Recuperare postoperatorie ruptura tendon achilian

298 comentarii 1 2 ..... 9 10
1
06-07-2018, ora 16:28
FANE123
Nu este medic/terapeut
FANE123
Exact 6 saptamani am stat si eu in gips si dupa inca o luna cu gizma si carje, a fost o prioada foarte urata, am 14 luni de la operatie si sunt recuperat in proportie de 90 95% pot sa spun ca alerg pe asfalt 7 8 km fara probleme, nu joc fotbal imi este frica, referitor la piciorul stang cel neoperat am avut ceva dureri dupa operatie l-am solicitat mai mult, asa ca iti urez sa te recuperezi cat mai repede, pentru sfaturi si consolare ma poti suna 0767.293.293
0
07-07-2018, ora 12:15
edystefanescu
Nu este medic/terapeut
edystefanescu
Multumesc foarte mult.abia astept sa luam legatura tinand cont ca esti in masura oarecum sa imi dai careva sfaturi pt ca ai trecut prin acelasi necaz sa zic asa ca si mine.multumeac ca mi-ai raspuns/mi-a raspuns cineva aici..nu prea aveam asteptari dar uite cateva sfaturi si sugestii ma ajuta enorm.am citit pe aici absolut cam tot..toate site-urile si invat cate ceva din fiecare.sper sa ne refacem cu bine toti si total si sa nu mai avem parte niciodata de nemernicele astea de bete...offf.a fost o per fff dificila..nu as mai relua vreodata asta.sanatate multa tuturor!
1
07-07-2018, ora 18:49
Gabi L
Nu este medic/terapeut
Gabi L
Edi, multa sanatate iti doresc! Nu te speria!
O sa treaca! Trebuie doar sa ai rabdare si sa mergi
la o clinica de recuperare! Neaparat trebuie sa faci
exercitii de recuperare in apa.Te va ajuta sa te recuperezi foarte repede si fara durere!
P.S. Cumpara-ti sosete de compresie, eu mi-am luar de la Zero Point si chiar si acum dupa 1 an de la operatie
le mai incalt!
Capul sus si recuperare usoara!
0
07-07-2018, ora 19:56
edystefanescu
Nu este medic/terapeut
edystefanescu
Multumesc mult Gabi, abia astept de marti incolo sa dau gipsul jos si sa incep recuperarea, sa port cizma aia si macar noaptea sa imi fie mai lejer putin piciorul ca credeti-ma nu mai pot, nu mai suport gips si picior strans si cocotat pe perna sus.Imi e tare frica sincer la primul contact cu solul cand va fi, am intepaturi mari momentan in talpa, le simt si sper, sper sa pot merge atat ma rog la Dzeu, si cum citeam pe aici pe forum sa stiti ca...nu credeam daca nu pateam eu pe pielea mea dar chiar intervine starea aceea de neputiinta, de indignare vazandu-i pe ceilalti cum merg si practic "tu"stai...si te uiti la ei.Acum tot raul spre bine sper si oricum va multumesc mult tuturor ca mi-ati dat macar un mic ajutor moral
0
07-07-2018, ora 20:00
edystefanescu
Nu este medic/terapeut
edystefanescu
Sper ca macar acum cat va fi vara sa pot ajunge la bazin undeva ca si doctorul care m-a operat chiar mi-a indicat bazin si inot, fiind f f f usor de manevrat piciorul in apa pt exercitii...Eu sper ca folosind cizma Aircast sa pot pune macar piciorul jos, sa ma pot baza putinel macar pe picior si usor usor sa cobor din talonetele alea si apoi fara sa pot chiar merge.si sincer va spun..chiar adio tenis, fotbal...va fi greu dar asta este...decat sa suferim iarasi...sanatate multa.eu astept mereu raspunsuri noi si sugestii de la toti care am patit asa...va salut dragilor!multa sanatate va doresc!
0
07-07-2018, ora 20:20
Gabi L
Nu este medic/terapeut
Gabi L
Edy, da-mi add pe facebook (Gabi Lupu) si-ti spun mai multe pe messenger.
