recuperare operatie ligamente incrucisate

230 comentarii 1 2 ..... 678 Înainte ›
0
04-12-2011, ora 15:45
Florin H
Nu este medic/terapeut
Florin H
UMF eu fac urmatoarele exercitii :

extensii cu revenire adica imi tin piciorul drept si il indoi si tot asa serii de cate 10 cu pauza de doua minute, si la fiecare sedinta se incearca cresterea unghiului
nu trebuie fortat piciorul atunci cand simti durere
ma pun pe marginea patului si imi indoi piciorul in jos dupa care il indrept si il pun pe pat tot asa serii de cate 10-15-20
cu piciorul drept si varful intins imi ridic piciorul in sus cat de tare pot si astea la fel in serii de cate 10-15-20
precizez ca eu exercitiile astea le fac sub supravegherea unui kinetoterapeut
si in fiecare saptamana incep un exercitiu nou o sa te mai anunt daca o sa mai apara alte exercitii

la prima vedere exercitiile sunt simple, dar cred ca este nevoie sa e indrume cineva cu experienta pentru ca el stie cat sa te forteze si cand sa inceapa sa creasca unghiul de indoire si exercitiile cred ca difera de la caz la caz.

tu ce probleme ai avut la genunchi?
0
04-12-2011, ora 18:47
umf
Nu este medic/terapeut
umf
Ruptura de Ligament incrucisat si o mica fisura la menisc.Operatia ar fi costat cat a ta daca spitalul nu avea suruburile...avandule.nu m-a costat nimic...decat vreo 20 de milioane care le-am chieltuit prin spital.Deci mai am vrei cateva zile si fac un an de cand m-am operat.de indoit il indoi undeva pe la 150 grade problema este in extensie...plus cateodata simt ca nu am echilibru in el.nu "fuge" ca inainte de operatie dar pur si simplu nu il pot intinde ca pe celalalt.si mie mi se pare ca nu merge corect...nu mai vorbesc ca nici nu pot inca sa alerg mi-a si frica recunosc.Muchii de la piciorul operat ii simt mai slabi decat cel sanatos.nu stiu ce exercitii sa fac sa imi revin.. cu echilibru, muchii si pot sa merg si sa alerg fara griji.
0
05-12-2011, ora 10:10
Florin H
Nu este medic/terapeut
Florin H
cred ca cel mai bine ar fi sa consulti un kinetoterapeut, probabil te-ar putea ajuta sa te recuperezi si iti va spune exact ce e de facut
0
05-12-2011, ora 16:16
umf
Nu este medic/terapeut
umf
Da normal...dar eu as fi curios de ceva exercitii...multumesc pentru cele care le-ai zis...
0
06-12-2011, ora 18:04
cristicraiova
Nu este medic/terapeut
cristicraiova
salut.
va rog sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea intrebare :
la cate zile se scot firele de la operatie?
eu am 12 zile de la operatie si deja nu le mai suport.
bine in cazul meu e si putin altfel : nu sunt cusut cu ata ci pielea este prinsa cu niste capse metalice ca la hartie.
multumesc pentru intelegere si toate cele bune.
ps: pe 9 decembrie sunt programat la control.
0
06-12-2011, ora 18:12
Florin H
Nu este medic/terapeut
Florin H
cristcraiova
mie mi-a scos atele la 14 zile sigur o sa ti le scoata la control
0
06-12-2011, ora 21:16
cristicraiova
Nu este medic/terapeut
cristicraiova
Florin H:
multumesc pentru raspuns.
inca o intrebare as avea; a mai avut cineva capse dintrastea metalice???
mentionez ca operatia am facuto in spania, la madrid.
recuperare usoara pentru toti.
0
06-12-2011, ora 21:30
umf
Nu este medic/terapeut
umf
Cum te simti dupa 12 zile, ce poti face?.eu am avut tot ate.
0
06-12-2011, ora 22:14
cristicraiova
Nu este medic/terapeut
cristicraiova
Ma simt binisor :
- de 2 zile nu mai e umflat deloc genunchiul
- de vineri nu mai iau pastile de durere (ma doare doar cand ma ridic in picioare sub taietura de unde mi a luat tendon) dar fac in continuare injectiile alea in burta (3 saptamani)
- exercitii am facut doar acasa ce am citit aici pe forum(pe fisa din spital am recomandate doar miscari "suave")
- tot de pe fise trebuie sa folosesc 6 saptamani carjele pentru deplasare
In mare zic ca se vede un progres de la zi la zi. sa vedem vineri la control.
