Puțin ceai verde cu tratament psihiatric in loc de cafea?

23-05-2022
Verno
Nu este medic/terapeut
Verno
As păți ceva daca as bea o canuta mica de ceai verde in loc de cafea daca fac tratament cu antidepresive și antipsihotic?Cafeaua nu îmi place la gust și știu că nu ai voie excitante multe dar am nevoie de ceva puțin care sa mă țină mai energic și nu somnolent de la pastile.Ma refer la o ceșcuță că de cafea dar sa fie cu ceai verde.
Are efecte neplăcute?A incercat cineva?Cum v-ați simțit?Știu că e foarte sănătos ceaiul verde in mod normal.
9 comentarii
2
23-05-2022, ora 16:47
360
Nu este medic/terapeut
360
uite aici continutul de cofeina in ceaiuri, cafea, sucuri, bauturi energizante
---------------*

preferabil, nu mai mult de 1 cana ceai verde pe zi, maxim doua.
pentru siguranta, intreaba doctorul daca la medicamentele pe care le iei, cata cafea ai voie, iar atunci poti sa-ti estimezi cat ceai sa bei

eu pt olanzapina spre ex pot consuma o cafea pe zi.

(*modificat de admin)
2
23-05-2022, ora 22:57
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
Eu am insomnie dupa ceai verde/cafea.

Cafea tolerez maxim o lingurita rasa la ceasca fara repercursiuni asupra somnului noaptea.
1
24-05-2022, ora 10:48
Andrei
Nu este medic/terapeut
Andrei
eu am băut ceai verde foarte mult timp și ma ajutat foarte mult poti lua fără probleme!!!
1
24-05-2022, ora 12:26
NNN7
Nu este medic/terapeut
NNN7
Depinde de la om la om.Eu odată am băut cafea și mi s a făcut rău.Nu poți recomanda sa bei ceai verde doar pentru ca tu nu ai pățit nimic.Vernus întreabă medicul cel mai bine.
2
25-05-2022, ora 22:03
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Eu am baut ceai verde si nu m-a agitat, nu aveam nimic, doar ca nu mi-a placut deloc la gust, deci depinde de om. Si medicul cred ca o sa-i zica la fel, ca depinde de om, sau ca nu ar fi recomandat la el.
2
26-05-2022, ora 01:12
360
Nu este medic/terapeut
360
e foarte interesant ceaiul verde. se pare ca pe langa cofeina, mai contine si l-theanina, care creste productia de dopamina si serotonina, in acelasi timp ajutand la relaxare prin undele alfa din structura creierului

o ceasca de ceai verde contine 30mg l-theanina, iar in suplimente se gaseste in doze de aprox 500mg, ceea ce inseamna ca doza de l-theanina din ceai nu e una mare, dar poate ajuta la relaxare intr-o mica masura. o sa il consum si eu sa vad daca e ok

preferabil sa fie consumat cu mult inainte de a lua medicamentele, ca sa nu fie interactiuni intre ceai si medicamente. mai mult de o ceasca nu e recomandat

citez de pe webmd punct com
"Anxiety disorders: The caffeine in green tea might make anxiety worse."
deci poate fi o problema, cum am zis, si cu celalalte medicamente, care nu sunt neaparat pt anxietate.

enervanta treaba asta cu boala. nu putem suplimenta mai cu nimic
1
29-05-2022, ora 00:31
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Am baut ceai verde, mie personal nu mi-a modificat starea, nu m-a agitat, nu mi-a schimbat tonusul, energia, dar la altii poate o face ceva bun, e relativ, depinde de persoana si aici.
Cine e bolnav, e nasolie, mai bine sa fim sanatosi toti.
Ba tratamente de tot felu, ingrasa, iau libidoul, ba ia energia, ba tonusu, ba da depresie, o nebunie !
Mai bine preferam sa nu am un picior decat sa am depresia asta de mi-a furat viata.
Sau sa fi avut schizo sau altele psihice care fura viata, ca daca capu e defect, adios.
Sora prietenului meu de la 65 kile a ajuns la 164 de la abilify ptr schizo, i-a cazut parul.
1
01-06-2022, ora 10:20
Alinela01
Nu este medic/terapeut
Alinela01
Atenție la ceaiul verde. Mie mi.a cauzat agitație, lipsa de fier și insomnii, ce.i drept am băut 2 litrii pe zi ca eram dependenta.
1
03-06-2022, ora 18:39
Verno
Nu este medic/terapeut
Verno
Am băut azi ceai verde și mi s-a ridicat tensiunea și a crescut pulsul plus o amețeală și durere ușoară de cap, noroc că am pastile de tensiune și puls.2 ore m-am simțit cam nasol.
Faza e că ieri am baut cafea pe la 6 seara și nu am avut absolut nimic deci nu cred că e de la cofeina.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Termeni ca depresia și schizofrenia ar putea deveni învechiți
  • Genele pot indica persoanele care răspund la tratamentul cu litiu
  • Xanax - medicamentul care pune viața tinerilor în pericol
  • Auto-medicația cu medicamente psihotrope - efectele negative ale consumului necontrolat
  • Detoxifiere cu ceai verde
  • Efectele dovedite științific ale ceaiului verde
  • Ceai verde - beneficii conform studiilor
  • Este ceaiul verde bun pentru slăbit?
  • Cafea vs ceai verde sau negru - ce să alegem?
  •