0
10-07-2018, ora 15:59
edystefanescu
Nu este medic/terapeut
edystefanescu
Salut Gabi, salut Fane123...salut tuturor...astazi gata am trecut in sfarsit la ghetuta Aircast si la cele 2 carje pe antebrat, eu folosisem pana acum 6 sapt doar cele sub axila..f lungi si groaie...in fine...ce sa va spun...de maiine incep kineto in Pitesti, cu toate ca in momentul cand mi s-a dat jos gipsul astazi, doctorul a spus ca pot merge, nu este nevoie de recuperare:))))))am ras bineinteles..apoi am facut un ecograf unde mai este putin sange, restul fiind fff ok mi-a spus doctorul de acolo..Dansul mi-a spus ca fac foarte bine ca folosesc gheata asta si atata timp cat imi este bine cu ea sa o port mereu pana ma refac complet..bun.ce sa va zic.am calcat astazi cu ghetuta, e oarecum un progres fata de gips, fac pasi maruntei, nu am dureri..sper ca in urand sa pot merge incet incet spre foarte bine.Ah...in ghetuta am pus doar 3 talonete Air Hell Aircast dat fiind faptul ca erau prea inalte toate 5..asa am optat ceea ce m-au indrumat ei in prospect si anume la marimea ghetei M sa folosesc cele din jumatate 2.3.4...in rest o sa mai vedem pe parcurs...stima multa si sanatate ma ima.sa auzim numai de bine!!!!!sanatate la toata lumea!!!!
0
10-07-2018, ora 16:00
edystefanescu
Nu este medic/terapeut
edystefanescu
Ah..Gabi nu te-am gasit pe facebook..cauta-ma tu..eduard stefanescu pitesti si ne auzim...sanatate!!!
0
01-09-2018, ora 00:12
bodo228
Nu este medic/terapeut
bodo228
Salutare, va voi impartasi pe scurt in cele ce urmeaza patania mea cu tendonul de la piciorul stang.
Am fost operat pe 26 iunie de ruptura tendon ahilian, nu totala, dar peste 80%. Au urmat 4 saptamani de atela ghipsata, dupa care medicul mi-a spus ca pot sa-l folosesc (intai in apa, apoi "pe uscat". Nu mi-a recomandat nimic altceva. La 4 zile, mi-au alunecat carjele in casa si am calcat pe el. Am avut dureri groaznice si am capatat o hipersensibilitate cutanata. A doua zi m-a vazut medicul, mi-a dat iara atela pentru inca doua saptamani(mic hematom format la punctul de impreunare al tendonului si intindere de ligamente (cele ramase intregi). La o saptamana am schimbat de la mine putere atela cu cizma, stat cuminte inca o saptamana, dupa care am inceput sa calc, in doua zile am trecut de la 35 grade la 90, au urmat doua saptamani de recuperare(program de sportivi).
Acuma, la 2 luni si o sapamana merg fara schiopatat cu pasi marunti pret de fo 15 minute, dupa care incep sa-mi stric mersul. Daca stau 20-30 minute imi timp sa ma pun in miscare. Fac intre 3-5 km pe zi mers, ma plimb cu trotineta, urc scari normal dar nu cobor :) decat cate o treapta. Continui cu recuperarea mai am cale lunga.
Un kinetotetapeut bun face minuni.
Daca aveti intrebari, va ajut cu cea mai mare placere. Nu disperati, se repara.
Sanatate!
0
29-12-2018, ora 07:50
edystefanescu
Nu este medic/terapeut
edystefanescu
Salutare.Inca urmaresc postarile de aici si acum la 7 luni de la accident.Ce pot sa va zic: eu ma simt acum foarte bine, nu mai schiopat de aprox 1, 5 - 2 luni cred absolut deloc;nu mai am dimineata la coboratul din pat, tineri ale tendonului, il simt aprox 90% al"meu" sa zic asa; nu am dureri de nici un fel, exceptie doar la timp urat, nor, ploi, frig cand parca am ceva dureri dar minuscule, practic doar furnicaturi asa; in rest ok...multumesc tuturor pt sfaturi inca odata, toti cei de aici, asa...si cei care vor avea ceva de genul le spun doar, RABDARE si CURAJ..Sarbatori fericite tuturor si multa sanatate!
