Rana pe col in urma testului papanicolau

02-12-2013
mogdyyy
Nu este medic/terapeut
mogdyyy
Buna ziua !
La un simplu test papanicolau, si am cerut eu si o analiza pentru secretie vaginala, asistenta care a recoltat, mi-a spus ca am o rana sau inflamatie pe col.Va rog din suflet, voi care ati trecut printr-o asa situatie, se poate trata acea rana medicamentos?Trebuie sa ma sperii intratat incat sa nu mai inchid ochii de frica, mai ales pana imi vine rezultatul testului papanicolau, tocmai in ianuarie?ce sa fac? Am citit atatea 'nebunii' de pareri pe alte forumuri, incat sunt ingrozita !!!
5 comentarii
0
02-12-2013, ora 15:38
Dr. Erna Stoian
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Erna Stoian
Buna ziua! Nu cred ca ar tb sa fiti speriata! Asistenta nu era in masura sa va puna acest dg! Asteptati rez testului si apoi mergeti la un medic ginecolog ! Nu ati spus ce varsta aveti! Medicul va va consulta si va decide dc tb facute alte teste sau nu!
0
02-12-2013, ora 19:49
Ionyssa
Nu este medic/terapeut
Ionyssa
Buna ziua, mergeti la un medic ginecolog pentru investigatii si stati linistita. Orice problema isi are rezolvarea.
0
02-12-2013, ora 22:28
mogdyyy
Nu este medic/terapeut
mogdyyy
Multumesc de incurajari, Ionyssa, insa usor de spus a fi linistita, greu de facut.Am trecut prin cateva incercari traumatizante, nu e usor ca an dupa an, ceva sa nu mai "functioneze" cum trebuie.Nu mai am curajul, am o teama enorma de medici, de a ma gandi inainte ca ar putea fi ceva rau...cred uneori ca o sa clachez.In orasul meu, nici macar un psiholog bun nu gasesti...
O noapte linistita !
0
02-12-2013, ora 23:07
Ionyssa
Nu este medic/terapeut
Ionyssa
Draga mea, mergem inainte cu bune si cu rele. Curajul se educa iar frica de medici...nu e justificata. Cand mergi la un medic, nu te sfii sa intrebi tot ceea ce te nelinisteste, medicul e acolo sa te ajute, sa-ti linisteasca temerile si sa te indrume spre o solutionare concreta a problemele tale. Orienteaza-te spre un medic de care ai auzit, mergi pe recomandarile cunostintelor, rudelor si nu-ti fie teama! Va fi bine si vei trece peste toate.
0
03-12-2013, ora 11:28
mogdyyy
Nu este medic/terapeut
mogdyyy
Buna, Ionyssa!
Merci, pentru cuvintele frumoase, pentru incurajari!
Doar ca unii medici, desi au depus un juramant, nu si-l respecta.Asa ca sunt "acolo sa te ajute", nu este o regula si asta
o stim cu totii prea bine.Sunt multe de spus, insa nu doresc sa intru cu nimeni in polemici pe acest subiect.
O sa astept ziua de vineri, sa vad unul din rezultate, apoi o sa-mi fac curaj sa o iau intr-o directie...
iti doresc o zi frumoasa si multumesc, iarasi, pt incurajari !!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: