proteza de sold

499 comentarii 1 2 ..... 16 17
0
10-07-2015, ora 20:12
iulian ionut
Nu este medic/terapeut
iulian ionut
buna ziua..ma numesc iulian si am o mica nelamurire..tatal meu a aflat azi ca sufera sau ca are osteonecroza aseptica posttraumatica cap femural stang si lombalgie cronica prin spondilodiscartroza sau ceva de genul.nici nu stiu daca am scris corect...are 48 de ani.inaltimea 1, 75 si cam 90-95 kilograme..de ceva timp avea dureri mari la sold..credeti ca ar avea nevoie de o proteza pentru sold?
0
10-07-2015, ora 20:17
iulian ionut
Nu este medic/terapeut
iulian ionut
buna ziua..am o mica sau mai bine spus o mare nelamurire sau imi pun un semn de intrtebare..de ce nu reusesc sa mai am o erectie puternica...sa va explic..cand vreu sa am o un act sexual am erectie dar nu suficient de puternica incat sa pot incepe actul si la scurt timp dispare erectia..ma puteti ajuta?
0
20-08-2015, ora 18:17
Ileana.S
Nu este medic/terapeut
Ileana.S
Buna ziua
În curând trebuie să-mi pun o proteză de şold. Am consultat vara aceasta 2 ortopezi în acest sens. Cel care mi-a vorbit de rezultate foarte bune după operaţie şi mi-a dat cele mai bune speranţe a fost doctorul Balint, de la Braşov. Aş vrea să iau legătura cu cineva care şi-a pus recent o proteză de şold la domnul doctor, pentru unele lămuriri (să-mi dea un impuls spre ce direcţie s-o iau).
Cu mulţumiri !
0
20-08-2015, ora 20:35
Ylyana
Nu este medic/terapeut
Ylyana
Pentru Ileana. S

La sfarsitul lunii ianuarie m-am operat de coxartroza la dl doctor Balint. Atat dumnealui cat si dna doctor anestezist sunt exceptionali, atat profesional cat si ca persoane, iar conditiile din spital sunt foarte bune. Nici n-am simtit cand m-au operat, iar dupa doua luni n-am mai avut nevoie de carje. Ma simt excelent. Mergeti cu mult curaj la clinicco si nu veti fi dezamagita.
Inainte de a ajunge la dl doctor Balint, am fost la 4 ortopezi pana m-am hotarat sa ma operez. A fost singurul care mi-a inspirat incredere si mi-a garantat reusita operatiei. Mult succes!
0
20-08-2015, ora 21:46
FlorianC
Nu este medic/terapeut
FlorianC
Pentru Ileana.S

Eu am fost operat de dl doctor Balint pe 13 Iunie 2011, pentru necroza aseptica de cap femural drept, iar acum dupa tot acest timp va spun sincer ca ma simt de parca nu am fost operat! Nu am absolut nici un fel de jena sau orice altceva. Va incurajez din suflet sa va lasati pe mana dansului! Este pe departe cea mai buna alegere!
0
21-08-2015, ora 14:57
Ileana.S
Nu este medic/terapeut
Ileana.S
Mulţumesc mult pentru răspunsuri si încurajări.
Săptămâna viitoare am să-i cer domului doctor o programare pentru operaţie.
Aş avea câteva întrebări punctuale.
Le trimit personal pentru Ylyana si Florian C.
Mulţumesc din suflet încă odată, căci am nevoie mare de informaţii acum.
0
16-09-2015, ora 00:19
magdalena nicolae
Nu este medic/terapeut
magdalena nicolae
Am protezat-o pe mama la sold cu o proteza ceramica in urma cu 3 luni.Va rog un sfat domnule doctor.Am pat de masaj de la ceragem la care si mama se masa pana in operatie.nu stiu daca sa mai faca masaj si daca da cam in ce moment de la operatie pentru a nu deranja proteza care este ancorata si cu un surub. VA MULTUMESC CU RESPECT!
0
16-09-2015, ora 09:50
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Masajul nu "deranjeaza" proteza.
Trebuie sa evite doar procedurile electrice sau magnetice de fizioterapie, datorita prezentei componentelor metalice.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
18-09-2015, ora 18:02
magdalena nicolae
Nu este medic/terapeut
magdalena nicolae
Va multumesc Domnule Doctor si.mi cer iertare ca nu am specificat in cadrul mesajului pe care vi l.am trimis si la care am primit raspuns, in legatura cu masajul cu patul de la ceragem, ca acel pat functionesza alimentat la priza si la 60 de grade sau mai putin pana la 45 de grade in functie de cum il setezi. Deci, va rog respectuos sa.mi spuneti, daca pot s.o asez pe acel pat de masaj cumparat de la firma CERAGEM, care incalzeste la 60 grade.MAMA mea fiin protezata la soldul stang in urma cu 3 luni.VA MULTUMESC
0
18-09-2015, ora 21:09
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Caldura nu este "prietena" afectiunilor articulare si este "dusmanul" protezelor articulare.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
19-09-2015, ora 08:52
magdalena nicolae
Nu este medic/terapeut
magdalena nicolae
Va multumescDomnule Doctor pentru ajutor.Eu am inteles ca poate face masajul cu pietrele de jad paravertebral dar neincalzite.
0
19-09-2015, ora 11:37
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
In situatia dansei relevanta si eficacitate are doar kineto-terapia (gimnastica medicala specializata).
"Terapiile" mentionate sunt profund controversate si nu ar trebui sa va preocupe mai mult decat terapiile cu eficacitate probata, cum ar fi kineto-terapia.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
19-09-2015, ora 12:42
magdalena nicolae
Nu este medic/terapeut
magdalena nicolae
Va mulţumesc Domnule Doctor.Cu respect Magdalena Nicolae
0
19-09-2015, ora 22:40
catalin_35
Nu este medic/terapeut
catalin_35
Buna ziua domnule doctor

In urma unui rmn de sold am primit urmatorul diagnostic:
Edem osos cap femural si sold ce se poate asocia cu NACF la debut.
Eu am dureri de sold groaznice si am inceput sa schiopatez.
Mentionez ca am 39 de ani 1, 90 inaltime si 95 kg.
Intrebarea mea este cam ce reprezinta nacf la debut?poate fi stadiul 1?
Si al doilea lucru credeti ca as putea duce o viata cat de cat normala pana va incepe si la noi montarea noii proteze de sold anatomice?
Din ce-am citit in presa anul asta in luna august a avut loc in romania o premiera medicala prin montarea unei proteze ce nu mai necesita revizii indiferent de varsta la care este montata.
Operatia de protezare a avut loc la brasov pe o pacienta de 53 de ani
Va multumesc
0
20-09-2015, ora 11:34
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Va raspund punctual:
- edemul osos nu semnifica intotdeauna NACF. Cel mai adesea este semnul supra-solicitarii de ordin mecanic: kilograme multe in exces (cazul D-voastra), efort exagerat (nu ne-ati precizat ce eforturi fizice profesionale/domestice/sportive practicati).
- nu s-a inventat inca o proteza 'definitiva', ce nu mai necesita revizie. 'Durata de viata' a protezei depinde de varsta si de solicitarea de tip mecanic (este un dispozitiv tehnologic supus uzurii mecanice). Cea mai performanta proteza din lume nu 'rezista' mai mult de 5-10 ani la un pacient tanar, supraponderal si foarte activ dpdv fizic.
- prin urmare, chiar daca (teoretic) este vorba despre NACF, trebuie sa 'uitati' multi ani de proteza si sa va concentrati pe tratamentul logic, simplu si eficace: reducerea greutatii si a efortului.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
20-09-2015, ora 11:52
catalin_35
Nu este medic/terapeut
catalin_35
Va multumesc in primul rand pentru promptitudinea cu care mi ati raspuns.

Serviciul meu nu ma suprasolicita in schimb durerile au aparut dupa un efort foarte puternic si sustinut facut in curte.
Spart beton cu picamer de santier foarte greu, carat generator curent de 30 kg, sapat, intr un cuvant munca bruta de santier cu care n am fost obisnuit.
Eu in schimb am fost diagnosticat acum 5 ani cu sindrom antifosfolipidic.
Trebuia sa urmez tratament cu heparina toata viata.
Am luat doar doi ani si l am intrerupt.
Din ce am citit acest sindrom poate produce si NACF
Intrebarea este ;
Daca circulatia mea sanguina este din nou deficitara si iar s a ingrosat sangele este posibila o asemenea manifestare?
Vedeti vreo legatura logica?

Cu respect.
0
20-09-2015, ora 12:08
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Cea mai logica explicatie este cea a supra-solicitarii de tip mecanic: greutate excesiva, efort fizic fabulos de agresiv pentru articulatii.
Organismul 'protesteaza' impotriva agresiunii la care este supus, iar unul dintre semnalele de alarma este tocmai edemul osos.
Cred ca ar fi infinit mai simplu si mai logic sa va preocupe cauza problemei (greutate, efort).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
20-09-2015, ora 12:12
catalin_35
Nu este medic/terapeut
catalin_35
Va multumesc foarte mult.

Am sa tin cont de sfatul dumneavoastra domnule doctor.

Cu respect.
0
29-10-2015, ora 20:47
exemplu
Nu este medic/terapeut
exemplu
Buna seara!
Ma scuzati de deanj. Am o tije cu surub la sold si ma doare foarte rau, ma pot opera pentru a o schimba cu una cimentata? De la operatie am ramas cu un picior mai scurt. Ce ma sfatuiti sa fac? Care proteza credeti ca este mai buna, cea cimentata sau cea cu surub pe care o am acum?
Multumesc anticipat!
Adaugă un comentariu / răspuns
499 comentarii 1 2 ..... 16 17

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Un program de mers cu un obiectiv de distanță poate îmbunătăți funcționarea după operația de înlocuire a șoldului
  •