psoriazis?!

69 comentarii 1 23 Înainte ›
0
06-10-2009, ora 21:51
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Nu aveti psoriazis.
Pentru a sti ce boala aveti ar trebui sa mergeti la un consult dermatologic!
0
10-10-2009, ora 16:42
anusk
Nu este medic/terapeut
anusk
am si eu o problema asemanatoare dar ink n mi.a zis niciun medic daca este psoriazis.dar ma regasesc in simptomele de mai sus.este localizat in sona scalpului si de asemeni mi.au mai aparut si in alte zone cum ar fi p mana, pe picioare.m.am tratat c diprosalic, imi dispar o perioada scurta dar apoi imi apar mai pronuntate.as dori sa imi spuneti ce alte tratamente as putea sa fac, si unde imi pot face niste analize mai amanuntite?
as vrea sa stiu daca se transmite.
va multumesc anticipat
0
11-10-2009, ora 11:20
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
In primul rand trebuie sa mergeti la un consult dermatologic.
0
21-11-2009, ora 16:13
luna28
Nu este medic/terapeut
luna28
buna ziua, sunt o veche pacienta a d-lui doctor Mihalache Dorin.este un doctor fff bun daca ii ascultati sfaturile.eu l-am ascultat o perioada si tare bine am stat, nu am mai avut nicio pata pe corp, acum m-am apucat iar de fumat si au reaparut:(((.am ajuns iar cu moralul la pamant si nush ce sa mai fac, nu vreau sa ajung iar la dermovate ca dupa o sa fie si mai rau.domnu doctor nici crema cu accid salicilic, nici aia cu rezorcina sau aia cu 6 tuburi de flocinolon nu mai da rezultate, regim tin numai de tigari nu ma pot lasa.singurul care vad ca mai da rezultate in cazul meu e flocinolon crema.cred ca am golit toate farmaciile care mai aveau in stoc flocinolon crema:))ce pot sa fac in afara de regim sa imi intaresc sistemul imunitar?ce imi recomandati?am ajuns intr-o stare de melancolie profunda din cauza acestei boli.pt cine sufera de psoriazis si mai are nevoie de un prieten, prietena alaturi lorena_2820 este id ul meu.
0
22-11-2009, ora 18:01
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Daca sunteti din Iasi treceti sa va mai vad !
0
30-11-2009, ora 15:58
alexandra g
Nu este medic/terapeut
alexandra g
buna ma numesc alexandra si in urma cu 1 saptamana am fost diagnosticata cu psoriazis unghial.pe suprafata unghiilor mi-au aparut mici gaurele.unghiile de la maini nu imi sunt foarte afectate insa cele de la picioare stau mai rau.la cele de la picioare imi este afectat si patul unghial.am citit undeva ca la bolnavii de psoriazis deseori le este asociata si limba geografica.pe limba am diferite dungulite rosii marginile fiind usor albe.nu ma deranjeaza deloc nici la vorbit, si nici la mancat.condimentele, rosiile si salata de vinete imi provoaca o usoara usturime.intrebarea mea este se poate ca limba mea sa fie o, , limba geograficasau cauza este alta.candidoza nu este, o ciuperca nici asa deoarece iubitul meu este ok.ce ar putea fi si ce as putea face pentru a avea o limba normala?precizez ca nu ma deranjeaza nimic doar aspectul ei cand casc gura si ma uit in oglinda. va multumesc
0
01-12-2009, ora 12:30
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Impacati-va cu limba care o aveti ! Nu necesita niciun tratament !
0
08-02-2010, ora 20:34
deea_7dec
Nu este medic/terapeut
deea_7dec
Buna ziua Domnule Dr.
Sunt o femeie de 50 ani si am psoriazis mai intai pe scalp de 5 ani si acum 5 luni in urma mi s-a detectat psoriazis si pe restul corpului, psoriazis vulgar...am facut tratament cu raze UV.pe lana asta am inceput cu mai multe unguente si solutii.la un moment dat a inceput k boala sa se retraga insa dupa surt timp revenit. Acum in acest moment am recurs la un alt fel de tratament..si anume argila si ceai...un tratament naturist...doamna doctor care m-a consultat efectiva nu mai stie ce anume sa imi prescrie sa imi treaca. Am un servicu care presupune sa stau foarte mult timp cu mainile in apa...pielea de pe maini a inceput sa se crape foarte tare...si am mancarimi ingrozitoare...Am uitat sa mentionez ca la inceput aveam aceste "bubite" pe picioare si pe brate dupa care s-a extins pe aproximativ 50% din corp.Doamna dr.care m-a tratat a spus ca nu este nevoie de analize si nu stiu daca are dreptate.Am fost si la dermatologie la un control si mi s-a spus ca este toxi infectie alimentara.Sper ca dumneavoastra sa imi mai da-ti o solutie o rezolvare la cazul meu sau ce fel de analiza ar trebui sa fac sa imi dau seama ce anume pot lua pt a stopa aparitia lor sau mai bine pt disparitia bolii.
