recuperare postoperatorie fistula anala | Forumul Medical ROmedic

recuperare postoperatorie fistula anala

1314 comentarii 1 2 ..... 43 44
1
28-02-2021, ora 17:42
Anesmary
Nu este medic/terapeut
Anesmary
Buna ziua, am fost diagnosticata cu fistula perianala..momentan nu este nimic inflamat, am doar gauricile prin care supureaza foarte putin lichid uneori...imi puteti recomanda un medic bun? Va rog sa mi impartasiti din experientele voastre, cum este perioada postoperatorie, poti sa te descurci singur dupa, durerile sunt suportabile, cum mergi la toaleta? Imi este foarte teama de operatie. As mai amana-o cateva luni, dar mi e teama sa nu se extinda.
0
28-02-2021, ora 18:05
vasile29
Nu este medic/terapeut
vasile29
Cel mai bun medic pt asa ce este dl Sorin Andrei
0
28-02-2021, ora 18:07
vasile29
Nu este medic/terapeut
vasile29
Clinica Mediproct București... Eu sunt operat de 6 săptămâni de fisură și fistulă anala.
0
28-02-2021, ora 20:38
Mihaiistrate
Nu este medic/terapeut
Mihaiistrate
Clinica Mediproct dl doctor Sorin Andrei. Nu amânați, nu faceți decât sa înrăutățit situația. Și eu sunt operat de 7 săptămâni și sunt ok.
0
01-03-2021, ora 11:44
Anesmary
Nu este medic/terapeut
Anesmary
Va multumesc pentru raspuns! Am o intrebarea operatia a fost clasica sau cu laser? Aveti cumva si un cost estimat?
0
01-03-2021, ora 12:55
vasile29
Nu este medic/terapeut
vasile29
Operația se face cu laser, costurile difera în funcție de ceea ce găsește dl doctor la consult. Consultația este 200 lei.
0
01-03-2021, ora 23:34
Anesmary
Nu este medic/terapeut
Anesmary
Perioada postoperatorie de inceput cum a fost? Dureri mari? Imi este teama de perioada de dupa :(
0
02-03-2021, ora 06:47
vasile29
Nu este medic/terapeut
vasile29
Primele 10 zile sunt mai dificile, după aceea durerile se mai ameliorează, dar cu multa încredere și perseverenta se trece peste, multa sănătate.
0
17-04-2021, ora 21:49
alexxxia
Nu este medic/terapeut
alexxxia
Salutare,

Va rog, dintre cei operati de fistula si/sau abces perianal, a fost cineva in situatia de a fi chiuretat din cauza faptului ca vindecarea nu a decurs cum trebuie? Daca da, cum a fost ulterior? Cat a mai durat vindecarea? Cat timp a mai fost nevoie de mese?

Ulterior, dupa vindecare cu sau fara ghinionul unui chiuretaj, cam cat a mai durat ingrijirea locului operatiei - spalat intern, creme sau altele? (Ma refer dupa momentul in care s-a renuntat la mese)