Stima.
0
09-12-2011, ora 20:22
sorinmic
Nu este medic/terapeut
sorinmic
buna seara tutturor
o intrbare pt domnul doctor dar daca imi puteti raspunde si voi.
cat de rezistente sunt suruburile bioresorbabile?
am fost operat pentru refacerea LIA acum 6 luni la piciorul stang si azi am simtit o durere in partea exterioara a genunchiului
acum simt o mica jena
imi e teama sa nu se fi desprins implantul?
este posibil asa ceva dupa 6 luni de la operatie?
va multumesc
0
04-02-2012, ora 21:38
ichim_cornel11
Nu este medic/terapeut
ichim_cornel11
Buna seara,
In urma cu 11 luni am avut un accident la ski:
diagnostic-ruptura ligament lateral intern pe care l-am operat
si mai tarziu la RMN sugereaza ruptura LIA
Iarna asta am fost putin la scki si am folosit orteza dar mai cu frica
Intrebarea este daca am voie sa skiez cu diagnosticul de la RMN si ca daca e normal sa-mi scrie ca sugereaza ruptura LIA ori e rupt ori nu e rupt?
Va multumesc !
0
30-03-2012, ora 14:26
babanradu
Nu este medic/terapeut
babanradu
Bună ziua,
fratele meu are 11 ani şi face înot de performanţă de 5 ani. S-a tăiat la picior, iar medicul i-a pus diagnostic: plagă prin tăiere accidentală pararotuliană internă cu interesare capsulă şi leziune parţială aripioară internă. A stat cu piciorul gipsat 5 săptămâni şi a făcut gimanstică recuperatorie o saptămână şi am dori să ştim când poate intra din nou în apă, să-şi reînceapă antrenamentele.
Vă mulţumesc aniticipat!
0
31-03-2012, ora 13:17
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
La aceasta intrebare puteti avea raspunsul optim numai consultand chirurgul care v-a operat.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
14-04-2012, ora 13:53
ifrim dan
Nu este medic/terapeut
ifrim dan
buna ziua. eu am suferit ruptura de lig acu 2ani 8 luni. am fortat in continuare si mi-am distrus meniscul, asa ca acu 2 ani m-am operat de menisc, cand am si aflat ca lig era rupt. dl doctor mi-a spus ca daca nu duc viata sportiva si nu fortez genunchiul pot trai normal si cu lig rupt. astfel m-am lasat de sport, m-am ingrasat si uneori am fortat genunchiul carand diverse greutati. acu 2 sapt am fost la control, ca ma mai durea uneori piciorul. am optat pt operatia de refacere a lig, m-am operat, dar surpriza.. pt ca m-am ingrasat, din cauza suprapresiunii din genunchi, au aparut microfracturi ale tibiei si s-au ros capetele muschiului( tendoanele). astfel a fost o operatie f grea, dar reusita. acum urmeaza recuperarea, doar ca di cauza retusurilor la tibie si muchi, 2 sapt nu am voie sa fac niciun exercitiu, si 6 sapt nu am voie sa pun piciorul in pamant. daca nu ma operam in cativa ani aveam nevoie de proteza la genunchi (se rodea osul si tendoanele). acum ma simt bine, eventualile dureri se rezolva cu calmante.
asa ca sfatul meu este sa va operati cat mai curand, sa va inarmati cu rabdare si sa fiti cat mai seriosi cu exercitiile de recuperare (asta e mai important decat operatia insasi)
multa bafta
0
05-05-2012, ora 17:04
Bogdanbebe
Nu este medic/terapeut
Bogdanbebe
Am si eu o intrebare deoarece sunt foarte ingrijorat. In urma cu 2 saptamani am avut operatia de LIA si menisc, si acum am suruburi de se dizolva( nu stiu cum se numesc exact). Am inceput exercitiile de recuperare si a mers foarte bine...am putut sa calc in decurs de 2 saptamani pana la intreaga greutate pe piciorul operat( avand o orteza fixa) fara sa am dureri sau senzatii de disconfort. Dar in dimineata aceasta am observat ca imi fuge putin genunchiul in lateral...si stiu ca asta nu e bine.eu ma bazez pe faptul ca in urma exercitiilor pe o perioada mai lunga si pe faptul ca nu o sa mai fortez ( am iesit in oras...) ca ligamentele sa se intareasca si sa nu mai miste pe lateral genunchiul deloc. Va rog spuneti-mi ca asa va fi. Multumesc
0
05-05-2012, ora 17:21
cristicraiova
Nu este medic/terapeut
cristicraiova
salut.
nu stiu ce sa zic dar eu am facut aceeasi operatie cu suruburi resorbabile si o luna nu am avut voie sa calc in picior m am deplasat doar cu ajutorul carjelor...probabil ca nu trebuia sa faci atata efort, musculatura fiind slabita si suruburile inca nu sunt stabile 100%...laso mai moale cu alergatura o perioada...sanatate maxima.
0
05-05-2012, ora 17:25
Bogdanbebe
Nu este medic/terapeut
Bogdanbebe
pai tot pe carje merg si eu dar am fortat ca un student iresponsabil ce sunt:(.dar asta ziceam ca daca fac exercitiile si imi intaresc musculatura din jurul genunchiului..(deoarece acum e foarte slabit piciorul) ar trebui sa fie ok sa se rigidizeze si ligamentele nu?:D
Multumesc pt raspuns
0
13-05-2012, ora 00:39
ralukalexandra
Nu este medic/terapeut
ralukalexandra
Buna ziua. M-am operat in urma cu 3 luni de ruptura de ligament incrucisat anterior si de menisc. Acum merg relativ binisor, insa inca port o orteza pana imi intaresc musculatura si imi menajez genunchiul. Intrebarea mea ar fi...cum ii pot creste unghiul de flexie al genunchiului?..il indoi aproximativ la 100 de grade...si ce exercitii imi recomandati pentru o intarire buna a musculaturii?
Toate cele bune..sanatate..si recuperare totala pentru cei aflati in situatia mea:)
0
13-05-2012, ora 00:48
ralukalexandra
Nu este medic/terapeut
ralukalexandra
Bogdanbebe, incearca sa o lasi un pic mai usor cu fortatul pana nu prinzi k lumea stabilitate pe picior. Si app, pana atunci utilizeaza o orteza flexibila...te va ajuta mult...
0
11-07-2012, ora 18:32
Denis94
Nu este medic/terapeut
Denis94
Buna ziua! Ma numesc Denis am 18 ani iar in urma cu aproximativ 3 luni jumatate am suferit o interventie chirurgicala in urma careia mi-a fost refacut ligamentul incrucisat anterior si indepartat o parte din menisc. Operatia a decurs bine insa nu am putut participa la sedintele decat la primele sedinte de kinetoterapie datorita programului incarcat (anul acesta am avut bacul si urmeaza admiterea la facultate). Desi am urmat exact pasii in executarea exercitiilor acasa nu am simtit decat o usoare ameliorare a instabilitatii genunchiului. Intrebarea mea este daca pot incepe niste tipuri de exercitii mai solicitante: genuflexiuni, bicicleta, presa etc. sau daca ar trebui sa consult intai kinetoterapeutul.Multumesc anticipat!
0
12-08-2012, ora 20:19
suirad85
Nu este medic/terapeut
suirad85
buna seara am o nelamurire in ceia ce priveste interventia chirurgicala LIA stang este posibil sa se fi intervenit laparoscopic?avand in vedere ca mi sau introdus si suruburi resorbabile?si daca da...spunetimi va rog ce exercitii anume trebuie sa fac pt a ma recupera cat mai repede.ps:sunt fotbalist si trebuie cat mai repede sa ma recuperez.m-am operat in data de 09-08-2012 si deja dupa 3 zile pot ridica genunchiul la 90grade si ma pot deplasa cu ajutorul unei carje, spuneti-mi va rog daca fac bine sau nu pt ca nu stiu ce trebuie sa fac va multumesc
0
18-08-2012, ora 22:41
CoraC
Nu este medic/terapeut
CoraC
Buna. M-am operat si eu de ruptura completa LIA genunchi stang acum 4 luni. Cred ca sunt relativ ok, extensie completa, flexie aproape completa, m-am dus la job dupa 1 luna, am mers cu carje de a 2 zi, si la 2 sapt am lasat o carja si am mers doar cu una. Ma cam chinuie la mers, mi se mai umfla cand stau cu el atarnat in fine...dar la cate cazuri dificle citesc pe aici nici nu ma mai plang. M-am operat la dr. Filipescu. daca va pot ajuta cu ceva informatii spuneti-mi. Am scris putin pe blogul meu http://www.despredaria.blogspot.ro/ caci acolo pot scrie mai mult. Inainte de operatie mi-ar fi placut sa gasesc ceva informatii cat mai amanuntite, daca pot ajuta pe cineva cu experienta mea, intrebati-ma. Mult curaj si nervii tari !
0
18-08-2012, ora 22:45
CoraC
Nu este medic/terapeut
CoraC
Si inca ceva. Fac recuperare zilnic, este esentiala, mi-am cumparat si greutati acasa, cand nu ma duc la sala de kineto, acum e in concediu profa, fac acasa. E esential o recuperare si vointa multa sa faceti complexul de exercitii zilnic. La mine dureaza vreo 2 ore.. Sincer e chinuitor, dar daca trec 2 zile fara sa fac recuperare ma simt ca naiba. Deci sa fim tari !
0
30-08-2012, ora 00:37
madalina n
Nu este medic/terapeut
madalina n
buna seara.ma numesc Madalina am 21 ani, 1, 65 inaltime si 65 kg.Am o mare dilema..anul trecut in iunie am cazut cu scuterul nu puteam pune piciorul in pamant ca imi fugea genuchiul nu aveam deloc stabilitate p el, am ajuns la spital am avut atela doua sapt dar dupa c mi-au scos-o aveam dureri si lipsa d stabilitate au hotarat sa fac un RMN d unde a reisit ruptura d menisc si LIA rupt mi s spus ca tr sa ma operez neaparat ceea c am si facut in octombrie anul trecut dar numai d menisc(artroscopie) spunandu-mi ca ligamentul poate s reface. in mai anul asta am mers la medicul care m-a operat cu dureri care s plimba p tot piciorul iar acesta mi-a recomandat fizioterapie si kinetoterapie ceea c am si facut 10 sedinte dar tot aceleasi simtome l am. la ultimul control mi s-a sp ca ca este d la ligament si ca necesita operatie. intrebarea mea este: odata rupt s mai poate reface ligamentul sg fara operatie?sau exista posibilitatea sa fie de la altceva???c ma sfatuiti sa fac?si cam cat costa operatia d ligament????va multumesc din suflet.
0
30-08-2012, ora 01:05
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
data rupt s mai poate reface ligamentul sg fara operatie? - nu, LIA si LIP nu au capacitate de vindecare deloc la rupturile intratendinoase, la avulsii la copii se mai poate incerca un "healing response" insa la adulti sansele sunt mici
sau exista posibilitatea sa fie de la altceva???- daca LIA este rupt, prima si cea mai probabila idee este ca lipsa acestuia produce instabilitatea, insa fara examen fizic nu se poate preciza
c ma sfatuiti sa fac?- cautati un chirurg foarte bun in artroscopia genunchiului cu mare experienta in ligamentoplastie
si cam cat costa operatia d ligament????- teoretic nimic, practica insa in romania teoria nu seamana cu realitatea, luati contactul cu pacientii de pe forum care au avut aceasta operatie si sunt multumiti
0
04-09-2012, ora 10:58
luis 79
Nu este medic/terapeut
luis 79
Bu na ziua D -nule Dr.USCATU.Ma numesc LUIS si sunt din Botosani am fost operat pe data de 12-09-2012 de ligament incrucisat ( LIA) de catre D-nul Dr.CODOREAN la spitalul militar Bucuresti, de care am fost f multumit operatia a decurs f bine eu pot spune ca ma simt f bine la externare din spital(dupa 5 zile) am putut indoii piciorul la 90 gr.deocamdata nu mai fortez finca pe scrisoarea medicala scria sa nu indoi mai mult de 90 gr. in primele 14 zile dupa operatie, in primele3 zile dupa operatie in timp ce faceam in pat extensii si flexii mai bine zis cand incercam sa indoi piciorul mi sa parut sau chiar sa intamplat ceva in interiorul genunchiului dar nu am avut nici o durere nimic numai ca parca sa intamplat ceva acolo in int.intrebarea mea pt.dumneavoastra este.Sa putut rupe ceva sau afecta cu ceva sistemul care a fost pus pt.reconstructia ligamentului (LIA) sau ligamentul nou reconstruit din cauza ca am tras cam tare pt.recuperare in primele zile cu extensii si flexii sau sa intaplat cu totul alt ceva si a fost normal asa, de atunci ma gandesc numi la asa ceva sa nu sa se fi intamplat ceva rau.VA MULTUMESC
0
09-09-2012, ora 21:22
luis 79
Nu este medic/terapeut
luis 79
Buna seara..D-nule Doctor sunt LUIS din Botosani si am revenit cu inca o intrebare sunt militar si mam operat de LIGAMENT INCRUCISAT(LIA)la spitalul militar Bucuresti si suruburile, sistemul complet de refacerea ligamentului ma costat 1170 euro, mia dat factura imi poate deconta casa de asigurari sau alt cineva aceasta factura daca da cum se procedeaza?VA MULTUMESC..
