radiografie in prima luna de sarcina | Forumul Medical ROmedic

radiografie in prima luna de sarcina

18-12-2005
oana
Nu este medic/terapeut
oana
Am facut o radiografie in prima luna de sarcina la sinusuri.Dupa radiografie am luat urmatoarele medicamente:augmentin, paracetamol sinus, spirulina, redigest, vitamax si nurofen.Nu am stiut ca sunt insarcinata.Ce ma sfatuiti sa fac?cum sa procedez?Va multumesc.
3 comentarii
0
18-12-2005, ora 00:00
danab
Nu este medic/terapeut
danab
ar trebui sa te duci la un doctor ginecolog, el iti poate spune ce efecte au pastilele luate. bafta
0
30-01-2006, ora 00:00
kharma
Nu este medic/terapeut
kharma
Nu e nici un pericol pentru sarcina, dar ar fi bine ca pe timpul ei sa luati cat mai putine medicamente.Asta inseamna ca trebuie sa fiti atenta cu Dvs., sa preveniti orice boala care v-ar putea obliga sa luati medicamente.Oricum, daca sunt probleme, e cel mai bine sa va vada un medic.Intotdeauna!
0
03-08-2008, ora 00:00
alyonuschka
Nu este medic/terapeut
alyonuschka
Am facut 2 radiografii lombare (una dupa alta), insa dupa cateva zile mi-am dat seama ca nu imi mai vine ciclul. Mi-am facut testul - eram insarcinata.Cand am fost sa-mi iau rezultatele la radiografii am intrebat medicul cam care ar fi influenta radiografiilor daca sunt insarcinata. Ea a inceput sa strige ca trebuie sa merg urgent sa fac intrerupere de sarcina daca nu vreau sa am copil cu malformatii.Ne dorim foarte mult acest copil si eu si sotul meu, noi neavand copii.
Am gasit pe internet multa informatie care se contrariaza si nu stiu ce sa mai cred.La un ginecolog inca nu am fost fiindca mi-e frica, ca o sa-mi zica sa fac intrerupere de sarcina, defapt aceiasi replica am auzit-o de la toti spunandu-le situatia mea
Va rog sa ma ajutati cu un sfat sau chiar cu experienta voastra daca ati trecut prin asa ceva fiindca gandul ca nu as mai avea acest copil ma ingrozeste
P.S. Radiografiile le-am facut pe 24 iulie, ciclul trebuia sa-mi vina pe 25, 26 iulie, ultimul ciclu l-am avut pe 30 iunie-4 iulie.
Va multumesc anticipat si va doresc sanatate multa.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sarcina săptămâna 3
  • Sarcina săptămâna 4
  • Sarcina săptămâna 5
  • Sarcina săptămâna 6
  • Radiografia È™i sarcina
  • Topul celor mai iradiante explorări (radiografie pulmonară, CT È™i altele)
  • Un mineral natural permite o nouă abordare în imagistica cu raze X
  • Cât de des putem face radiografii? (È™i riscurile asociate)
  •