Va multumesc !
0
12-02-2010, ora 19:47
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Din ce localitate sunteti?
0
12-02-2010, ora 19:49
deea_7dec
Nu este medic/terapeut
deea_7dec
Botosani domnule doctor.
0
17-02-2010, ora 02:18
karema
Nu este medic/terapeut
karema
cititi un strop de sinceritate si..de sanatate,

e foarte dragut ce spune toata lumea si aproape ca ma convingeti sa iau maine la rand toate prospectele acelor medicamente pe care le.am notat deja. ma bucur sa aud ca exista solutii de acest gen dar... as vrea sa va spun pe scurt poveatea mea. la varsta de 13 ani mi s.a dat diagnosticul de psoriazis. aceeasi situatie prin care au trecut si altii, nenumarate tratamente, chiar internari s.a. dar bubitele au tot aparut. ce pot sa va spun, pentru parinti e o diaperare cand dai toti banii pe medicamente si vezi in cateva saptamani cum iti plange copilul pentru ca iar are pete rosii care dau spre sange si il doare. e foarte dureros. am crescut si totusi problema persista insa in timp am realizat ca eu nu numai ca ma zbateam degeaba sa scap de psoriazis ba chiar nu laum masurile corecte pt a.l ameliora. e drept ca raul se rupe de la radacina dar nu si in cazul unei boli de piele care se spune ca e incurabila. oameni buni, va spun cu toata sinceritatea: problema este modul de viata si alimentatia. deci, trebuiesc date de.o parte sau macar diminuate cafeaua, tigarile, mancarurile cu grasime s.a. e foarte simplu, uitati.va la un bolnav caruia i se da regim pentru probleme digestive, vedeti ce trebuie si ce nu trebuie sa manance aceia. Boala nu se face din afara, de la o patura murdara sau un aer poluat, ma scuzati dar! ea vine dinauntru! incercati sa evitati conflictele caci si nervii au un cuvant de spus si oferiti.va pe zi macar un moment de bucurie, in care sa radeti ca un copil, macar unul! daca cei din jur nu vi.l pot oferi, stati deoparte makar o jumatate de ora. umpic de rasfat si atentie caci daca se strica clanta in dimineata a doua o veti schimba, ei corpul nu.l puteti da la schimb asa ca incercati sa aveti grija de el. dar nu de forma, ci pe bune!
0
20-02-2010, ora 20:18
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru deea_7dec:
Nu ati putea sa va internati pentru cateva zile la Spitalul Militar din Iasi ?
0
21-02-2010, ora 14:18
deea_7dec
Nu este medic/terapeut
deea_7dec
Buna ziua domnule doctor.eu o sa sun luni sa imi fac o programare la dumneavoastra...si in functie de cum e programarea o sa vin la iasi sa ma internez la spitalul militar.acum depinde de timpul in care imi da-ti dumneavoastra raspunsul.
Multumesc !
0
28-02-2010, ora 12:17
viorela32
Nu este medic/terapeut
viorela32
buna ziua dl dr!
sunt din Craiova si am fost diagnosticata de dna dr Mileva Citu cu pitiriazis simplex in reg capului in urma cu 8luni.mi-au fost prescrise o crema si o solutie lichida pe baza de acid salicilic, pastile ketoconazol, combinate cu sampon nizoral.la 2 luni dupa tratament a reaparut, si tot asa la interval de 2 luni dupa terminarea tratamentului tot apar cojile si mancarimea la nivelul scalpului.(mentionez ca am schimbat samponul in vichy pe baza de seleniu, apoi selsun ).
de 4 luni mi-a aparut in zona toracelui o pata de 1cm cu marginile rosii pt care am primit diagnosticul eczematida, dar pata nu prezinta scuame.tratament triderm si locoid, insa fara rezultat
ce tratament sa urmez ca sa stopez, este o boala fara vindecare?sau ar fi un inceput de psoriazis?
va rog sa-mi raspundeti si sa imi recomandati un alt medic, chiar si din Bucuresti.(beneficiez de card de sanatate medicover)
va multumesc anticipat
0
28-02-2010, ora 19:28
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
In Craiova puteti apela la Clinica Dermatologica la domnul profesor Tolea sau la alt medic.
0
10-04-2010, ora 19:19
sylvius
Nu este medic/terapeut
sylvius
buna ziua domnule doctor;de un an de zile sufar de psoriazis pe coate pe picioare si in cap;am incercat si unguentele de la clinica psoremiss dar nu au avut rezultatul asteptat;din cate am inteles au aparut pe piata niste medicamente care ar fii eficiente;as fi recunoscator daca sar putea sa imi dati numele medicamentului si niste indicatii;va multumesc anticipat
0
11-04-2010, ora 11:10
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Noile medicamente aparute se administreaza numai prin programe nationale prin medicii dermatologi.
0
11-04-2010, ora 20:12
sylvius
Nu este medic/terapeut
sylvius
ok.eu sunt din timisoara a ti putea sa imi recomandati un medic?multumesc
0
15-04-2010, ora 00:03
amorytza
Nu este medic/terapeut
amorytza
buna seara!va scriu deoarece nu mai suport aceasta boala!desi am 21 de ani, o am de mic copil, pe scalp, pe coate, picioare, spate, piept, urechi.mereu imi "potolesc" boala de pe scalp cu triderm crema, iar pe corp cu diprosalic unguent.imi dispar dupa 3-4 zile de uns, apoi reapar dupa scurt timp.va rog sa-mi recomandati altceva, pastile, ceauri..orice dar nu foarte scumpe(e criza).un factor calmant pentru mine este soarele..cand ma expun bubitele imi mai trec..in rest, iarna..imi apar foarte multe si des..nu le pot tine in frau!va multumesc si astept raspunsul dvs...o seara placuta!
0
20-04-2010, ora 20:34
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru sylvius:
In Timisoara, cautati pe Google datele de contact ale doamnei dr. Petrescu Teodora.
0
20-04-2010, ora 20:35
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru amorytza:
Din ce localitate sunteti?
0
21-04-2010, ora 15:24
amorytza
Nu este medic/terapeut
amorytza
Eu sunt din Campina-PH, dar momentan locuiesc in Bucuresti
0
21-04-2010, ora 19:55
alinavio
Nu este medic/terapeut
alinavio
Buna ziua, va multumesc penru raspunsul dumneavoastra, am continuat sa merg la dermatolog si dupa atatea sedinte mi s-a pus diagnosticul de achantozis nigricans mi s-a dat diprosalic si depiderm, eu urmez cu ele mi s-a mai sters sin pete, dar totusi mi se mai intampla si sa se irite pielea.As vrea sa va intreb ce parere aveti dumneavoastra legat de acest diagnostic.va multumesc anticipat..
0
22-04-2010, ora 22:40
rodiana
Nu este medic/terapeut
rodiana
buna seara! as avea si eu o rugaminte pentru d-l doctor. Am fost diagnosticata cu psoriazis pe scalp de aproximativ 4 ani, timp in care am folosit mai multe unguente dar fara rezultat de durata. La ultimul control dermatologic mi s-a prescris tratament cu Metotrexat pastile, mai exact 3 pastile in fiecare luni timp de 4 sapt. precum si acid folic. Ce parere aveti de acest tratament precum si daca are efecte negative? V-as fi recunoscatoare daca mi-ati raspunde!
0
25-04-2010, ora 16:18
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru amorytza:
Incercati sa-l contactati pe domnul dr. Toropoc Ionel la Spitalul Militar, Clinica Dermatologica.
0
25-04-2010, ora 16:28
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru alinavio:
Cred ca poate fi un diagnostic corect!
0
25-04-2010, ora 16:30
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru rodiana:
Tratamentul este corect!
Are multe reactii adverse si nu se recurge la el decat in cazuri grave de psoriazis.
0
26-04-2010, ora 16:34
rodiana
Nu este medic/terapeut
rodiana
Multumesc mult pentru raspuns! Insa as mai avea o curiozitate : tinand cont ca eu am psoriazis doar pe scalp, mai exact in partea din spate a capului dvs ati recomanda un astfel de tratament tinand cont de reactiile adverse? Va intreb acest lucru intrucat de curand am fost la un control dermatologic si medicul mi-a prescris acest tratament si nu stiu ce anume sa fac( daca sa-l fac sau nu ) intrucat am citit foarte multe lucru de Metotrexat si nu tocmai bune. V-as fi foarte recunscatoare daca mi-ati raspunde!
0
29-04-2010, ora 17:07
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Eu nu l-as prescrie in asemenea forme de psoriazis!
0
29-04-2010, ora 22:01
rodiana
Nu este medic/terapeut
rodiana
Multumesc pentru raspuns!
Adaugă un comentariu / răspuns
69 comentarii 1 23 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.