Probleme cu vocea de cateva luni

16-06-2020
XCinevaX
Nu este medic/terapeut
XCinevaX
Buna ziua!Sunt intr-o situatie destul de complicata de ceva vreme.O sa incep prin a mentiona ca eu cant.In luna martie am inceput sa am probleme cu gatul odata cu aparitia unei raceli.Ma durea, eram si putin ragusita.Desi raceala a trecut, problemele cu gatul au persistat.Eram obisnuita ca de obicei cand incepe sa ma doara gatul nicio pastila de supt nu ma ajuta, asa ca nu am crezut ca va fi ceva diferit de aceasta data.Insa timpul a trecut iar prroblema nu s-a ameliorat, asa ca am facut o vizita la orl.Dansa a incercat sa se uita in gatul meu si a zis ca nu imi poate vedea corzile vocale.A mentionat doar ca sunt iritata mai adanc in gat.M-a intrebat daca fac cursuri de canto si am spus ca da, raspunzandu-mi ca, , sigur nu mi-am afectat corzile vocale daca iau cursuri", ceea ce nu mi s-a parut o abordare prea corecta, dar am tacut.Mi-a dat niste pastile de stomac in caz ca as avea reflux si niste picaturi.Cand am inceput tratamentul a inceput si starea de urgenta.Nu m-a ajutat.Am inceput sa imi simt gatul uscat tot timpul, ajungand sa beau si trei litri de apa pe zi, foarte mult comparativ cu cat beam inainte.Am facut pauza vocala aproape toata starea de urgenta.Incercam sa cand cate putin ocazional dar nu ma simteam in regula.Nici nu profesoara de canto nu ma puteam vedea ca sa discutam.Cand s-a ridicat starea de urgenta mi-am facut programare la alt doctor, insa dansa mi-a spus ca nu are voie sa se uite in gatul meu si doar am stat de vorba, spunandu-mi ca e posibil sa fie din gauza tehnicii vocale incorecte si mi-a dat niste tehnici de terapie vocala de urmarit pe youtube alaturi de niste pastile de supt si o crema pentru nas.Dupa terminarea tratamentului am inceput sa ma simt mai bine, insa tot am momente cand vorbesc mai mult si imi oboseste vocea(uneori ma si ustura) iar de cateva zile am inceput sa si cant cate putin pentru ca trebuie sa incerc pana la urma sa vad cum sta treaba, si dupa ce cant mai mult incepe sa ma usure gatul si trebuie sa ma opresc.Este destul de stresant sa nu stiu ce am mai exact...in conditiile in care in cateva luni trebuie sa sustin o auditie si se presupune sa incep sa ma pregatesc si nu pot...Nici nu stiu daca imi fac mai mult rau incercand sa cant acum...Stiti ce ar fi de facut in aceasta situatie?
1 comentarii
0
17-06-2020, ora 10:02
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Vocea.. pentru cantereti este esentiala
când iti alegi o meserie.. trebuie sa faci si sacrificii
1. gatul.. face parte din tractul digestiv. Toate alimentele trec pe langa laringe
2. unele alimente si medicamente produc reflux gastro esfagian.. si acolo este problema Acidul gastric !!!!!
3. Interzis toata viata ( daca vrei sa canti ) alimente gen Usturoi, otet, lamai, citrice, prajeli. acidulate !!!!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: