Probleme la ghips!

15-06-2017
carunta elena
Nu este medic/terapeut
carunta elena
Va rog sa-mi spuneti daca este obisnuit ca a doua zi dupa punerea piciorului in atele (un fel de ghips cu fese in fibra de sticla) sa se inflameze putin degetele piciorului? Am ruptura la degetele 4 si 5- metatarsiene cu deviatie.Ieri am venit din spital, unde am stat internata 3 zile; astazi am sesizat ca degetele, toate, de la acest picior sunt usor inflamate. Este normal? Nu am dureri. Ms! Elena
9 comentarii
0
15-06-2017, ora 18:57
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Va rog sa ma scuzati, dar nu am inteles:
- ce diagnostic aveti: sunt fracturate metatarsienele sau degetele?
- fractura izolata a metatarsienelor 4-5 este rarissima si se produce doar in cazul caderii unui obiect greu pe picior sau in urma calcarii piciorului de catre o roata de masina. Care a fost mecanismul de producere a fracturii?
- sex, varsta, greutate/inaltime, status ocupational si sportiv, antecedente traumatice, vasculare, metabolice etc.
Asteptam detalii relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
15-06-2017, ora 22:57
carunta elena
Nu este medic/terapeut
carunta elena
metatarsiene rupte; 60 ani; 80 kg. Ruptura s-a produs lovind o treapta, care a despicat degetele 3 si 4.Fara antecedente medicale, viata activa, miscare, bicicleta 14 km zilnic.
0
15-06-2017, ora 23:06
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Metatarsienele sunt oase diferite fata de degete.
Fracturile difera profund, atat prin gravitate, dar mai ales prin tratamentul necesar.
Prin urmare, ce fel de fracturi aveti, ca tot nu am reusit sa inteleg?
De asemenea, nu am reusit sa inteleg: aveti 80 de kg la ce inaltime??
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
15-06-2017, ora 23:08
carunta elena
Nu este medic/terapeut
carunta elena
Femeie, 1, 65 inaltime, profesor.
0
15-06-2017, ora 23:33
carunta elena
Nu este medic/terapeut
carunta elena
Va rog sa ma scuzati ca am dat datele haotic; de lovit, m-am lovit la degete, dar pe film si pe diagnostic se vede/ citeste fractura metatarsiene cu deviatie. Va ms frumos!
0
16-06-2017, ora 12:03
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Exista mii de tipuri de "fracturi metatarsiene cu deviatie", avand tratamente si prognostice profund diferite.
Intrebarea este, insa, alta: la cele 80 kg aveti o probabilitate de 99% de a fi diabetica, ceea ce schimba profund datele problemei.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
16-06-2017, ora 12:58
carunta elena
Nu este medic/terapeut
carunta elena
Nu sunt diabetica; am rezolvat probl inflamatiei degetelor, mi se administreaza antiinflamatoare. Va ms pt raspuns.
0
16-06-2017, ora 13:13
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
OK: la cele 80 kg aveti o probabilitate de 99% de a fi diabetica, chiar daca aveti acum o glicemie normala.
Eu sunt total impotriva antiinflamatoarelor, deoarece pot ascunde diagnostice de gravitate mai mare (prin abolirea durerii se impiedica efectuarea unui examen clinic corect)
D-voastra insa hotarati ce faceti cu sanatatea D-voastra.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
16-06-2017, ora 21:11
carunta elena
Nu este medic/terapeut
carunta elena
Inca o data va ms! Elena
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: