Putea lua HIV?

18-03-2019
MgM21
Nu este medic/terapeut
MgM21
Fiul meu acum in varsta de 15 ani mi.a povestit ca atunci cand a avut in jur de 11-12 ani a gasit un prezervativ folosit stia ce e si s-a jucat cu el, si din cate isi aduce aminte si-a introdus penisul in el. Intrebarea mea este daca putea lua HIV din acel prezervativ, am citit undeva ca v8rusul nu rezista in atmosfera sunt foarte ingrijorat si el nu vrea sa mearga sa faca test a spus ca nu mai are nici un viitor pentru mine e greu sa aud asta de la propiul fiu, simptome nu a avut de nici un fel... Va rog dati-mi un raspuns
5 comentarii
0
19-03-2019, ora 10:44
MgM21
Nu este medic/terapeut
MgM21
Va rog nu are nimeni o parere?
0
19-03-2019, ora 20:14
Dr. Dumitru Florin
Dermatovenerologie, Bucuresti
Dr. Dumitru Florin
Buna ziua!
Foarte putin probabil ca fiul dumneavoastra sa fi contactat HIV in urma acelui incident din urma cu cativa ani.
Acest virus rezista foarte putin in mediul exterior asa incat faptul ca atins un prezervativ pe care l-a gasit aruncat face extrem de improbabila posibilitatea infectiei.
Dar pentru linistea dumneavoastra psihica si pentru a inlatura multe temeri pe care le aveti ar fi bine sa reusiti sa-l convingeti sa faca testul HIV.
0
19-03-2019, ora 21:59
MgM21
Nu este medic/terapeut
MgM21
Va multumesc mult pentru raspuns, dar din cate mi-a spus treaba e ca si-a introdus penisul in el imi e si rusine de ce a putut sa faca, asta e a fost copil necopt la minte, ma gandesc ca prin faptul asta sa nu fi luat HIV adica ca si-a introdus penisul acolo nu stiu ce a crezut ca se va intampla de a facut asta... Si nu ma pot intelege cu el de nici un fel, nu vrea sa mearga la doctor. Ii este firca de un rezultat pozitiv. Daca doar il atingea cu mana nu m-as fi panicat atat dar si treaba cu penisul...
0
20-03-2019, ora 09:09
Dr. Dumitru Florin
Dermatovenerologie, Bucuresti
Dr. Dumitru Florin
Chiar daca si-a introdus penisul in acel prezervativ probabilitatea ramane foarte mica sa fi contactat HIV.
Teama de un rezultat pozitiv nu ar trebui sa impiedice o persoana sa faca investigatii. Consider ca este mult mai rau sa stea in incertitudine; sa-si faca fel de de fel de scenarii si ganduri negre sau pentru orice fel de stare de rau, oboseala, infectie virala sa se gandeasca ca poate fi din cauza faptului ca are HIV.
Daca face analiza si este negativa scapa de temeri atat cat si dumneavoastra.
Incercati sa mai vorbiti cu el; eventual ganditi-va si la un consult de psihologie.
Adolescenta este o perioada in care comunicarea poate fi dificila.
0
13-05-2019, ora 22:25
MgM21
Nu este medic/terapeut
MgM21
L-am convins sa mergem, miercuri o sa mergem sper sa fie negativ, dar oare daca e pozitiv ce ma indrumati sa fac? un sfat ceva?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.