0
15-10-2012, ora 17:24
Maryan 89
Nu este medic/terapeut
Maryan 89
Buna ziua !
pe 23 aprilie 2012 am suferit un accident la un meci de fotbal in zona Roman..am fost dus de urgenta la spitalul din Roman, acolo mi sa facut doar radiografie pt ca nu au RMN, iar din controlul doctorilor sa rezultat a fi ruptura completa de ligament incrucisat anterior(LIA).nu am ramas la ei sa ma interneze pt ca vroiam sa imi facun RMN detaliat sa vad sigur ce am patit..apoi m-am dus la P.Neamt si mi-am facut un RMN acolo, la RMN mia iesit ca am ruptura completa proximala de LIA cu edem osos contuzional femuro-tibial extern, si ruptura complexa menisc extern cu fisura orinzontala corn posterior menisc intern...apoi nu am stat sa ma operez la ei am avut de ales intre TG Mures si Iasi...am ales Iasi fiind mai aproape de mine (TG Neamt)...acolo mi-au zis ca pot scapa fara operatie ca pozele de la RMN sunt prea dilatate, etc...am stat 2 sapt cu ghips fara sa calc pe picior, apoi 2sapt cu atela putand sa pasesc pe el...dupa aceasta luna m-am dus la control si mi sa zis ca is bine sa fac recuperare ca nu e nevoie de operatie si altele...acum dupa aproape 6 luni mi-am facut iara un RMN si am aceeleasi rezultate(ruptura de LIA si de menisc)...nu stiu ce sa fac si cum..m-as opera ca sa nu mai am probleme si sa pot juca in continuare fotbal(il practic de cand aveam varsta de 8 ani)...as dori sa siu cat m-ar costa intreaga operatie cu tot cu suruburi...si as dori si un sfat al unui doctor priceput in asa ceva.. va multumesc anticipat
0
17-11-2012, ora 00:14
gabriel1983
Nu este medic/terapeut
gabriel1983
Buna ziua, m-am operat acum 4 sapt: LIA, ruptura completa si leziune menisc intern grad III, pana acum ma simt bine, am flexie 90 grade pana acum, port orteza fixata la 90 grade dar cred ca as putea sa flexez mai mult, nu este indicat mi sa spus, la 4-6 sapt o sa renunt la orteza pe care o am si o sa folosesc una mai mica, care se introduce pe genunchi cu suntinere laterala, fac toate exercitiile de musculatura si imi simt genunchiul stabil pana acum. am stat internat 2 zile, tin sa mentionez ca a doua zi m-am dat jos din pat si a fost ok. As vrea sa stiu daca a mai facut cineva recuperare cu DECADURABOLIN si daca da, la cat timp dupa operatie a inceput ciclul.
0
03-02-2013, ora 18:17
mitzury
Nu este medic/terapeut
mitzury
M-am operat si eu acum 7 luni jumatate, ligamente incrucisate anterior si leziune menisc.M-am operat la Eforie Sud la dr.Toma Cucu.Am dat 1100 E, nu foarte mult pentru unii, dar pentru mine a fost mult.Nu am vrut sa mai raman 10 zile la recupare in spital, eram satul...iar recuperarea la un cabinet din Constanta nu mi-am permis-o.Am purtat orteza tot timpul...iar acum simt ca piciorul este destul de bine.Nu stiu daca am facut bine ca m-am recuperat singur dupa foi...dar sper sa nu mai recidiveze.La 4 luni puteam juca fotbal in curtea scolii, bineinteles in inconstienta mea dar puteam alerga usor.La 5 luni rupeam ping-pongul la cel mai inalt nivel la care poate juca un amator.Acum la 7 luni pot face orice cu piciorul doar ca uneori il simt greu, si nu pot sa-l flexez la peste 180 grade.Nu stiu daca ma fac bine inteles, dar simt durere pe genunchi.Un alt prieten ce s-a operat acolo, are 1 an de zile, cu recuperare si i-a recidivat.Azi se intreba cum de piciorul meu se tine atat de bine.Cred ca e si chestie de noroc, sunt curios...Fiind din Constanta abia astept sa incep alergarile pe plaja.Dar am o nelamurire, nisipul fiind mai greu imi uzeaza genunchiul sau ii intareste musculatura?E bine sa fac asta?
Adaugă un comentariu / răspuns
230 comentarii 1 2 ..... 678 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul