prurit anal de cativa ani, de care nu mai scap

04-10-2007
cryny
Nu este medic/terapeut
cryny
buna sunt din sibiu si am 23 de ani, de cativa ani am o mancarime in zona anusului de care nu mai scap si nici nu stiu la ce medic ar trebui sa merg. De obicei cand merg la toaleta nu pot sa spun ca sunt constipata dar fac foarte greu asta de cand ma stiu si nu am dat importanta dar acum ma deranjeaza foarte tare. Am observat ca din aceasta cauza toata pielea din jurul anusului este crapata, de jur imprejur sunt multe fisuri mici care nu se pot vindeca deoarece de fiecare data cand merg la toaleta se deschid din nou.Mancarimea este groaznica si daca ma scarpin incepe sa doara destul de tare si nu mai trece cateva ore bune durerea. Va rog sa ma ajutati, ce sa fac, nu mai suport.
6 comentarii
0
04-10-2007, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Sfaturi de tip "examen coproparazitologic" se pot da uşor, dar preferabil ar fi să vă consultaţi medicul de familie.
0
26-11-2007, ora 00:00
filipalicia
Nu este medic/terapeut
filipalicia
am si eu o problema asemanatoare, a inceput de 2 ani de zile, a inceput in zona vaginului si de 1 luna a inceput mancarimea si in jurul anusului. la mine cred ca este pe fond de stres, este o mancarime ingrozitoare, ma scarpin pana imi da sangele. am fost la ginecologie, mi-am facut analize peste analize si mi-au spus ca nu am absolut nimic, sa folosesc chiloti de bumbac, poate am alergie la vreun detergent dar nu mi-au dat nici o solutie, nici macar o crema, nimic. asa ca am ajuns la concluzia ca este din cauza sistemului nervos, sunt foarte stresata si nervoasa si banuiesc ca este ceva intern, nicidecum extern. succes, nici eu nu stiu ce sa fac si unde sa ma duc dar sa te gandesti ca ar putea fi si pe fond nervos.
0
30-05-2008, ora 00:00
cribox2000
Nu este medic/terapeut
cribox2000
buna ziua, am o problema si eu cu cea de sus, am o mancarime in zona anusului mai ales seara si dimineata si scaune mai moi, momentan nu am cum sa ajung la doctor sa fac analize decat peste 2 luni, imi puteti da un sfat cu ce sa ma tratez pana ajung la doctor. Va multumesc. Cristina
0
11-07-2008, ora 00:00
just_us28
Nu este medic/terapeut
just_us28
si eu am aceeasi problema, ma mananca de lesin.incerc sa nu ma scarpin pt ca stiu ca mi-ar face rau, tocmai am citit despre un unguent doxiproct. o fi bun?
0
01-08-2008, ora 00:00
cryny
Nu este medic/terapeut
cryny
eu am incercat acest unguent, doxiproct si ma simt mult mai bine, puteti sa il incercati, il cumparati de la farmacie si cititi mai intai prospectul, la mine a functionat si aproape am uitat cat de rau ma simteam inainte, acea senzatie revine doar din cand in cand, oricum sper sa reusit sa va tratati, multa sanatate tuturor
0
08-04-2009, ora 22:50
pinguinu85
Nu este medic/terapeut
pinguinu85
buna seara!va rog sa ma ajutati si pe mine!am o mancarime in jurul anusului, plus ca mi-au aparut niste bubite rosii iar pielea mi se exfoliaza!nu stiu daca cumva este vreo iritatie de la absorbant si transpiratie, sau datorita faptului ca am scaune fff.rare.(iau chiar pastile pe baza de plante sau ceaiuri pt.a pute iesi).Va rog sa imi dati un sfat deoarece si noaptea ma tresesc cu mancarimi ingrozitoare;ce ar trebui sa fac pana ajung la un medic?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici