Mi s-a descoperit o rana fff mica pe col

08-11-2008
anca20ro
Nu este medic/terapeut
anca20ro
Mi s-a descoperit o rani fff mica pe col si mi s-a propus cauterizarea, ce sa fac? La inceput am fost hotarata sa o cauterizez cat de repede, dar e recomandabil sau sunt si metode nechirurgicale? Cum influenteaza o rana sarcina, poate sa aimpiedice aceasta sa raman insarcinata?
7 comentarii
0
09-11-2008, ora 08:51
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Trebuie imediat cauterizata, e singura solutie ca aceasta sa se vindece.Sa respecti tratamentul ce ti-l va da si neaparat sa mergi la control pentru a urmari vindecarea acestei rani.. Pe o rana pe colul uterin se poate dezvolta un cancer. Inainte de cauterizare fa-ti testul Papanicolau. Pe urma poti sa te gandesti si la sarcina.
0
09-11-2008, ora 10:20
daniela_t
Nu este medic/terapeut
daniela_t
buna.va rog din sufleti sa ma ajutati dak sunteti documentate.mama mea a fost operata de displazie cervicala usoara.ce sanse sunt ca rezultatele biopsiei sa fie ok?sunt fff speriata.va rog sa ma lamuriti.va multumesc
0
09-11-2008, ora 13:22
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Stai linistita! Inteleg ca i s-a facut punctie biopsie. Daca analiza va spune ca nu sunt celule canceroase, totul va fi bine.Daca se gasesc transformari neoplazice si va trebui sa se opereze, va fi tot bine, caci dupa operatie , dupa o perioada de refacere, isi va relua activitatea cotidiana.Tu sa o incurajezi, indiferent de rezultat. Sa ne comunici si noua rezultatul.Numai bine!
0
19-11-2008, ora 13:05
daniela_t
Nu este medic/terapeut
daniela_t
gata a venit rezultatul biopsiei si a iesit totul benign:)am scapat de stres.
0
23-01-2009, ora 12:43
madalina stan
Nu este medic/terapeut
madalina stan
buna ziua!ma numesc stan madalina oana si am 22de ani.acum o luna si 3saptamani am facut o cauterizare a unei rani pe col uterin.puteti va rog mult sa-mi spuneti daca am voie contact sexual?sau trebuie sa mai ast?
0
09-04-2009, ora 21:26
_Anka_
Nu este medic/terapeut
_Anka_
buna seara...am fost azi la ginecolog si am aflat ca am o rana pe col uterin foarte urata, si mia recomandat zanocin (un comprimat pe zi), si ketoconazol (2 comprimate), si inca un medicament gimnozaol care nu lam gasit in nici o farmacie...si mia zis sa revin peste o saptamana sa fac papanicolau. Va rog sa imi spuneti daca am voie sa intretin contact sexual. Mentionez ca am 17 ani.
0
10-04-2009, ora 23:46
_Anka_
Nu este medic/terapeut
_Anka_
Am inceput de ieri sa iau pastile si azi mia fost un pic rau, dureri de cap insuportabile, de stomac, si uneori greata. Ar trebui sa ma duc la medic sa ii cer alte pastile? Cat de important este gymnozolul?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cervicita cronică - rana pe colul uterin
  •