probleme in gat..

15-08-2011
k2
Nu este medic/terapeut
k2
am observat ca domnul mentionat practic este singurul care raspunde si de aceea ma adresez direct dumnealui, cu rugamintea sa-si faca timp si sa-mi acorde si mie atentie..va rog, domnule!
asadar, acum un an si jumatate am fost prima data la medic, cu urmatoarele simptome: senzatia de fir de par pe lueta, mici si rare sangerari (simteam ca si cum s-ar sparge o bubita in spatele luetei, cam la 2-3 saptamani; instantaneu disparea pentru 1-2 zile si senzatia de fir de par)..practic aveam 2 mici bubite(moi) la baza luetei in fata si toata partea din spate a luetei, umflata si rosie(umflatura moale)..apoi au aparut 2-3 mici bubite si pe la mijlocul luetei, dar au disparut ulterior..dimineata, bubitele pe care le puteam vedea erau mai mici sau nu mai erau deloc, apoi pe parcursul zilei reapareau..
Diagnosticele au fost de la alergie, candidoza, hipertrofie, papilomatoza, micropapiloame, pana la nu stiu, habar nu am, nu am nimic iar micile si sangerari sunt de la mucoasa nazala..
In prezent, au disparut majoritatea "micropapiloamelor"(mai am doar 2 mici la baza luetei)..senzatia de ceva in gat apare pe parcursul zilei si se intensifica spre seara--dimineata e lipseste coplet..dimineata ma simt excelent, ca un om perfect sanatos..pe parcursul zilei se intensifica ; simt caldura si o senzatie de apasare de-a lungul intregului lant ganglionar pe partea dreapta, de sub maxilar pana la umar..ma inteapa usor si rar amigdala dreapta, lueta, deasupra luetei in rinofaringe si cel mai des valul palatin(deseori am cate o pata rosie si dureroasa pe cerul gurii, care dispare in maxdim 2 zile)..durerea radiaza uneori usor sub forma unor usoare junghiuri-intepaturi in umar si piept dar mai ales pe partea dreapta a gatului, de-a lungul lantului ganglionar..
Sper sa aveti rabdare sa cititi..oof..
Din zecile de medici la care am fost, doar 2 mi-au dat tratament identic.zadarnic..(tratament antialergic si cu fusafungine)
am deviatie de sept si dificultate in a respira pe nas..
am facut de curand si peste saftul medicilor CT de la sinusuri la laringe-nimic( Doamne ajuta si multumesc!)
radiografii cu rotire? la plamani, umar, brat, clavicula-nimic( Doamne ajuta si multumesc!)..
am renuntat la fumat si la cafea, la alcool si la orice ar putea fi factor alergic, afara de aer mancare usoara si apa..de slabit nu am slabit(m-am ingrasat de cand nu mai fumez)
corzile vocale sunt mobile, ca acum 2 ani..cu camera video nu se vede nimic pana dincolo de laringe, inclusiv 2-3 inele din trahee?
ma simt din ce in ce mai rau, in sensul ca durerile din lateralul gatului si umar cresc in intensitate..ma inteapa si parca ma sufoc; uneori simt ca nu mai am aer..
nu stiu ce sa mai zic..va rog, ganditi-va la problema mea.. intrebati-ma
7 comentarii
0
15-08-2011, ora 22:14
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ma intereseaza daca ati facut vreo legatura intre intensificarea simptomelor din gat.. cu regimaul alimentar ( rosii, muraturi, meres.a. produse acre sau acidulate !?)
ma intereseaza varsta, inaltimea KG.. tensiunea arteriala
ma intereseaza daca stiti ca prin coloana vertebrala.. trec foarte multi nervi de la creer spare organele periferice.. si multe din durerile din umar, gat s.a pot fi de la problemele coloanei cervicale ( ati investigat coloana vertebrala la nivelul cervical si toracal?
0
16-08-2011, ora 00:35
k2
Nu este medic/terapeut
k2
in primul rand, multumesc pentru raspuns si pentru interes..multumesc mult..
varsta 37 de ani, 191 cm. 116 kg, 130/70 tensiune..nu mi-am facut inca investigatii la coloana vertebrala intrucat am fost refuzat, tinand cont de nr radiografiilor, CT, etc..in ce priveste vreo legatura dintre micile sangerari, bubitele moi de pe lueta(micropapiloame?) si orice altceva, nu am reusit sa fac o legatura decat cu dormitul, in sensul ca la trezire, simptomele sunt mult atenuate sau lipsesc cu desavarsire, iar bubitele deseori mai mici decat la culcare, dar nu intotdeauna..mananc intr-adevar multa carne, carnati si oua, in general multa proteina animala.este posibila o legatura intre simptomele mele si o afectiune la coloana/reflux gastric, in conditiile in care am mici sangerari, nu stiu de unde dar probabil din rinofaringe..am mers la medic chiar si la 10 minute dupa sangerare, si am fost investigat cu fibroscopul, fara anestezie..zadarnic..
pe de alta parte, micile junghiuri si intepaturi, uneori intense si foarte dureroase pentru cateva secunde-minute, ce spun eu ca urmeaza si provin de la lantul ganglionar drept, imediat de sub maxilar pana la articulatia umarului si mijlocul bratului(niciodata sub axila), au aparut dupa o serie de 2-3 torticolis-practic, dimineata ma durea ingrozitor dreapta latero-cervical, perfect localizat(adica puneam degetul pe un punct foarte dureros)
timp indelungat(ani de zile) inainte de aparitia problemelor la gat, am suferit de hiperaciditate gastrica, gastrita, in pragul ulcerului, problema care inca nu-i rezolvata(iau omez dimineata si seara)..
domnule doctor, poate hiperaciditatea si refluxul gastric, impreuna cu spondiloza cervicala sau pur si simplu o forma de reumatism la umarul drept, sa-mi provoace mici sangerari in gat si intensa activitate a lantului ganglionar grept?..la pipait, simt altfel, mult mai sensibil, ca si cum m-ar arde usor, urmand la milimetru lantul ganglionar..poate o forma de ciuperca in gat sa explice asta sau amigdala dreapata care ma tot inteapa, fara sa puruieze sau sa doara tare..inca odata va multumesc si daca sunt dezlanat in explicatii dar va rog sa aveti rabdare cu mine si mai ales sa nu ma "abandonati"..astept cu nerabdare sa-mi raspundeti..multumesc mult
0
16-08-2011, ora 07:34
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. afirmatia (micile junghiuri si intepaturi, uneori intense si foarte dureroase pentru cateva secunde-minute, ce spun eu ca urmeaza si provin de la lantul ganglionar drept, imediat de sub maxilar pana la articulatia umarului si mijlocul bratului(niciodata sub axila) Este Gresita
NU asa sunt asezate lanturile ganglionare, si NU asa dor ganglionii... deci e cu totul alceva !!!
2. toate problemele din cavitatea bucala.. au legatura directa sau mai putin directa cu tractul digestiv..
ori ce problema digestiva( constipatia, colescistul. refluxul gastric)..duc la schimbari pe mucoasa cavitatii bucale si pe limba.
faceti un tranzit baritat esofagian sau endoscopie gastrica pentru investigati
3 schimbati regimul aliemntar.. Exclus din aliementatie.. mezelurile si alte produse de comert care contin condimente si coloranti artificiali.
cartea se poate gati acasa la cuptor.. cu condimente naturale..
Exclus tot ce este acru ( muraturi, otet) fructe citrice, bauturi acidulate.
4 Lueta poate fi inlaturata cu tot cu acele papiloame foarte usor cu radiofrecventa
5 sangerarile.. pot fi din lipsa vit C in organism..care duce la o fragilitate a vaselor sangvine
Consuma multa verdeata ( salata. marar, patrunjel..s.a)
ceaiuri de maces. Tarosin tab 2 la 8 ore.. 2-3saptamani
0
01-09-2011, ora 18:34
k2
Nu este medic/terapeut
k2
multumesc mult de tot pentru interes si pentru raspuns..
intr-un timp scurt(cam 2-3 saptamani), incepand de la lobul urechii drepte in jos, chiar sub piele, a crescut o umflatura alungita nu chiar dura dar totusi tare, cu aderenta la piele cam de 1 cm diametru si 2-3 cm lungime..o simt permanent, clipa de clipa, ca pe o..umflatura, o umbra de durere, o jena clipa de clipa..
laterocervical dreapta ma doare usor, cam la fel ca si umflatura de sub lobul urechii dar mai puternic, dar fara sa fie o durere localizata si fara o nimic palpabil..
e ca naiba..va rog frumos sa-mi schitati ce fel de investigatii trebuie sa fac..unde..
multumesc..
0
01-09-2011, ora 21:46
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ooooooo
lucrurile se complica..
asa gen de adenopatie aderenta la piele.. NU e buna deloc
TRebuie facuta o endoscopie la ORL.. pentru Rinofaringe, hipofaringe si laringe.. sa nu fie vreo surpriza acolo
si un RMN a tesuturilor moi a gatului ar ajuta..
0
03-09-2011, ora 00:00
k2
Nu este medic/terapeut
k2
o sa va mai rog ceva..sa-mi da-ti o adresa de mail sa va trimit o poza de la CT..sau unde sa trimit o poza sa o vedeti...e ceva asimetric, mic si neregulat deasupra laringelui, unde-ar trebui sa fie doar..moale..va rog!
nu am pe cine sa intreb decat tot pe medicul care a facut ct-ul..
0
03-09-2011, ora 07:56
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Iti aduc la cunostinta ca Romedic.. are pentru toti colaboratorii care raspund aici.. adresa personala a cabinetului cu toate datele
este suficient sa dai clic pe numele medicului si se deschid toate datele necesare de contact si nu numai
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.