Raport examinare RMN genunchi: Ruptura Crues lll ME; Leziune Crues lla MI; condropatie focala grad l

29-12-2022
Mia19
Nu este medic/terapeut
Mia19
Bună seara, am varsta de 54 ani înălțimea 1,68 și greutatea 88kg. În urma cu 6 luni am simțit durere in genunchiul drept, am luat antiinflamatorii fără nici un rezultat.Am mers la medicul ortoped care mi-a recomandat un examen RMN, concluzia fiind aceasta:
- Ruptura Crues lll ME
- Leziune Crues lla MI
- condropatie focala grad lll Outerbidge condil femural intern. Moderata hidartroza. Fin chist Baker.

Ași dori și eu părerea dumnevoastră, dacă se poate rezolva cu sau fără operație.Va mulțumesc.
1 comentarii
1
29-12-2022, ora 19:07
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara,
Cu mare probabilitate este vorba despre gonartroza (distrugerea cartilajului articular), datorata evident greutatii excesive.
Nu cred ca exista vreo operatie care sa va poata ajuta in vreun fel, la aceasta greutate mare.
As sugera mai intai sa renuntati la 20-25 kg, sa reduceti drastic efortul si sa faceti un bilant clinic abia dupa aceea.
Leziunile de menisc mentionate sunt tipice in cazul gonartrozei si se vor repeta dupa o potentiala interventie chirurgicala, daca nu tratati adevarata cauza (greutatea excesiva).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul