Reactie violenta in urma alergiei la crom/nichel

27-08-2021
mariancristea
Nu este medic/terapeut
mariancristea
Buna ziua
In 2018 am facut testul patch pentru alergii si am descoprit ca sunt laergic la crom si nichel. Printre altele ma mai confrunt cu urmatoarele: daca intru in contact cu o cantitate mai mare de praf, zona respectiva se umple de brobonite mici si am mancarimi mari. In sezonul rece am cateva zone(aceleasi din 2014) pe degetele mainilor, pe exteriorul falangelor imi apare cate o pata unde se intareste putin pielea si ma mananca foarte tare, daca ma scarpin se elimina lichid.
Pe burta am o rana de la contactul cu catarama de la curea care trece doar cand bag tricoul in pantaloni. Mai nou am inceput sa ma irit si de la masina de tuns cand am folosit-o la subrat cu toate ca o folosesc de cativa ani.

Ca si ultima patanie, am cumparat o pereche de pantofi noi care se pare ca au avut pielea tabacita cu substante care au in componenta si crom. Pe picior in zona siretului, unde nu a fost soseta pielea s-a ingrosat, s-a inrosit si s-a facut solzoasa ca cea de gaina dupa 5 ore de purtare. In zona calcaiului sub glezene, chiar daca a fost soseta, au aparut basici multe cu lichid galben. Unele s-au inflamat foarte tare, au ajuns de 2-3 cm lungime, s-au inrosit si au colectat un lichid care ulterior s-a transformat in infectie( asa am fost informat de la UPU dupa ce le-au drenat). Este posibil ca acelea sa se fi spart cand am fost in apa la mare si de aceea sa se fi infectat dar nu sunt sigur. Cert este ca aceste basici inflamate m-au dus la 2 zile de imposibilitate de a ma deplasa, acincea zi in care nu ma pot incalta, drum la UPU, tratament cu antibiotic.

Exista solutii de ameliorare la astfel de reactii?
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.