0
29-12-2018, ora 07:52
edystefanescu
Nu este medic/terapeut
edystefanescu
Ah..am uitat sa va spun ca nu am probleme deloc la urcat, la coborat scari, chiar aleg uneori, pe distante scurte ce e drept dar o fac bine, fara schiopatat..bafta!!
0
04-01-2019, ora 14:39
Edyro
Nu este medic/terapeut
Edyro
Salutare. Sunt Eduard din Bv, 35 ani, iar in 31 dec. mi-am rupt tendonul lui Achile. Pe 1ian mers la urgenta, diagnostic
confirmat, urmeaza sa ma operez pe 7 ian.
Momentan am o atela ghipsata.. nu simt dureri... si ma tot gandesc care ar fi cea mai buna cale de urmat... intrucat imi e frica de operatie... si de eventuale complicatii ulterioare.
Legat de recuperare stiu ca o sa fie o cursa lunga... si ca va trebui sa am rabdare cu carul..
Pana atunci mai trebuie sa trec de operatie..
Vreun sfat legat de acest aspect? Cineva cu vreo complicatie? La ce trebuie sa ma astept ( picior umfalt, dureri? etc.. )
1
04-01-2019, ora 23:32
FANE123
Nu este medic/terapeut
FANE123
Salut, sunt Fane si sunt operat de ruptura totală de tendon achilian de un an și opt luni.Nici sa nu te gândești sa nu te opereze, scrie-mi pe watap maine dupa 15.00 vreau sa te ajut cu cateva sfaturi! -------*

(*modificat de admin)
1
06-01-2019, ora 19:01
marian2016
Nu este medic/terapeut
marian2016
Salutare Eduard!
Curaj si rabdare multa iti doresc!

Operatia este singura optiune asa ca trebuie facuta. Complicatii ulterioare nu ar trebui sa fie, cel putin teoretic. Dar daca doctorul e bun atunci poti sa stai linistit. Numai ca trebuie sa te pregatesti de o perioada lunga de convalescenta; 6 saptamani de gips si 3 saptamani de mers cu gheata. Plus inca vreo 3-4 luni pana iti dai drumul bine la mers (aici depinde efectiv de fiecare persoana in parte, dar conteaza mult si recuperarea pe care o faci).
Dureri nu ar trebui sa ai dupa operatie; eventual in prima zi dupa ce trece anestezia, dar cei de la spital ar trebui sa aiba grija si sa te ajute sa treci peste asta cu perfuzile de rigoare si calmante, la nevoie.
Ulterior, daca ai grija la miscarile pe care le faci, totul va fi bine si nu vei avea dureri. Dar nu cred ca vei scapa de mici intepaturi deoarece (probabil) nu esti obisnuit cu statul permanent pe spate si vei misca piciorul mai mult decat trebuie...dar nu te speria, atata vreme cat nu calci pe el e ok. Si ai grija sa nu stai numai intins pe spate, in pat. Mai stai si in sezut in fotoliu sau pe canapea. Spatele are si el nevoie de aer.
Piciorul se poate umfla si chiar invineti, e normal. Oricum, tu nu o sa-l vezi deoarece e in gips. Prima ocazie de a-l analiza este la 3 saptamani cand scoti firele.
Respecta cu sfintenie recomandarile doctorului si totul o sa fie bine.
Bafta multa la operatie!!!
0
07-01-2019, ora 18:35
Edyro
Nu este medic/terapeut
Edyro
Salutare!
Mersi de incurajari!
Va scriu din spital, intrucat azi am fost operat. Operatia a decurs normal, ba mai mult de atat am scapat atat de anestezia generala cat si de cea in coloana care imi anestezia toata partea lombara! Am fost anesteziat doar local ( “anestezie condusa “ se numeste am impresia)
Am auzit si oarecum simtit tot ce sa intamplat ( senztia gen dentist cand simti ca se lucreaza dar nu te doare).
Am rugat asistenta sa imi faca si o poza cu befor, after si dupa cusut...
Am o taietura de 20 cm. Tendonul era praf. Operatia cu tot cu pregatiri anestezie, cusut a durat 1
ora si 20 min.
La sfarsit m-am jos de pe masa singur si cu ajutorul carjelor am “mers pana in salon”.
Acum sunt OK, cusut frumos..cu un tub de drenaj atasat pana maine. Usoara durer ( cred ca e si de la tubul de drenaj).. dar suportabil.
Maine plec acasa..
Increzator ca ceea ce va urma va fi OK si ca va trece repede.
Va voi tine la curent cu evolutia..
Sanatate!
0
25-01-2019, ora 15:05
Edyro
Nu este medic/terapeut
Edyro
Salutare.
Revin cu cateva informatii legat de cum decurge recuperarea.
Totul pare si este Ok, fara dureri, fara infectie. Am deja 18 zile de la operatie, am fost la “ pansat” de 2 ori.
Taietura este ok, chiar arat mult mai Ok fata de ce am vazut pe net pe la altii, cu toate ca are peste 20 de cm. Am fost cusut cu fire autoabsorbante.
Doctorul mi-a spus ca la 28 zile dam jos atela, trecem la fasa elastica, si incepem exercitii cu glezna, in funtie de cum o sa avansam, vom trece si la faza a 3a, respectiv pus piciorul jos si reluare mers.
Intre timp pentru a putea sa ma deplasez mai usor prin casa mi-am achzitionat un dispozitiv iwalk 2.0, care practic elimina in mare parte folosirea de carje sau cadru. Mi-a luat vreo 2 -3 zile pana m-am invatat cul el, dar a meritat efortul ( si cel financiar, 250 euro ) pt ca practic stau in picioare si pot merge cu el.
Sigur, fiind iarna, am iesit rar afara in astea 3 sapt, dar cand am iesit a fost mult mai ok dacat mersul cu carjele.
Acum astept sa fac 28 de zile de la operatie sa tecem la faza a doua.
Sanatate!
0
10-02-2019, ora 21:11
Alexciprian
Nu este medic/terapeut
Alexciprian
Salutare dragilor... sunt Alex (București) și am intrat și eu in rândul “suferinzilor”, pe 14 Ianuarie mi am rupt tendonul achilian drept încercând sa împing mașina...
Am fost operat prin metoda minim invazivă de Dr Ursache la Floreasca in aceeași zi. Totul a decurs foarte bine, necazul a venit acum când am dat ghipsul jos... mai exact azi dimineața am reușit sa îl rup din nou... am auzit acel pârâit urat și durere mai mare ca la prima rupere. La ecografie nu s a putut vedea nimic, la examenul clinic se pare ca este o porțiune mică de discontinuitate, mâine ma văd cu doctorul și vedem ce e de făcut... cred ca ma așteaptă o noua operație. Boddo228, văd ca ai pățit ceva similar, cum stai cu recuperarea ? Sănătate tuturor ! Zero76unu 3cinci6 9cinci0
0
12-02-2019, ora 09:59
Edyro
Nu este medic/terapeut
Edyro
Salut,
Alex imi pare rau pentru ce ai patit. Ai pus piciorul jos? L-ai fortat? De fapt nu mai conteaza, ideea e sa ai rabdare si sa alegeti cea mai buna solutie impreuna cu medicul curant, astfel incat tendonul operat sa te si “tina” dupa operatie!
Inainte sa ma operez si eu cautam si speram sa scap cu o operatie cat mai putin invaziva! Am fost la 3 medici inainte de operatie, pentru ca, speram sa scap cat mai usor! Fiecare dintre ei mi-a spus ca, cea mai buna solutie e o operatie prin care practic imi reconstruiesc tendonul folosind o bucata din partea superioara ( mai groasa) a tendonului. Acest lucru oferind o stabilitate mai mare cat si un risc de rerupere mai mic, decat in cazul metodelor minim invazive.
Am 5 saptamani de la operatie, de 1 saptamana sunt fara atela, si am inceput sa pun piciorul jos treptat. E din ce in ce mai bine, acum ma folosesc doar de 1 carja.
Am facut deja cateva sedinte de fizio si kineto, care ma ajuta vizibil in recuperare! Nu am folosit orteza, pt ca piciorul si tendonul aratau foarte ok dupa cele 4 sapt.
Cu toate astea trebuie multa rabdare si grija in procesul de recuperare, pt ca ajunge sa faci o singura greseala si trebuie o iei de la inceput!
Rabdare si mult noroc pentru noua interventie!
0
13-02-2019, ora 13:25
Alexciprian
Nu este medic/terapeut
Alexciprian
Salutare,
Și piciorul meu arată foarte bine la numai 3 săptămâni după operație, îl simteam foarte bine doar ca era încă in echin, nu puteam sa îl îndrept. L am rupt intr-o dimineața când mi a sunat telefonul de serviciu și put și simplu am sărit in picioare (milităria e de vina). Medicul a decis sa îl țin in ghips circular încă 3 săptămâni, schimbând unghiul la fiecare săptămâna pana spre 90 de grade. O noua intervenție acum nu era benefică țesutul fiind traumatizat. dacă v a fi nevoie se poate face acea operație cu grefa de care ziceai și tu mai târziu... la câteva luni după ce se reface zona afectată. Eu stau foarte rău cu răbdarea, eram foarte activ înainte de incident și îmi e foarte greu sa stau in casa... ma mișc intr un picior mai repede decât alții in doua :D. Mulțumesc pentru sfaturi și sănătate multă !
0
28-02-2019, ora 10:29
alex1313
Nu este medic/terapeut
alex1313
Salutare,

De aproape o luna am intrat și eu in clubul celor cu ruptura de tendon ahlian.
Intru deja in a.4.a săptămâna de gips.
In total stau 6 săptămâni cu atela gipsată după care încă 6 săptămâni nu o sa calc in el, doar mă voi sprijini și in continuare voi folosi cârjele.
Operația a fost super ok, am o tăietura mica de 2-3 cm!
Ii mulțumesc Dl Fane ca m-a ajutat cu multe sfaturi foarte bune!
In mare trebuie sa ai mult multă răbdare și sa faci exact ce îți spune doctorul...dacă doctorul îți spune sa stai 6 sapt cu gips pai așa sa faci...știu e greu, e incomod, apar mâncărimi, amorțeli dar trec...trebuie sa avem răbdare ca rezultatul sa fie unul pozitiv!
Acum am talpa piciorului la 90 de grade. Am trecut de hopul mutării din echin la 90 de grade.(a fost dureros dar a trecut)
Sănătate multă tuturor și sper sa auzim numai de bine!
0
28-02-2019, ora 18:54
Edyro
Nu este medic/terapeut
Edyro
Salutare.
Am ajuns la 7 saptamani si 4 zile de la operatie, si pot spune ca evolutia e foarte OK. La 6 saptamani, la sfatul medicului cu care ma vad o data la 8-10 zile, , am inceput sa merg folosind o carja, iar acum merg usor schiopatand fara carja. Azi pentru prima data am condus masina ( ruptura a fost la tendonul drept ), si am fost sa fac cumparaturi de unul singur.
Fac fizio si kineto zilnic, fapt ce ma ajutat foarte mult in recuperare.
Rana e super OK, iar piciorul nu se prea mai unfla.
In urmatoarea perioada trebuie sa scap de schiopatat, mersul sa fie cat mai lin, nu am voie insa sa fortez pe varfuri, sa fac miscari bruste etc.
Oricum, e o perioada grea in care esti incercat atat fizic cat si psihic. La mine deocamdata teama de o recidiva e inca prezenta in fiecre pas pe care il fac!
Recuperare rapida si usoara la toata lumea!
1
20-03-2019, ora 13:49
Adrian gr
Nu este medic/terapeut
Adrian gr
Bună ziua! Adrian este numele meu și am aceeași problema... Ruptura totala de tendon Achilian. Am 4 săptămâni de la operație., 3 săptămâni în echin iar acum încă 3 la 90 de grade cu atela gipsata Operația a decurs ok nu ma doare deloc. Am înțeles ca pot începe recuperarea fizica după a 6 săptămâna. Întrebarea mea pentru voi este când voi putea începe serviciul, cam câte luni de la operație ar trebui sa stau în concediu medical. Mulțumesc!
