puroi la unghie!

29-09-2012
mihaelajucos
Nu este medic/terapeut
mihaelajucos
Buna ziua domnule doctor am o intrebare, am avut o infectie la unghia mare de la piciorul drept si mi sa extras unghia, acum a crescut pe jumatate si tot asa puroi si iarasi in carne se baga, ce e de facut?Cum sa-mi tai corect coltul?va multumesc
3 comentarii
0
29-09-2012, ora 20:18
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
esti diabetica?
sau
ai fost la pedichiura si NU au fost sterilizate instrumentele?
sau
ti-ai facut singura pedichiura?

DACA ai SI diabet...dr.doar poate-ti raspunde..
daca esti in celelalte variante,
..NU stiu ce sa-ti scriu..doar ATENTIE!!!
0
29-09-2012, ora 20:42
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Unghia incarnata beneficiaza de tratament chirurgical;in cazul dumneavoastra, recomand o noua cura chirurgicala si tratament antibiotic pe cale generala; pentru a preveni incarnarea unghiilor de la picioare, este bine ca unghiile sa fie taiate drept ( nu se rotunjesc colturile) ; inca ceva, eu recomand ca pentru manichiura sau pedichiura sa mergeti la cabinetul de cosmetica avand propriile instrumente;numai bine
0
22-06-2020, ora 17:18
Darvin
Nu este medic/terapeut
Darvin
Buna ziua!
M-am lovit puternic cu ciocanul la unghia de la degetul mare a mâini acum aproximativ 2 luni, sa negrut unghia și sa umflat apoi in timp sa dezumflat și unghia a început sa crească dar tot neagră. Am 4 zile sa făcut puroi in colțul unghiei am spart punga cu puroi și am tăiat unghia in zona acea aproximativ un sfert din unghie, după ce am tăiat-o sub ea era o carne roșie crescută, am luat antibiotic și am pus o crema cumpărată de la farmacie, puroiu a dispărut dar carnea roșie persista la fel ca și atunci și doare dacă o ating, ce e de făcut ?
Dacă m-a puteți ajuta cu in sfat mulțumesc mult!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Remedii eficiente pentru ciuperca unghiei
  • Micoza unghiei și ciuperca piciorului - prevenție și tratament
  •