Radiografie lombara

25-02-2010
ARISA
Nu este medic/terapeut
ARISA
Buna ziua,

M-ar interesa ce tip de radiografie este mai indicat pentru zona lombara /bazin, radiografia digitala sau cea clasica?

Am inteles ca radiografia digitala este mai putin iradianta.

Mi s-a recomandat radiografie lombara fata+profil (insa eu simt durere si in zona bazinului). Am inteles ca la radiografia clasica se vede si bazinul in aceasta radiografie lombara, adica vede o arie mai mare.
La cea digitala este acelasi lucru sau poate cuprinde o zona mai mica?

Claritatea imaginii este mai buna pe film sau digital?
3 comentarii
0
25-02-2010, ora 20:50
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Raspunsul este variabil si depinde de ceea ce urmarim: exista situatii unde trebuiesc facute masuratori radiografice stricte, prin urmare se impune o radiografie standard.
In general, pentru zona lombara, orice radiografie este similara.
In orice caz, iradierea este minima si nu trebuie sa va faceti prea mari griji.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
26-02-2010, ora 19:04
ARISA
Nu este medic/terapeut
ARISA
Domnule Doctor


Va multumesc foarte mult pentru raspunsul dvs.
Astazi am fost si am facut radiografia lombara ( radiografie standard ) Centrul Medical care a facut radiografia a zis ca e o radiografie normala pe care nu se vede nimic in neregula.

Cu aceaste radiografii ( fata +profil ) m-am dus la ortoped si acesta din urma mi-a recomandat alte radiografii spunand ca radiografiile aduse nu le poate citi ca sunt neclare.Si mi-a dat sa fac si radiografie bazin intreg cu articulatii sacroiliace.
Eu nu am mai avut curaj sa fac altele.
Sunt ingrijorata, nu mai stiu ce sa fac.

De asemeni m-a intrebat daca am fost la endocrinolog si mi-a recomandat sa merg. Nu imi dau seama la ce s-a gandit. M-am cam speriat.

Mi-a pus un diagnostic dar pt ca nu am repetat radiografiile in spitalul respectiv diagnosticul este pus cu semnul intrebarii " Discopatie vertebrolombara cu problematica de statica vertebrala pe fond de insuficienta muscyulara ?"

Mi-a recomandat si gimnastica medicala.
0
26-02-2010, ora 22:16
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
In cazul in care nu exista tulburari neurologice de tip sciatic (paralizii, pareze, probleme musculare, mers schiopatat, dureri intense), solutia este reprezentata de kineto-terapie (gimnastica medicala).
Exista programe specifice pentru kineto-terapia coloanei lombare, cu efecte realmente spectaculoase.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cât de des putem face radiografii? (și riscurile asociate)
  •