Radiografie dupa colecistectomie laparoscopica

01-10-2016
KlauJessy
Nu este medic/terapeut
KlauJessy
Buna ziua. Deja am fost intervenita si sunt in recuperare postoperatorie. Problema este ca elimin foarte greu gazele sunt balonata si am dureri abdominale si de spate si umeri. Ieri am fost in urgenta si mi s-au realizat radiografie si ecografie si totul este in regula doar ca sunt plina de gaze. Intrebarea mea este daca am fost operata miercuri nu ma afecteaza cu nimic ca ieri vineri mi-au facut radiografie?Teama mea este din cauza clipsurilor caci chirurgul mi-a spus ca sunt de metal dar nu stiu ce metal si nu specifica in foile de externare. Va multumesc!
3 comentarii
1
01-10-2016, ora 23:39
Dr. Vlad-Olimpiu Butiurca
Chirurgie generala, Tîrgu-Mures
Dr. Vlad-Olimpiu Butiurca
Nu au nici o legatura examinarile care vi s-au facut cu operatia si clip-urile utilizate. Mai degraba mi-as face griji de balonare, e normala cateva zile postoperator insa nu peste 3. Incercati sa evitati mancarurile prajite si grase. Si faceti multa miscare (mers pe jos).
1
02-10-2016, ora 11:25
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Metalele care se pun in organism sub forma de clipsuri, proteze, tije etc. sunt perfect tolerate si acceptate chiar si de catre persoane alegice deoarece sunt din materiale speciale testate ani de zile si folosite in toate tarile din lume ; deci nu-ti fa griji in acesta privinta. Evita alimentele ce fermenteaza, dulciurile si nu ridica greutati. Intreaba medicul chirurg sau medicul de familie daca poti folosi Kebene plus si Spasmomen.
0
02-10-2016, ora 12:14
KlauJessy
Nu este medic/terapeut
KlauJessy
Va multumesc pentru raspunsuri. Adevarati profesionali!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Noi metode de a preveni balonarea în cazul dietelor bogate în fibre
  • Alimentația și digestia după colecistectomie (implicațiile lipsei vezicii biliare)
  • Balonări supărătoare? Lista alimentelor indicate și contraindicate
  • Tratament balonare - medicamente și remedii
  •