medic/terapeut
eu doar eu
NICK problema e flaturenta, dar ma si deranjeaza pt ca simpt ceva la nivelul intestinelor parca tot pusca ceva si oare transpiratia si mirosul neplacut din cav bucala sau mai degraba simt ceva acru in gat...are ceva?
0
20-02-2009, ora 18:32
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
AAAA...ok!
In legatura cu flatulenta deja v-am rsp la celalalt subiect (luati Sab Simplex).
In ceea ce priveste respiratia urat mirositoare (fetida), aceasta apare din mai multe cauze printre care si o posibila infectie, un reflux gastro-esofagian (de aici si gustul acru din gat) si o lipsa mai mult sau mai putin acuta a florei intestinale probiotice (lactobacili).
Cred ca cel mai bine ar fi sa consultati un medic gastroenterolog care sa va faca o endoscopie digestiva superioara si inferioara; diagnosticul va fi exact iar tratamentul pe masura acestuia!

Numai Bine si multa sanatate!
0
03-03-2009, ora 18:36
l68dani@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
l68dani@yahoo.com
Nu stiu daca postez corect intrebarea mai precis nedumerirea in problema ce ma framinta.De ceva timp incoace am probleme cu tranzitul intestinal.Daca pina in urma cu citeva luni era normal de ceva timp e mai accelerat, incerc sa nu maninc fasole, varza, mazare, tot ce baloneaza si totusi din orice aproape ma deranjez la burta.In urma cu aprox 2 ani am slabit ajungind la 46 kg(am 156 cm) si de atunci nu ma ingras.Maninc normal, si daca pina acum 2 ani nu mincam supe sau ciorbe decit rar si piine, acum maninc normal.Fac un tratament naturist cu ghintura, obligeana si valeriana(un amestec pentru senzatia de arsura la stomac) si pt anxietate dar pina acum nu am avut aceste balonari si probleme cu burta.Ma simt fara putere si simt ca nu am putere sa stau mult in picioare.Ce tratament as putea urma Am exclus si cafeaua, nu stiu daca trebuie urmat un regim.Daca beau ceai de menta problema se regleaza pe moment si apoi la citeva zile reapare.Ma tem sa nu fie ceva mai grav
0
27-03-2009, ora 10:21
just me Dany
Nu este medic/terapeut
just me Dany
Buna!Am si eu o problema destul de neplacuta si sper ca o minte salvatoare sa-mi dea si mie o mana de ajutor.De aprox.doi ani am probleme de genul:ameteala puternica, la scurt timp dupa aceasta ameteala urmeaza balonare cu arsuri in intestine, stari de greata chiar de lesin si apare un scaun diareic.Adeseori sunt foarte balonat, am perioade cand ma trezesc cu scaune moi cate 3, 4 pe zi si perioade cand merg normal insa atunci cand ma umflu ma simt foarte rau asa cum am mentionat mai sus am stari de lesin.Pe langa toate acestea am dureri in zona fierei si mi se strange multa saliva iritativa(lichid) in gura.Flatulenta si mult ragait.
Ceea ce ma sperie cel mai mult este ca atunci cand sunt nevoit sa iau antibiotice aceste efecte sunt mult mai puternice ajungand pana la amorteli pe partea stanga si dereri musculare(la picioare).Nu mai stiu ce sa fac, dati-mi va rog un posibil diagnostic, sfaturi deoarece nu mai pot sa urmez nici alte tratamente uneori necesare pentru eradicarea altor infectii cu antibiotice.Multumesc
0
29-03-2009, ora 11:38
soninoni
Nu este medic/terapeut
soninoni
ma doare burta de la buric in jos, nu foarte tare dar e durere suparatoare cite odata imi vine si greata si mai ales dupa ce manic
0
22-04-2009, ora 11:16
soninoni
Nu este medic/terapeut
soninoni
ma doare burta de la buric in jos am stare de great a de slabiciune ameteli stare de rau generala amilaza 18
0
23-04-2009, ora 15:06
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
l68dani, cel mai probabil atunci cand ai slabit, ai slabit foarte mult si incorect. Te sfatuiesc sa consulti un nutritionist, un endocrinolog si chiar un gastro-enterolog pentru problemele digestive persistente.

Just me Dany, te sfatuiesc sa faci o endoscopie digestiva superioara si inferioara; mai mult ca sigur ai probleme din vezica biliara (cred ca diskinezie biliara), care s-ar ameliora foarte mult cu Bilichol si/sau Mag-anghinar; ai si simptome specifice meteorismului. Consulta un gastroenterolog, sau un medic internist, ambii fiind suficient de apti profesional pentru a iti face un consult si o endoscopie (pt endoscopie adreseaza-te numai gastroenterologului).
Antibioticele au foarte multe reactii adverse si este normal sa-ti perturbe sau sa-ti exacerbeze celelalte simptome sau semne pe care le ai din cauza celorlalte conditii medicale.
In general, pt diskinezie biliara ai putea sa iei Bilichol (1 cps de 3 ori pe zi, inainte cu 30 de min. de cele 3 mese principale, cu un pahar mare de apa), iar pt flatulenta Sab Simplex comprimate de 80 de mg (1-2 compr. sfaramate in gura in timpul mesei si ingurgitate, de 3 ori pe zi, plus 1 seara la culcare), care este bun si pt eructatii (ragaieli).

Soninoni, mai mult ca sigur ai o problema intestinala. Consulta si tu gastroenterologul, daca nu poti, si nu ai alte probleme de sanatate sau intolerante/sensibilitati (posibile alergii), poti lua Spasmomen (1 comprimat de 3 ori pe zi, inainte de masa). Nu-l lua daca suferi de glaucom cu unghi inchis, stenoza pilorica sau hipertrofie de prostata (in caz ca esti de sex masculin; din ce ai scris nu mi-am dat seama). Poti lua de asemenea si niste enzime digestive, care sa-ti optimizeze digestia, enzime precum Zimogen forte sau Wobenzyn.

Numai Bine tuturor!

P.S. Cel mai bine ar fi sa consultati medicul!
0
05-10-2011, ora 18:02
delllia
Nu este medic/terapeut
delllia
carne de porc si guma la colita ? n-ai voie. degeaba iei carbune medicinal.
0
20-10-2022, ora 12:35
dinca ana-maria
Nu este medic/terapeut
dinca ana-maria
Bună ziua. Mamei mele i s-a făcut ecograf și i s-a depistat pe ficat un chist de 13 cm când se sparge?
Vă pot trimite poze de la ecograf?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: