probleme in viata de cuplu

04-11-2009
claudyaa
Nu este medic/terapeut
claudyaa
sunt impreuna cu pr meu de 2 ani. primu an am locuit impreuna cu parintii mei apoi am inceput facultatea, sunt in anul I la facultate si stau tot cu prietenul meu de data asta singuri , de o luna de cand am inceput facultatea la inceput ne-am inteles super pt k era asa cu vruiam noi eram singuri intr-un oras liberi, fara parinti, dupa o luna atitudinea lui sa schimbat spune k mai bine nu ne mutam impreuna la facultate k mai bine statea separati la camin, ca el se simte constrans, k vrea sa mai iese si cu altcineva adica cu alte fete, k sa plictisit sa stam mereu impreuna k mai vrea si altceva dar in acelasi timp spune k ma iubeste pe mine si k numai pe mine o sa ma iubeasca mereu, , eu sunt o fire mai geloasa pt k mereu imi spne k o sa se duk la alta k vrea sa iese cu prietenii lui si cu o alta fata iar pe mine oarecum sa ma tina cam in umbra, mereu e incordat cand ne intalnim la el la facultate si nu ii convine de ce ma duc, si ma duc ft ft rar, dar lui nu-i convine, spune k nu ne mai intelegem k eu sunt istericasi k uneori nu ma mai suporta, iam zis ca sa ne despartim, dar el a zis k nu vrea sa se desparta de mine, uneori spune k nu ii place decat k facem sex si se simte bine, dar a doua zi sune k ma iubeste, uneori nu mai rezist, sufar prea mult, as vrea sa-l las, dar e primul meu pr prima mea dragoste, si ma simt oarecum legat de el pt ca ne-am cuclcat impreuna si k ma dezverginat, , nu stiu ce sa fac am impresia k dak il las nu o sa se mai uite nimeni la mine pt k nu mai sunt virgina. am nevoie de un sfat urgentt va rog
3 comentarii
0
10-11-2009, ora 14:06
Psiholog Aldescu Delia
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Aldescu Delia
Ceea ce iese la suprafata din mesajul tau Claudyaa, sunt gandurile tale tematoare ca nu ai putea avea o alta relatie cu un alt baiat fiindca acesta va tine cont de faptul ca nu mai esti virgina si nu in ultimul rand, banuind ca te inseala actualul tau prieten te crezi mai degraba geloasa.
Daca iti vei pune intrebarea: Din ce cauza sufar? vei afla daca cel mai mult te deranjeaza faptul ca nu mai vrei aceasta relatie sau incertitudinea unei noi relatii.
Intr-o relatie cei doi parteneri impun reguli, unele le pronuntam si le negociem, altele le pretindem si surprind. Te invit sa-ti exprimi dorintele, cerintele intr-o discutie deschisa cu prietenul tau. Fii deschisa si la dorintele si cerintele lui, fiindca ve-ti ajunge sa negociati. Daca pe parcurs vei constata ca lucrurile nu se schimba poti fi libera sa cunosti un alt baiat, unul care nu va tine cont de faptul ca nu esti virgina si te va aprecia dincolo de ceea ce tu crezi ca conteaza.

Delia Ciobancan
Psihoterapeut de familie si cuplu
0
30-11-2009, ora 09:56
M.M
Nu este medic/terapeut
M.M
Claudyaa am citit ceea ce u ai scris...prietenul tau poate e comfuz nici el poate ca nu mai stie ce simte si ce vrea de la viata poate considera ca a facut prea devreme pasul de a va muta impreuna si de a avea responsabilitati eu zic ca dak vrei sa discuti cu cineva si sigur vrei ca altfel nu postai asta pe forum cum de alta si eu am postat problema mea la (soacra o problema)poate ai timp sa citestii ceea ce am scris eu akolo despre mn dami add la id mada_mada_dragutza si sa fi sigura ca putem discuta despre anumite lucruri
0
30-11-2009, ora 21:13
M.M
Nu este medic/terapeut
M.M
miha_mada_teo imi corectez id dak vr sa vb ca ala am uitat parola si nu mai pot intra scz
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul