puls puternic in ureche

42 comentarii 1 2
0
07-01-2016, ora 21:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
numai un medic ORL..sau un medic Neurolog
dupa consult..si alte investigatii decide daca este cazul sa faci investigatii
daca se cauta un neurinom de acustic sau alta formatiune la alt nivel
dar initial se exclud problemele de ficat, rinichi si problemele digestive care tot duc la dereglari de circulatie cerebrala si acufene
0
17-01-2016, ora 00:47
Alina.aG
Nu este medic/terapeut
Alina.aG
Buna seara, am citit comment-urile si raspunsurile dvs, insa totusi as vrea sa ma sfatuiti cum sa procedez...am 23 de ani, 55 kg 165 cm, o viata linistita, un nivel de stres scazut, insa m-am imbolnavit (sa zic asa) acum 2 ani de tahicardie supraventriculara paroxistica (cel putin asa scrie pe biletul meu, medicul mi-a zis ceva de 800 de batai in plus pe minut) mi-a dat tratament am urmat si mi-au scazut la 400.. aceste batai in plus nu dau dureri, insa un disconfort intes, o oboseala persistenta, o respiratie greoaie, batai in ureche (insa regulate ca un tic-tac) si cand stau pe burta simt si aud perfect cat de neregulat bate inima atunci.. cert este ca desi nu am dureri sau ceva de genul, o tensiune scazuta (din 9 cu 6 nu prea cresc), nu ma simt deloc bine, i-am explicat medicului, insa nu considera un caz grav (multumesc lui Dumnezeu ca nu e la un stadiu grav), dar cert este ca persist intr-o stare de disconfort.. pe langa aceste batai neregulate fac si episoade de migrena (in 2015 am avut 2, unul la un nivel de nu imi puteam misca ochii intr-o parte sau alta apoi sa incerc sa intorc capul).. am facut un IRM totul in regula.. intrebarea mea este, pulsatiile ar putea avea legatura cu partea de orl ? migrenele ar putea fi starnite de ureche interna ? multumesc sau aceste pulsatii din ureche au legatura cu tahicardia ? cert este ca atunci cand am aceste pulsatii in ureche incep sa simt si bataile neregulate ale inimii.. multumesc
0
17-01-2016, ora 15:07
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 nu este aici nici o problema ORL
2 problemele de inima si circulatie cel mai frecvent sunt influentate de starea tractului digestiv
, intoleranta la anumite produse alimnetare, malabsorbtia intestinala
si anume lipsa unor minerale si vitamine din organism pot sa duca la dereglari de ritm
3 cred ac pentru inceput trebue sa schimbi putin regimul alimentar, hidratarea mai corecta...
sa renunti la toate lactatele.s.a alimente care afectaza ficatul
si sa faci investigatii serioase la gastrologie...
0
29-01-2016, ora 17:40
marimar89
Nu este medic/terapeut
marimar89
Buna seara!v-am mai scris despre problema mea cu urechea, am facut un RMN cerebral la care mi s-a spus -usoara ingrosare a mucoasei sinusurilor maxilare bilateral la nivelul recesurilor sale inferioare cu aspect inflamator cronic -usoara ingrosarea cornetelor nazale inferioare bilateral si usoara deviatie spre dreapta a septului.In rest este bine, in limite normale.Are legatura ce v-am scris cu problema mea la ureche?Va multumesc!o seara buna.
0
30-01-2016, ora 12:27
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu. inflamatia din sinus are lagatira cu radacina dintilor de sus de sub sinus
pulsul in ureche.. are legatura cu alimentatia, tractul digestiv si problemele de circulatie cerebrala
0
05-02-2016, ora 15:09
Roxana2016
Nu este medic/terapeut
Roxana2016
Domnule doctor, daca acele pulsatii au aparut doar in somn si speriata fiind imediat dupa ce s-a trezit a masurat tensiunea si era buna, care ar fi cauza lor?
Multumesc.
0
05-02-2016, ora 22:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
alimentatia abundenta pe noapte.. care modifica calitatiel sangelui...
il face gros, vascos...
0
07-02-2016, ora 15:48
Carmen2906
Nu este medic/terapeut
Carmen2906
Buna ziua, si eu aud de 3 zile in urechea dreapta pulsul inimii, in special când stau culcata dar si in picioare câteva secunde bune, mai multe episoade pe zi. Am crezut ca e trecător dar din ce am citit pare destul de serios. Am 31 de ani, sunt însărcinată in luna a şasea, 1.67 m, cam 67 kg (nu ştiu exact). Am avut amigdalita in Ianuarie urmată de o infecţie a urechii stângi medii cu înţepături puternice. Am luat penicilina, co-codamol si amoxicilina. Acum aud din nou cu urechea stg Tensiunea o am in general mică, 98 cu 58, ultima oară pe 27 ian a fost de 108 cu 72. Dl doctor, ce cauze ar putea duce la auzul acestor pulsuri in urechea dreapta si ce îmi recomandaţi ?
0
07-02-2016, ora 21:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
medicul neurolog.. dupa consult o sa.ti spuna ce este indicat sa faci
orice investigatie facuta la initiativa proprie.. poate sa se termine cu faptul ca o sa fie niste bani, multi, aruncati si la investiagtie n.o sa se gaseasca nimic
investigatiile se fac la indicatia medicului.. cand el cauta o anumita patologie.. in anumit loc...
0
17-03-2016, ora 22:10
marimar89
Nu este medic/terapeut
marimar89
Buna seara! astazi am fost la un alt medic ORL si dupa ce am facut si acolo audiograma si impedanta mi s-a spus ca sufar de otoscleroza.Am inteles ca ar trebui sa ma operez dar am citit ca sunt multe riscuri, printe care si o eventuala sarcina de dupa operatie nu ar fi prea recomandata.Am citit ca nu ai voie sa mai ridici, sa stai in zgomot, etc.O d-na doctor spune ca boala inainteaza chiar si dupa operatie.Nu stiu ce sa mai cred, dvs. ce sfaturi imi dati?va multumesc mult!
0
19-03-2016, ora 14:30
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Se poate pune un aparat auditiv...
Sau operatia
Alte solutii nu sunt... si fiecare alege...
0
19-03-2016, ora 17:36
marimar89
Nu este medic/terapeut
marimar89
Asta stiu ca mi s-a spus, voiam sa stiu daca este adevarat ce am citit.
Adaugă un comentariu / răspuns
42 comentarii 1 2

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.