Psoriazis?

04-07-2020
specterrob
Nu este medic/terapeut
specterrob
Buna ziua, numele meu este Robert. Imi puteti spune va rog ce boala credeti ca reprezinta poza pe care am incarcat-o https://ibb.co/60V4yzX

Am fost la dermatolog initial avand niste eczeme pe fata care nu ma deranjau. Doar ca erau rosii si dupa baie/dus cateodata pielea era afectata si necesita crema de fata. Dermatologul a mentionat ceva despre o ciuperca care se hraneste cu o excretie a pielii cand sunt stresat(scuzati-mi greselile de terminologie) si imi recomandase un unguent ekarzin cred ca se chema, asta acum 2 ani si ceva
In poza care am incarcat-o pe link-ul de mai sus eczema respectiva e prezenta de peste 2 ani. Am omis sa i-o arat dermatologului. In astia 2 ani mi-au mai aparut ca niste eruptii ale scalpului In partea din fata si lateral care sangereaza cateodata si fac ca un fel de matreata si ma mananca capul. Acestea dispar dupa cateva zile de la aparitie

Acum cateva luni m-a vazut un prieten doctor generalist care a zis ca am psoriazis asa crede el

Imi poate un dermatolog confirma daca este vorba de psoriazis?

Multumesc anticipat,
Robert.
2 comentarii
0
07-07-2020, ora 13:27
Andra2021
Nu este medic/terapeut
Andra2021
Buna. Eu am fost diagnosticata cu psoriazis la nivelul scalpului. Ce iti pot spune e ca la psoriazis mancarimea e groaznica, iar la un moment dat se formeaza niste cojite. Nu stiu exact ce a declansat eruptia ( varianta de stres puternic am primit si eu ca raspuns, dar nu as prea crede. Am fost o pers care se stresa si inainte destul de mult). Psoriazisul e groaznic vara, din cauza transpiratiei. Ca si tratament am primit unguentul Daivobet, este ft bun, dar asteptam un tratament minune sa putem scapa de el definitiv si nu doar temporar. Nu stiu daca la tine e psoriazis pt ca se vede mai mult ca o alergie sau ciuperca si nu vad cojitele/solzii specifice psoriazisului.
0
07-07-2020, ora 14:16
specterrob
Nu este medic/terapeut
specterrob
Multumesc, apreciez.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Descoperiri asupra originii eczemelor și a psoriazisului
  • Cum arată eczemele, de ce apar și cum se tratează
  • Vitamina D și impactul său pozitiv asupra sănătății bebelușilor
  • Copiii cu eczemă severă vor putea beneficia de un tratament neinvaziv, care nu suprimă activitatea sistemului imunitar
  •