0
20-03-2019, ora 14:14
edystefanescu
Nu este medic/terapeut
edystefanescu
Salut Adrian Gr
Respecta cu strictete indicatiile medicului tau, sincer;si toate comment-urile de aici sunt fff benefice, eu le-am citit si am urmat sfaturile baietilor de aici.Recuperarea este f importanta, kinetoterapia ajuta f f f mult.Serviciul il poti incepe cam la 3 luni parerea mea, eu asa am inceput dupa 89 zile de medical;bine..o sa te simti capabil si la 60 zile dar e mai bine sa nu fortezi nota cand inca o sa mai schioapeti.Deci cam la 3 luni poti relua fara probleme activitatea dinainte usor asa, cu mici pauze daca este nevoie si odihna, dar in general este ok.Pe parcursul trecerii timpului o sa mai ai mici dureri la frig, timp urat si chestii de genul dar asta este, o sa te obisnuiesti..niciodata nu va mai fi la fel, tendonul nu va mai fi "al tau natural""..bafta multa
1
26-03-2019, ora 17:28
Adrian gr
Nu este medic/terapeut
Adrian gr
Mulțumesc pentru încurajări și raspuns
0
18-01-2021, ora 19:31
Priză
Nu este medic/terapeut
Priză
Salutare tuturor. Nu știu dacă mai sunteți pe aici sau dacă mai citiți comentariile dar voiam sa vă mulțumesc pentru că ați discutat, am învățat multe. Pe 6 Ianuarie am reușit contraperformanta de a-mi rupe tendonul ahilean stâng. Jucam fotbal săptămânal de multe luni și pur și simplu a pleznit când alergam, fără să fiu atins. Aveam mici dureri la tendoane, probabil suspect de o mica tendinita dar nu am băgat de seamă, nici nu știam ce e aia până să citesc aici pe forum. Am tot sperat sa nu fie rupt pentru ca nu aveam dureri foarte mari și am fost sa-mi fac rmn. Din păcate verdictul a fost ruptura de gradul 3 Kuwada, denumirea exactă. Am cercetat ambele variante, imobilizare sau operație și am mers pe operație din cauza fricii de recidivă. Acum 4 zile am fost operat, adică pe 14 Ianuarie. După operație piciorul imobilizat cu atela și vârful puțin îndoit( nu-mi vine acum denumirea). Prima noapte a fost oribila deoarece nu sunt flexibil deloc și poziția este foarte incomodă + plus durerile post operație. A două seară la fel, destul de grea, abia de la a 3 a seara durerile s-au diminuat considerabil și acum mă rupe doar amorțeala. Am puține emoții cu piciorul drept pe care îl tot forțez în perioada asta, chiar dacă doar pana la baie și înapoi. O sa urmeze 2 săptămâni de atela + 2 săptămâni de picior imobilizat cu talpa la 90 de grade, apoi începe recuperarea. Dacă știți în București centre bune, vă ascult și vă mulțumesc. Vă țin la curent.
