Recuperare

11-08-2009
costachegoga
Nu este medic/terapeut
costachegoga
BUNA ZIUA

AM 51 ANI SI AM SUFERIT O INTERVENTIE CHIRURGICALA IN URMA CAREIA MI S-A IMPLANTAT O PROTEZA DE SOLD NECIMENTATA
AS DORI SA STIU DUPA CAT TIMP POT SA INCEP RECUPERAREA SI UNDE?

MULTUMESC
2 comentarii
0
11-08-2009, ora 12:21
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
La intrebarea D-voastra va raspunde cel mai bine chirurgul ortoped care v-a implantat proteza, el cunoscand tipul acesteia precum si procedeul chirurgical utilizat.
Donmia-sa nu v-a recomandat un program de recuperare??? Incercati sa-l obtineti, iar in caz contrar trebuie efectuat un nou consult, o radiografie si abia mai apoi conceput un program de recuperare.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
08-09-2009, ora 00:49
Dr. Enescu Dumitru Marius
Ortopedie si traumatologie, Constanta
Dr. Enescu Dumitru Marius
Stimate Domn
Endoproteza necimentata solicita din partea purtatorului un rastimp clasic de 45 de zile, pentru fixarea interfetei dintre proteza si os. Practic, in acest timp osul creste in jurul structurii protezei, iar miscarile in acest interval de timp pot zadarnici acest proces. In aceasta perioada pot fi efectuate miscari limitate pasive si active ale articulatiilor si se poate merge cu cadrul sau 2 carje axilare FARA sprijin pe membrul inferior operat. Ulterior perioadei de 45 zile, se poate trece la incarcarea membrului inferior respectiv si diversificarea miscarilor. Exercitiile practicate cu sprijinul unui kinetoterapeut si eventual intr-un bazin, pot face ca in alte 3-4 saptamani subiectul sa poata merge normal. Folosirea oxigenoterapiei hiperbare (HBOT) poate scurta tot acest interval la jumatate.
Cu stima
SL Dr. Marius Enescu
Medic Primar Ortopedie Traumatologie
medic Sef Sectie Ortopedie SCJU Constanta
Doctor in Stiinte Medicale
Coordonator Centru Pilot O-HBO
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul