proteza sold
Buna seara! bunica mea a fost diagnosticata cu fractura de sold si urmeaza sa i se puna o proteza saptamana viitoare as vrea sa stiu riscurile operatiei avand in vedere ca are 88 de ani., mai ales riscurile anesteziei mentionez ca desi e la aceasta varsta nu sufera de alte afectiuni sa le zic grave inafara de cele cauzate de varsta!
Multumesc anticipat
Cu respect Marius P.
Multumesc anticipat
Cu respect Marius P.
4 comentarii
marius p: probabil bunica ta are fractura de col femural, din pacate acesta, mai ales daca este una deplasata, nu prea se vindeca prin osteosinteza (suruburi), mai ales ca acesta ar presupune ca sa nu puna greutate pe membrul respectiv 6-12 saptamani. la varsta acesta (88 de ani) se prefera protezarea, care permite incarcarea membrului chiar a doua zi dupa operatie. de obicei se prefera o proteza cercico-capitala, sau Moore, dar poate fi si una totala. riscurile exista la orice operatie majora insa fara operatie, sansa sa se mai ridice din pat este infirma. deci cu risc sau fara operatia trebuie acceptata daca vrea sa mai mearga in viata ei. anestezia a evoluat mult in ultimii 20 de ani, deci nu varsta conteaza ci starea generala a pacientei. mult noroc
Buna ziua,
am o rugaminte la dumneavoastra, tatal meu a suferit un AVC acum 10 ani si a ramas cu hemiplegie stranga, iar anul trecut si-a fracturat colul femural de la piciorul paralizat si i-a s-a pus o proteza partiala. Operatia a decurs bine si-a revenit cu mersul ca inainte de cazatura, insa acum dupa un an au aparat durerile, mentionez ca nu face efort ci simple plimbari scurte prin casa, se poate vorbi de condiloidita sau luxatia protezei? acum 6 luni i s-a facut radiografie si totul era in regula. Ce am putea face?
Va multumesc anticipat
am o rugaminte la dumneavoastra, tatal meu a suferit un AVC acum 10 ani si a ramas cu hemiplegie stranga, iar anul trecut si-a fracturat colul femural de la piciorul paralizat si i-a s-a pus o proteza partiala. Operatia a decurs bine si-a revenit cu mersul ca inainte de cazatura, insa acum dupa un an au aparat durerile, mentionez ca nu face efort ci simple plimbari scurte prin casa, se poate vorbi de condiloidita sau luxatia protezei? acum 6 luni i s-a facut radiografie si totul era in regula. Ce am putea face?
Va multumesc anticipat
trebuie sa va duceti la un consult ortopedic. daca medicul considera, trebuie facute radiografii noi.
in 6 luni se pot schimba foarte multe lucruri in jurul protezei
in 6 luni se pot schimba foarte multe lucruri in jurul protezei
Alte subiecte care v-ar putea interesa:
- 36dureri la coloana si in sold
- 12Durere de sold
- 54foraje in cazul necrozei aseptice de cap femural
- 13operatia de protezare a soldului
- 0durere de spate (sold)
- 0aparitia calcificari intense dupa amplasarea unei proteze de sold
- 0compozitie proteza sold
- 3mergand pe strada, mi s-a blocat piciorul din sold si nu mai puteam inainta
- 3Dupa protezarea soldului pot sa am un mers normal?
- 9Proteza sold
- 6Coxartroza bilaterala.. dureri cumplite noaptea
- 6Sold in resort dupa mai multe analize
- 3Durere la sold. Care e cauza?
- 12Operatie protezare sold.
- 3Cazatura de scari... lovitura la sold
- 1Am dureri in soldul drept pe coapsa
- 17durere de sold cu amortirea piciorului
- 0FISURA SOLD
- 1Coxarrtroza bilaterala - alt remediu in afara protezarii?
- 0BUNA Dupa o interventie, montat proteza femur informatie sfaturi
Mai multe informații despre: Soldul proteza de sold
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: