Probleme Mentale Psihice
Salut ! Am 14 ani, si va rog mult sa imi dati niste sfaturi. Am niste probleme, adica greu memorez, uit repede, de exemplu am umblat cu un obiect acum 2 minute sau kiar 1 minut, si lam pus undeva si am uitat unde !
Nu ma pot concentra, cind citesc ceva nu pot memora, de parca sar fi terminat cerneala si nu mai pot tipari in creer.
Mereu foarte greu ma concentrez atunci cind trebuie sa citesc ceva pentru a memora la scoala. Deci astea sunt problemele. Eu sunt acuma clasa a 7-a, clasele 1-5 am invatat foarte bine, doar note de 9 si 10, eram primul din clasa, insa acuma am note tot mai slabe, deja ma duc tot mai in jos, nu stiu ce pot sa fac. La lectii nu mai sunt activ, iar notele tot mai rele. Adica greu lucrez mental- greu memorez, greu ma orientez si uit repede. Seara nu imi este somn, pot sta pina la ora 1 dimineata fara sa simt ca imi este somn, dimineata ma lupt cu somnul, iar la scoala imi este somn, eu kiar daca doresc sa ma culc devreme pentru a avea urmatoarea zi energie, tot deauna nu pot, pur si simplu nu pot. Uneori la scoala simt un..., nu pot explica anume ce simt, dar stiu ca nu e bine, o secunda doar, un fel de soc, apoi ma doare capul. Va rog mult ajutatima.
Nu ma pot concentra, cind citesc ceva nu pot memora, de parca sar fi terminat cerneala si nu mai pot tipari in creer.
Mereu foarte greu ma concentrez atunci cind trebuie sa citesc ceva pentru a memora la scoala. Deci astea sunt problemele. Eu sunt acuma clasa a 7-a, clasele 1-5 am invatat foarte bine, doar note de 9 si 10, eram primul din clasa, insa acuma am note tot mai slabe, deja ma duc tot mai in jos, nu stiu ce pot sa fac. La lectii nu mai sunt activ, iar notele tot mai rele. Adica greu lucrez mental- greu memorez, greu ma orientez si uit repede. Seara nu imi este somn, pot sta pina la ora 1 dimineata fara sa simt ca imi este somn, dimineata ma lupt cu somnul, iar la scoala imi este somn, eu kiar daca doresc sa ma culc devreme pentru a avea urmatoarea zi energie, tot deauna nu pot, pur si simplu nu pot. Uneori la scoala simt un..., nu pot explica anume ce simt, dar stiu ca nu e bine, o secunda doar, un fel de soc, apoi ma doare capul. Va rog mult ajutatima.
3 comentarii
Maxim, cred că ar fi foarte bine să discuţi lucrurile astea în detaliu cu doctorul tău. În special ultimul simptom îmi atrage atenţia. Eu, dacă aş fi doctorul tău de familie, te-aş trimite să faci un studiu electronecefalografic, adică o înregistrare a activităţii electrice a creierului, care seamănă oarecum cu electrocardiograma. Mergi, stai de vorbă cu doctorul tău şi el te va înduma spre ce este mai potrivit pentru tine.
Maxim, vorbeste la modul serios cu parintii tai si mergeti la medic pentru un consult amanuntit.
Nimeni nu te poate ajuta pe un forum, decat la medic.
Faptul ca constientizezi anumite probleme este de admirat. Sunt convinsa ca vei reusi.
Bafta si da-ne de stire cum esti!
Nimeni nu te poate ajuta pe un forum, decat la medic.
Faptul ca constientizezi anumite probleme este de admirat. Sunt convinsa ca vei reusi.
Bafta si da-ne de stire cum esti!
Alte subiecte care v-ar putea interesa:
- 3medicamente pentru persoanele de peste 60 de ani, pentru memorie
- 4tanakan sau nootropil
- 6oboseala, tulburari de concentrare, stari de anxitate dimineata
- 3am senzatia ca imi "strange" ceva crierul, uit foarte repede anumite chestii
- 4simt la baza craniului senzatii de arsura, usturime
- 4Probleme de concentrare
- 5Impresia ca anumite momente s-au mai intamplat.
- 42presiune ceafa, ameteli, stari de lesin
- 2Oboseala, epuizare maxima, lipsa de concentrare
- 9probleme cu tiroida?
- 14Dezvoltare personala
- 0ameteala, lipsa de concentrare, nervozitate excesiva,
- 1Pierderi de memorie, oboseala
- 2Stari ciudate de 2-3 ani: vedere cu puncte, ameteala, greata, durere de cap, transpiratii, lipsa foc
- 11Puterea de concentrare
- 2Pastile pentru memorie
- 2Ceva ptr concentrare/atenție?
- 2Ce sa iau că sa mă concentrez mai bine?
Mai multe informații despre: Memoria dificultatea de concentrare
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
