Probleme cu nasul de 15 ani | Forumul Medical ROmedic

Probleme cu nasul de 15 ani

11-05-2012
geta_1964
Nu este medic/terapeut
geta_1964
Buna ziua,
In urma cu 15 ani am suferit o operatie de deviatie de sept.De atunci in locul unde am fost operata mi se formeaza o rana in mod continuu.desi am fost consultata de mai mult de 10 medici orl-isti toti mi-au dat diagnosticuri diferite.Am facut un tratament cu ceva raze la nas(nu mai stiu exact cum se numesc), vreo 2 saptamani pt cicatrizarea sau arderea ranii, am inecercat cu zeci de unguenturi, picaturi etc, am fost si la psiholog care mi a spus ca e o problema orl.Am fost la o policlinica privata si am repetat toate analizele, in urma investigatiilor s-a descoperit un stafilococ auriu.Am facut vreo 5 tratamente pt stafilococ, perioada in care ma simteam ff rau, iar acum ultimele simptome care le am sunt acelea de nas inflamat (mai ales cand ma trezesc dimineata) si rana se formeaza ca o ciuperca dupa ploaie, , , am niste secretii lipicioase in gat si acum au inceput sa imi apara si in ochi-lipicioase si transparente.Nu exista zi de 15 ani sa nu am simptome suparatoare la nas.Nu mai am incredere in tratamente, nu stiu ce as putea sa mai incerc, va rog sa ma ajutati cu un raspuns.
3 comentarii
0
11-05-2012, ora 21:26
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
un raspuns.. nu vad cum ar putea sa va ajute !
nu am inteles nimic din mesaj.. nici ce simptome va suprara cel mai tare.. in nas.. in gat !
nici nu ati scris concret ce diagnostice au pus medicii ORL
cu ce pot sa va ajut concret ? de unde sunteti ? cred ca va dati seama ca asi fi mult mai in masura sa va ajut daca asi vedea nasul !!!
0
13-05-2012, ora 13:16
geta_1964
Nu este medic/terapeut
geta_1964
Buna ziua,
Imi cer scuze ca nu am fost destul de concreta.Sunt din Tg.Mures.O sa incep de la operatia de deviatie de sept, in urma acestei operatii mi s-a format o rana in nas in partea stanga, pe pertele septului.Am consultat mai multi orl-isti, ale caror diagnosticuri au fost diferite cum ar fi:rinita cronica, stafilococ auriu sau invocarea unei probleme pe baza de nervi(desi nu stiu cum o rana s-ar putea putea forma pe baza de nervi).Simptomele pe care le am momentan sunt:cand ma trezesc dimineata imi simt rana uscata si dureroasa, nasul "scataie" si se aud pocnituri ca si cum as avea o secretie sub piele.Nara stanga o simt ca si cum ar fi inflamata si este si vizibila inflamatia la exterior.Cand trag aer, nara nu se misca, fata de cea dreapta.Daca ma scarpin langa nas, pe partea cu problema, simt niste furnicaturi sub piele, si se emana un miros neplacut.In momentul in care incep un tratament, de ex creme sau spalaturi nazale incep sa am niste secretii care sunt foarte lipiciose si mi se depun in gat, iar in timpul tratamentelor ma simt si mai prost.Am facut si niste sedinte de acupunctura, vreo 6 luni de zile, iar medicul homeopat mi-a spus"v-au cam ciopartit la operatie".Nu stiu ce tratament ar putea sa ma ajute in acesta problema, am sa incerc sa detaliez toate tratamentele care le-am facut de la inceput:am folosit unguenturi cum ar fi kanamicina, tetraciclina, nidoflor, bepanthene etc, picaturi nazale nazonex, pinosol.tratamente pt imunitate, mi-a fost si arsa rana, am facut 5 tratamente cu antibiotice pt stafilococ, am facut tratament homeopat, spalaturi cu diferite ceaiuri mesteacan, musetel, spalaturi cu apa cu sare care erau foarte dureroase, uleiuri cu vitamina A.Am fost consultata si de seful clinicii ORL din Tg.Mures, dl conf. dr. Muhlfay Gheorghe, care m-a tratat timp de 6 luni cu unguenturi si picaturi fara nici un rezultat.Mi-as dori sa ma trezesc intr-o dimineata fara sa imi simt nasul inflamat sau dureros.Sper ca am fost ceva mai concreta si puteti sa va faceti o idee despre problema mea, poate reusim sa gasim o solutie.Va multumesc pt interesul acordat.
0
13-05-2012, ora 19:32
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. acum mesajul a fost exlicit
faceti cateva poze cu nasul pe exterior si daca se poate si la intrare in nas.. cu o sursa de lumina ca sa se vada intrarea in nas si daca se poate si putin din septul nazal
atasati pozele pe mail
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: