punct pe amigdala

14-08-2010
cristina voica
Nu este medic/terapeut
cristina voica
Buna ziua. Am un baiat de 7 ani si de 3 saptamani de cand am venit de la mare si s-a vaitat de durere in gat, am observat ca are un punct de puroi pe amigdala din stanga. I-am dat 3 zile Cefalexin, apoi 3 zile ospen de 500 si tot nu i-a disparut. Am fost din nou la doctor si i-a dat Zinat de 125 si tot nimic. Nu il doare, nu are temperatura. Azi am fost cu el la ORL si a zis ca trebuie scoase amigdalele deoarece are amigdalita chistica, un fel de punga de puroi imbracata in carne, sau asa am inteles eu. Nu stiu ce sa fac. Are 4 zile de Zinat si nimic. Nu as vrea sa ii scot amigdalele. Ce sa incerc mai naturist? Ce ma sfatuiti ? Multumesc!
4 comentarii
0
14-08-2010, ora 19:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca nu vreti sa scoateti integral amigdalele.. e o obtiune ( depinde cat de mari. si afectate sunt !!!)
dar acel chist amigdalian.. NU se vindeca prin alta metoda decat Incizat ( trebuie acea piele fina care acopera chistul sa fie sparsa si aspirat continutul acelui chist!!
nu ii mai dati antibiotice aiurea, , , stricati stomacul si ficatul.. dar acel chist NU se retrage !!!
0
14-08-2010, ora 19:28
cristina voica
Nu este medic/terapeut
cristina voica
Multumesc pentru raspunsul Dumneavoastra asa de rapid. O sa merg la un alt doctor orl si o sa incerc sa vad cum poate fi incizat. E o operatiune ce necesita anestezie generala? Amigdala stanga este un pic inflamata (acolo unde se afla chistul acela de culoare alba), iar cea dreapta nu este. Am sa-i intrerup Zinatul.
0
14-08-2010, ora 19:32
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu.. nu necesita decat anestezie locala si dureaza un minut acel tratament local.( daca este acel chist amigdalian de retentie).
0
14-08-2010, ora 19:37
cristina voica
Nu este medic/terapeut
cristina voica
Multumesc din suflet pentru raspuns. O sa merg luni la doctor orl si am sa vad ce se poate face cu incizia. Sper sa se poata rezolva asa si nu altfel. O sa va mai deranjez zilele urmatoare si o sa va cer parerea in continuare dupa ce am sa consult din nou un doctor orl din Ploiesti. Multumesc !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.