rana in interiorul nasului

09-01-2013
anikamika
Nu este medic/terapeut
anikamika
Bun gasit,

Am o rana in ambele nari, ca o bubita a carei coaja o tot rup in speranta vindecarii, dar care se reface a doua zi. Este relativ dureroasa si deranjanta.

De mai mult de 2 luni. Am incercat cu unguent Aciclovir dar nu se vindeca.

Ce imi recomandati?

Va multumesc anticipat
11 comentarii
0
09-01-2013, ora 17:42
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sa nu o mai rupi niciodata
aplica periodic.. o vata imbibata in biter suedez.. dupa care ung. triderm
si tot asa de 3_4 ori pe zi... 2 saptamani
daca nu rupi... se cicatrizeaza complet
0
11-01-2013, ora 12:17
anikamika
Nu este medic/terapeut
anikamika
va multumesc pentru sfat, abia astept sa incerc.

O zi buna va doresc
0
08-02-2013, ora 22:17
stefania vasilescu
Nu este medic/terapeut
stefania vasilescu
Buna seara, va rog sa ma ajutati, am fost la medic ORL, dar fara rezultat ; am o rana pe nas care sangereaza la atigerea cu betisorul cu vata, si am dureri usoare si persistente ; medicul a verificat cu fibra optica si mi-a recomandat apa de mare spray si un unguent preparat in farmacie pe baza de antibiotic (streptomicina). rana face cojite care apoi se rup si sangereaza, de cateva luni ;
Va rog sa-mi spuneti, ce pot sa fac, credeti ca este ceva rau ?
0
09-02-2013, ora 10:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca este in interiorul nasului...
cauti un medic ORL.. care lucreaza cu radiofrecventa sa cauterizeze plaga
daca este pe exteriorul nasului.. mergi la un medic Dermatolog
0
09-02-2013, ora 13:01
stefania vasilescu
Nu este medic/terapeut
stefania vasilescu
Multumesc pentru raspuns,

Rana este in interior pe nara dreapta, sangereaza numai cand aplic unguentul, raman urme de sange pe vata. In urma tratamentului cu spray apa de mare si unguent cu streptomicina, nu se mai formeaza cojite, dar nici nu se vindeca definitiv.
Va rog, pana la cauterizare... pot folosi tratamentul pacientului de mai sus, anikamika, cu Triderm si biter suedez ? sau aciclovir in cazul in care ar fi un herpes ? mentionez ca nu am mancarimi si nici scurgeri de nici un fel.


multumesc anticipat, o zi buna va doresc.
0
09-02-2013, ora 15:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da..piti face tratamentul cu triderm..
nu e herpes
0
13-09-2013, ora 10:43
n.ancuta
Nu este medic/terapeut
n.ancuta
Buna ziua.am si eu aceasi problema ca anikamika..doar ca inca nu am folosit niciun tratament..mi-a mai aparut acum cateva luni..dar am tot rupt-o..cand o rupeam pe bucatile rupte erau urme de sange iar apoi zona era lipicioasa..ciudat era ca pe urmatoarea zi se facea napoi si ma deranja pentru ca cum imi atingeam un pic nara imi si lacrimau ochii de durere.sa nu mai vorbim de suflarea nasului...nu puteam sa fac asta...nu am fost deloc racita in perioada aia doar asa m-am trezit intr-o zi.parca nici aer nu primeam pe nara aia..era la nara dreapta sus pe perete iar acum mi sa facut din nou. tot la aceasi nara dar jos.din ce cauza mi se face aceasta rana?si daca mi-ati putea spune ce tratament sa folosesc.Multumesc anticipat si va doresc o zi placuta in continuare
1
25-09-2015, ora 06:22
Yrynuk
Nu este medic/terapeut
Yrynuk
Buna ziua. Am si eu o intrebare. De cateva saptamani mi sa format o rana in interiorul nasului. Este sub forma unei gauri. Care ar fi cauza! Multumesc
0
25-09-2015, ora 09:02
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. lucru in mediul toxic
2. umblatul cu degetul in nas des si insistent
3 consult ORL este obligatoriu
1
14-10-2017, ora 21:44
Madaras
Nu este medic/terapeut
Madaras
buna seara,
de o saptamana am avut o interventie de scoatere a unui polip sangerand. inca am dureri in nas si cred ca s-au format cruste. folosesc spray cu apa e mare si vitamina A. MAI DUREAZA VINDECAREA, SA NU MA AGIT? mai este posibila aparitia hemoragiilor? pt ca inainte de operatie am avut hemoragii urate chiar si un tamponament posterior.
0
04-12-2018, ora 21:55
Isabela31
Nu este medic/terapeut
Isabela31
Buna, as dori sa- mi spuneti va rog daca alaptez ce unguent as putea sa folosesc ? Am si eu niste bube in nas care nu mai trec. Am cumparat triderm unguent, pot sa- l folosesc ? Va multumesc !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Părul din nas - cum îl gestionăm corect medical
  •