Multumesc, multa sanatate tuturor!
0
29-04-2021, ora 22:36
Amp
Nu este medic/terapeut
Amp
Bună, și eu sunt pacientul dr Sorin Andrei, operația a fost acum 5 săptămâni, acum am trecut la dermazin și nizoral o zi, baneocin a doua zi, cu mesa ambele, noaptea fără mesa cutaden. Din experienta mea, primele zile au fost mai grele, primele 2 săptămâni greu cu pansamentul.. Nu reușeam sa îl așez cum trebuie, apoi am căpătat experienta și curaj sa îl așez mai adânc. Când a început perioada cu masajul cu sanosan și creme (cam la 2 săptămâni de la operație) nu am reușit din prima, dl dr mi a spus ca Tb sa chiureteze locul dacă nu spăl și nu masez corect... Am inceput sa masez mai tare și mai mult timp.. Și apoi la control mi a spus ca e bine...
în concluzie, e cu siguranță un profesionist, căruia ii mulțumesc din suflet pt ajutor. Da, perioada de recuperare e destul de lunga (min 6 saptamani), primele zile sunt dureri la scaun și la pansat, dar cu siguranță am găsit cel mai bun doctor în acest domeniu, sper sa aibă putere sa ajute cât mai mulți pacienți în situația mea!
0
10-05-2021, ora 18:33
Adiradu
Nu este medic/terapeut
Adiradu
Buna ziua. Astazi am fost si eu diagnosticat cu abces perineu(cred ca asa se numeste). Aveam de aproximativ 1 luna si jumătate o galma intre testicule si anus, la 1-2 cm de anus. Am luat 7 zile antibiotic, mi-a fost facuta o punctie din galma si a iesit lichid curat. Dar de atunci, la cateva zile galma a inceput sa creasca si in ultimele zile a fost foarte dureroasa. Mentionez ca nu aveam febra, nu supura, nu curgea nimic de nicaieri iar ultimul medic la care am fost a inspectat mucoasa din anus si a zis ca nu a gasit o cale de comunicare cu galma respectiva. Din cauza asta sunt reticent ca a fost un abces care trebuia drenat. Acum am ramas cu o taietura mica de aprox 3mm, zona este in continuare umflata si imi e dificil sa stau in fund.
Mi s-a spun ca urmatorul pas este drenaj seton, cu fix de naylon si apoi cu fir de cauciuc care se strange treptat. Ce imi este neclar e ce presupune această intervenție, cum se gaseste canalul prin care a aparut abcesul, ce ar trebui sa fac 2 saptamani pana merg la doctor. Va rog sa ma ajutai cu ce info aveti si daca se poate cat au costat operațiile. Pe mine doar acest drenaj m-a costat 1200.. mulțumesc anticipat, sănătate multa!
0
06-06-2021, ora 23:24
Mario2021
Nu este medic/terapeut
Mario2021
Buna, am fost operat de fistula, de 2 săptămâni, dar încerc sa introduc Mesa cum trebuie înăuntru. Care este cel mai bun sfat? Am și ceva hemoroizi poate de aia e mai greu! Mulțumesc!
0
07-06-2021, ora 09:17
Amp
Nu este medic/terapeut
Amp
Da, e greu de pus mesa corect.Eu puneam mănușă, mesa sa depășească degetul arătător , partea de pansament care depășește ridicata peste unghie, dar o scoteam cu tot cu deget câteodată. Cred ca ar trebui puțin apăsat în partea opusa tăieturii, ca să rămână acolo mesa.
0
09-06-2021, ora 05:33
Mario2021
Nu este medic/terapeut
Mario2021
Da, o sa incerc! E greu de pus Mesa corect, dar va trebui sa o pun daca Nu poate Nu ma voi face bine:(
0
09-06-2021, ora 05:51
Mario2021
Nu este medic/terapeut
Mario2021
Cand începem sa facem masaj cu dermazin și sanosan/dalin trebuie sa facem masaj și in interior in rana sau numai la rana exterioara?
0
09-06-2021, ora 06:53
Amp
Nu este medic/terapeut
Amp
Și în interior și în exterior.
0
09-06-2021, ora 07:06
Mario2021
Nu este medic/terapeut
Mario2021
Ok mersi!
0
14-06-2021, ora 05:18
Mario2021
Nu este medic/terapeut
Mario2021
Poti sa mi spui din a treia saptamana cat nizoral trebuie pus?
0
14-06-2021, ora 07:22
Amp
Nu este medic/terapeut
Amp
De nizoral singur nu îmi amintesc sa fi avut, știu doar de combinația dermazin cu nizoral, cantități egale, amestecate. Eu le puneam și pe mesa, făceam și masaj cu combinația înainte sa pun mesa.
0
14-06-2021, ora 08:57
Mario2021
Nu este medic/terapeut
Mario2021
Mersi!
1
07-08-2021, ora 02:06
AndreiCip
Nu este medic/terapeut
AndreiCip
Salutare, eroilor! :)

Am fost operat pe 04.09.2018 de fistula perianala de gradul 4 + ab, ulterior au fost si patru hemoroizi de ligaturat.Ma simt excelent dupa 3 ani de la interventii.

Pt cei noi, va rog CITITI TOATE PAGINILE!
Sunt atatea experiente impartasite, inclusiv a mea.
Inteleg ca sunteti speriati, dar oferiti va un pic de timp pt binele vostru. :)

Sprijiniti va, incurajati va, fiti va alaturi, plangeti va durerile sau fricile asa cum am facut o si noi cei care am trecut deja prin asta.Empatizati, fiti blanzi si buni si increzatori in dl.dr.Sorin Andrei.

Puteti trece cu bine prin experienta asta.

Fluturaș18, jjhon, Pol7, roxana 55, petre nicolae, o£o, va imbratisez de va sar meșele! :))
Sper ca sunteti cu totii bine, am recitit cu lacrimi in ochi mesajele de acum 3 ani si va multumesc ca ati fost alaturi.
0
07-08-2021, ora 23:03
Alinvl
Nu este medic/terapeut
Alinvl
Multumesc AndreiCip pentru incurajari si toate informatiile.
0
23-08-2022, ora 13:29
Petru17
Nu este medic/terapeut
Petru17
Bună tuturor.
În primul rand vreau sa va urez o însănătoșire grabnică tuturor care încă mai treceți prin asa ceva.
Am disperata nevoie de ajutor.
Acum 10 zile am depistat o umflatura subcutanata în juriul inelului rectal poziționat în jurul orei 3.
O usturime intensa și foarte sensibilă la atingere. Am mers la doctorul de familie și mi-a făcut trimitere la spital. Unde mai exact au venit 2 doctori sau uitat la cea ce au zis ca e abcces perianal.
Pana aici totul ok, mi-au zis ca trebuie sa fac demersurile pentru a fi pus sub anestezie generală(totala). Mi sa explicat ca în timpul anesteziei o sa mi se facă o recto-scopie sa vadă dacă nu sunt complicați. Ei bine după anestezie, ma trezesc cu fundul tot bandajat, mi sa spus ca am avut o fistula (artificială) submucoasa și abcess și că totul a decurs bine. Am stat sub supraveghere timp de 28 ore pana la primul scaun. Și am fost lăsat acasă.
Tot ce am primit a fost o foaie pe care scris cu ce am fost diagnosticat și ca și tratament post operator sa fac dus după fiecare scaun și spăl bine zona, și pe urma sa ung cu bephanthene pentru răni.
Țin sa precizez ca sunt în Germania.
Am primit ca analgezice Metamizol de 500. De 4 pri pe zi. Dar ma doare curu de mi-e frica da ma uit la toaleta.
Am citit aici ca voi vă pansati, eu aplic un bandajat steril cu crema. Dar nu mia precizat nimeni nimic.
Ma simt ca un câine cobai. Iar în anus am o biluță mica ce se vede când îmi depărteze fesieri. Și spre exterior alta care ii foarte mare. Nu avusem asa ceva înainte de operație.
Dacă cineva a mai trecut prin asa ceva va rog sa îmi lăsați un mesaj
0
23-12-2022, ora 11:18
Pierce
Nu este medic/terapeut
Pierce
Buna tuturor,

Alegandu-ma cu o fistula perianala si incercand sa ma documentez putin am ajuns si pe topicul acesta. Oameni buni, din ce am citit pe situri serioase, cu studii care urmaresc pe intervale mari de timp numere importante de pacienti, uneori peste mie, fistulele, mai ales cele complexe, au rate mari de recidiva. Insa aici dau de dr Andrei, care opereaza cu laser (cel mai probabil radiofrecventa) si are 0 la capitotul recidive. Mie imi cam miroase situatia, asa ca aleg altceva.
E cineva pe aici care s-a operat (in privat preferabil) altundeva? Cum a fost experienta?

Merci fain!
Adaugă un comentariu / răspuns
1314 comentarii 1 2 ..... 43 44

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • OperaÈ›ia nu se închide - ghidul pacientului operat
  • Un nou scor prezice cu acurateÈ›e riscul de insuficiență hepatică postoperatorie
  • Umflătură după operaÈ›ie (umflăturile postoperatorii)
  • Un simplu test ocular poate identifica pacienÈ›ii la risc de disfuncÈ›ii cognitive postoperator
  •