Prolactina mica in perioada alaptarii

19-11-2009
roxanaccg
Nu este medic/terapeut
roxanaccg
Sunt o persoana care de-a lungul timpului am avut probleme cu nivelul prolactine. In perioada 2004-2005 am facut tratament de a scade nivelul acestui hormon pt ca la analize imi iesea foarte mare. Am facut tratament mai mult decat era nevoie deoarece eu imi faceam analizele la un laborator care nu avea competenta in acest domeniu. Dupa ce am schimbat laboratorul aveam nivelul mai mic decat 10 la un normal de 127-600. Am continuat tratamentul si am ramas la un nivel de 495 (interval normal 127-600). Dupa 2 ani am nascut primul meu copil pe care nu am reusit sa-l hranesc exclusiv la san decat o luna si pana la 5 luni i-am dat atat cat am avut complectand cu lapte praf. Acum in septembrie am nascut al doilea copil si situatia este si mai grava. De aceasta data nu am reusit sa-l hranesc exclusiv la san decat foarte putin. Am facut o analiza de prolactina si este de doar 290 la un normal de 127-600, normalul asta fiind pentru femeile care nu alapteaza cred eu. Recomandati-mi va rog un medic cu care pot rezolva si problema mea.
18 comentarii
0
19-11-2009, ora 02:23
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Pentru o lactaţie corespunzătoare, glanda mamară este pregătită chiar din cursul sarcinii, sub influenţa unor cantităţi substanţiale de foliculină şi progesteron.
Hipogalactia (secreţia scăzută de lapte) este foarte comună, dar există multe remedii naturale care nu afectează nici organismul femeii, nici organismul copilului.
Astfel de remedii nu influenţează gustul laptelui, doar declanşează sau reinstalează lactaţia, cresc calitatea laptelui şi menţin o secreţie normală.
Prolactina are o valoare normală, se încadrează în valorile de referinţă!

Consultaţi un medic naturopat, homeopat pentru recomandarea unor preparate cu efect lactogenic şi galactopoietic sau mergeţi la medicul de familie să vă prescrie GALACTOGIL (mod de administrare:
1-2 linguri de 3 ori pe zi cu câte două pahare de apă, înaintea meselor principale). Documentaţi-vă cu privire la acest preparat.

Sfaturi:
- Morcovii nu doar cresc lactaţia, ci au şi un rol benefic în îmbunătăţirea calităţii laptelui matern. Se recomandă o cantitate de 500 ml pe zi, care se bea dimineaţa şi seara (se poate dilua cu puţină apă);
- Cantitatea zilnică de apă sau suc natural trebuie sa fie de cel putin 2 litri;
- Somnul şi relaxarea stimulează lactaţia!!!

Toate cele bune şi multe binecuvântări ;)))



În speranţa că v-am putut fi de folos, cu plăcere şi deferenţă,
Mister NICK;)
0
19-11-2009, ora 08:46
user59583
Nu este medic/terapeut
user59583
Draga Roxana,
Sunt o mamica a unuei fetite de 5 luni si m-am confruntat cu simptome similare cu ale tale. Am nascut prin cezariana si lactatia a venit dupa 10 zile. Dupa o luna laptele scadea si era cat pe ce sa raman fara. Este foarte bun ceaiul de lactatie de la FARES. Lactatia este stimulata si uite ca alaptez si acum cand fetita are aproape 6 luni. Trebuie sa bei cel putin 2 litri pe zi sa aiba efect. Intra pe site-urile de bebici sa vezi si povestile celorlalte mamici care au trecut prin aceleasi situatii.
0
19-11-2009, ora 12:18
user59583
Nu este medic/terapeut
user59583
Ceea ce a scris NICK mai inainte sunt povesti :
Somnul si relaxarea nu stimuleaza lactatia. Oboseala, in schimb, duce in timp la pierderea lactatiei. Un ritm normal de viata nu afecteaza lactatia.
Morcovii nu stimuleaza lactatia, doar schimba un pic gustul laptelui, ca de altfel fiecare dintre alimentele pe care le mancam noi, mamicile care alapteaza.
Este buna apa in timpul alaptarii, 2 l pe zi, dar nu si sucurile de fructe sau fructele, pentru ca il strica pe bebe la stomacel, desi eu am ignorat acest lucru si bebe avea colici din cauza asta (colicile s-au rezolvat cu Espumisan)
Toate acestea sunt din experienta proprie...sper sa va ajute. Si eu mi-am dorit sa-mi hranesc bebica in mod natural si vad ca si reusesc. Succes si voua, cele care ati luat aminte.
0
19-11-2009, ora 17:10
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
:))) N-am scris nicio poveste. Poveştile le găsiţi pe rafturile librăriilor de profil!
Ceea ce am scris mai sus sunt date lecturate dintr-un studiu făcut de endocrinologi de marcă, nu sunt date empirice precum cele pe care le-aţi postat dvs.

Toate cele bune!
0
20-11-2009, ora 10:58
roxanaccg
Nu este medic/terapeut
roxanaccg
Va multumesc pentru sfaturi si voi incerca sa urmez cat mai multe dintre ele. Sunt convinsa ca vor avea efect.
Numai bine.
0
25-11-2009, ora 21:10
alinutza_109
Nu este medic/terapeut
alinutza_109
Nick, ai vazut mesajul meu?Crezi ca Gabi ar putea sa fie constipat de la GAVISCONUL pe care i l-ai dat?Acum ia LEPICOL.Ce zici?Intarziatuleeeeeeeeeeeee
0
25-11-2009, ora 21:55
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Uffffffffffffff, nu am văzut mesajul, scuză-mă! Da, Gavisconul poate constipa prin dereglarea tranzitului intestinal, dar foarte, foarte, foarte rar. Lepicol-ul este bun, dar mai bun este Herbolax (este natural, ca şi Lepicol, dar are alte ingrediente). Să nu mai consume Gaviscon timp de o săptămână, timp în care să consume Lepicol conform prospectului aferent lui, după care să reia administrarea Gavisconului.

Pupici!
0
25-11-2009, ora 22:20
alinutza_109
Nu este medic/terapeut
alinutza_109
Multumesc pt sfat.I-am zis sa intrerupa Gavisconul si sa mearga o sapt cu LEPICOL.O sa merga in continuare cu el ca tot l-am cumparat.Pupici, o sera binecuvantata.Te-am intrebat ceva prin sms.De ce nu ai ajuns duminica?O sa te musc pana la urma cred:-)) daca nu te duci duminica la Sf Liturghie te duci neaparat luni de Sf Andrei.OBLIGAT!!
0
25-11-2009, ora 22:32
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Heiiiiiiiiiiiiiiiiiiii, nu pot să cred. Tu ai fost duminică la Mânăstirea Cernica? Eu am fost la Sfânta Liturghie la biserica de lângă mine. În sms-ul pe care ţi l-am expediat te-am rugat să-mi confirmi dacă ajungi la Cernica printr-un alt sms. Nu mi-ai expediat duminica trecută niciun sms, de aceea nu am venit, am dedus că nu poţi ajunge! Ufffffff.
Mă duc la Sfânta Liturgie în fiecare duminică, foarte rar lipsesc, ca de altfel şi la sărbători...am verificat acum telefonul şi am observat cu stupoare că nu am primit niciun sms. Când mi le-ai expediat?

Pupici!
0
25-11-2009, ora 22:55
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Abia acum am primit un mesaj.ufffff...cei de la firma de telefonie mobilă expediază mesajelecu încetinitorul...
0
26-11-2009, ora 22:25
alinutza_109
Nu este medic/terapeut
alinutza_109
Nu am fost la Cernica.M-am impartasit la mine in Ploiesti si de spovedit m-am dus sambata la Comarnic.Acolo ma spovedesc pt ca este un ucenic al parintelui.Auzi vezi ca ti-am trimis un sms important, verifica-l te rog.Doamne fereste sa nu crezi ca veneam in Cernica si la tine nu veneam.Ai uitat ca stiu unde stai?Crezi ca scapi asa usor de noi?
0
26-11-2009, ora 23:26
alinutza_109
Nu este medic/terapeut
alinutza_109
Nu era vb de gabi in mesaj, citeste-l.Era vb de spovedit!
0
26-11-2009, ora 23:26
alinutza_109
Nu este medic/terapeut
alinutza_109
Ti-am dat si un apel ca sa vezi mesajul dar am vazut ca il ai inchis.O seara buna.Numai bn.Pup
0
27-11-2009, ora 13:35
catalinachirita
Nu este medic/terapeut
catalinachirita
am si eu un sfat pentru roxana.
nu stiu daca stii cazul barbatului care a nascut. era de fapt femeie si si-a extirpat sanii. i-a parut rau ca a facut-o, dar este deja tarziu. sotia sa, insa, desi nu a nascut, din dorinta de a alapta bebelusul, a inceput sa aiba lactatie. un caz similar este cel al unei bebeluse careia i-a murit mama la nastere si a alaptat-o bunica. sunt factori psihologici care pot stimula lactatia.
0
27-11-2009, ora 23:56
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Stimată d-nă Cătălina,

Sunt şi factori psihologici (cere şi ţi se va da, ai încredere că vei primi şi vei avea...), însă există factorul DUMNEZEU, de la EL vin astfel de minuni...să ai lactaţie fără "componentă" organică stimulantă şi ante-programată hormonal este imposibil, dar imposibilul devine posibil cu ajutorul credinţei!
Cine îşi doreşte, poate să aibă - cine cere, poate să primească, cine are credinţă va şi materializa ce şi-a dorit şi ce a cerut...cine ÎL iubeşte, respectă şi merge pe calea lui Dumnezeu, va fi viu veşnic!

P.S. Da, aşa este (referitor la un enunţ al dvs. din alt topic), dacă DUMNEZEU doreşte veţi face un copil şi la 50 de ani, tocmai de aceea vă recomand să citiţi zilnic Acatistul Sfinţilor Arhangheli Mihail şi Gavriil (Arhanghelul Gavriil a fost îngerul întâistătător, care a fost trimis de Dumnezeu să-i vestească Sfintei Fecioare Maria întruparea Mântuitorului Iisus Hristos; tot el a fost cel care le-a dat vestea cea bună Sfinţilor Ioachim şi Ana, părinţii Împărătesei cerului şi a pământului - Preacurata Sfânta Fecioara Maria) şi al Sfinţilor Părinţi Ioachim şi Ana. Daţi acatiste de 40 de săptămâni la biserică, mergeţi la Sfântul Maslu etc. Este imposibil ca Dumnezeu să nu vă ajute; este mult prea minunat pentru a nu vă asculta rugăminţile, este infinit de formidabil, n-am cuvinte să vă spun cât de mult ne ajută (şi noi nu merităm)!


Vă mai las o rugăciune:
"Doamne, întoarce-i la bunătate şi la rugăciune pe toţi vrăjmaşii mei". Trebuie spusă de 30 de ori pe zi, timp de 40 de zile, şi îndeplineşte orice dorinţă pozitivă a celui ce o rosteşte.
-*
Dumnezeu să vă binecuvânteze cu un copil minunat! Toate cele bune ;)


În speranţa că v-am putut fi de folos, cu plăcere şi deferenţă,
Mister NICK;)

(*modificat de administrator)
0
02-12-2009, ora 13:00
catalinachirita
Nu este medic/terapeut
catalinachirita
Se pare ca admin a sters mesajele precedente. Trebuia sa stearga si sfatul dumitale, pe care nu l-am cerut si l-ai postat gresit. Acum am alte preocupari. Sper sa incetezi pe viitor sa dai sfaturi nesolicitate.
0
02-12-2009, ora 17:44
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna,

Am raportat eu mesajele!
Toate cele bune, multe binecuvântări şi să vă trăiască cei doi copii.
0
02-12-2009, ora 18:19
catalinachirita
Nu este medic/terapeut
catalinachirita
Si daca le-ai raportat, ce? Ai primit liber sa dai sfaturi asa la toti userii?. Eu zis sa-ti vezi lungul nasului si nu te mai amesteci in discutii care nu te privesc si daca n-ai ce face acasa, du-te acum, de sarbatori, la caminele de batrani si du-le si tu un cadou la batranele alea la care nu se mai duce nimeni. Ca le face placere. Trece anul si nu le-ai zis si lor nimeni : La multi ani, Craciun Fericit sau alte urari. Daca raportezi si mesajul asta la admin, inseamna ca degeaba te duci la biserica.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Caracteristicile laptelui matern
  • Alimentația mamei în perioada alăptării
  • Sfaturi pentru alăptarea la sân
  • Pompele de sân
  • Alăptarea și cofeina
  • Alăptarea în sarcină
  • Alăptarea după cezariană
  •