0
16-12-2021, ora 09:30
Danny42
Nu este medic/terapeut
Danny42
Buna ziua! Duminica seara pe 31 nov am cazut din camioneta si mi-am rupt tendonul achilean...ajuns la spit. De urgente Galati pe la ora 20 dupa cateva ore de asteptat m-am internat( la 2:30 dim am ajuns la salon) tocmai joi pe 4 am fost operat. O incizie de 12cm. Am avut o orteza ghipsata pana la genunchi. A 3-a zi mi-a sangerat operatia, si apoi mi s-a schimbat ghipsul de data asta in echin pana peste genunchul flexat. Dupa 8 zile am fost externat.pe 17 am fost la scos firele urmand ca pe 15 dec sa ma duc la scos ghipsul. Ieri l-am scos si medicul mi-a spus sa incep sa calc in el...dar cand am ajuns acasa am avut un soc.. muschii gleznei sunt atrofiati, atarnă, iar laba piciorului nu o pot flexa aproape deloc...tendonul operat pare foarte dur..nu pot sa ma spijin ajutat ce carje nici pe varfuri, simt un junghi in talpa. Glezna era umflata tare. cum sa incep recuperarea? Medicul mi-a spus doar ca pe 5 ian vrea sa ma vada cum merg...dar nu mi-a spus nimic, cu ce sa incep, cum sa fac.toata ziua dupa ce am scos ghipsul am incercat sa fac miscari de rotatie a gleznei, si sa incerc sa intind piciorul deoarece nu puteam sa il indrept, ma tinea sub genunchi cum a stat el flexat.azi, a doua zi pot indrepta piciorul, partea cu genunchiul dar pare ca am febra musculara la pulpa. Glezna e mai dezumflata dar partea cu tendonul mi se pare rigida, nu pot sa aduc nici un pic talpa spre 90 de grade. Cu ce sa incep? Unghiul nu mi-a fost modificat deloc cat am stat cu ghipsul, si acum glezna a ramas in acea pozitie... ce exercitii ar trebui sa fac pt inceput? Ca de calcat incet nu am nici o sansa.. multumesc
0
20-12-2021, ora 20:17
Danny42
Nu este medic/terapeut
Danny42
Buna ziua! Duminica seara pe 31 nov am cazut din camioneta si mi-am rupt tendonul achilean...ajuns la spit. De urgente Galati pe la ora 20 dupa cateva ore de asteptat m-am internat( la 2:30 dim am ajuns la salon) tocmai joi pe 4 am fost operat. O incizie de 12cm. Am avut o orteza ghipsata pana la genunchi. A 3-a zi mi-a sangerat operatia, si apoi mi s-a schimbat ghipsul de data asta in echin pana peste genunchul flexat. Dupa 8 zile am fost externat.pe 17 am fost la scos firele urmand ca pe 15 dec sa ma duc la scos ghipsul. Ieri l-am scos si medicul mi-a spus sa incep sa calc in el...dar cand am ajuns acasa am avut un soc.. muschii gleznei sunt atrofiati, atarnă, iar laba piciorului nu o pot flexa aproape deloc...tendonul operat pare foarte dur..nu pot sa ma spijin ajutat ce carje nici pe varfuri, simt un junghi in talpa. Glezna era umflata tare. cum sa incep recuperarea? Medicul mi-a spus doar ca pe 5 ian vrea sa ma vada cum merg...dar nu mi-a spus nimic, cu ce sa incep, cum sa fac.toata ziua dupa ce am scos ghipsul am incercat sa fac miscari de rotatie a gleznei, si sa incerc sa intind piciorul deoarece nu puteam sa il indrept, ma tinea sub genunchi cum a stat el flexat.azi, a doua zi pot indrepta piciorul, partea cu genunchiul dar pare ca am febra musculara la pulpa. Glezna e mai dezumflata dar partea cu tendonul mi se pare rigida, nu pot sa aduc nici un pic talpa spre 90 de grade. Cu ce sa incep? Unghiul nu mi-a fost modificat deloc cat am stat cu ghipsul, si acum glezna a ramas in acea pozitie... ce exercitii ar trebui sa fac pt inceput? Ca de calcat incet nu am nici o sansa.. multumesc
0
26-01-2023, ora 00:09
Eduardraul
Nu este medic/terapeut
Eduardraul
Buna tuturor.
Sper ca toata lumea s-a recuperat foarte bine!
Am nevoie de recomandari ptr centre de recuperare din Bucuresti, si ceva sfaturi/exercitii care v-au ajutat ptr recuperarea mobilitatii tendonului.
Momentan am o saptamana de la operatie, piciorul fiind in imobilizat in echin.
Adaugă un comentariu / răspuns
298 comentarii 1 2 ..... 9 10

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Operația nu se închide - ghidul pacientului operat
  • Un nou scor prezice cu acuratețe riscul de insuficiență hepatică postoperatorie
  • Umflătură după operație (umflăturile postoperatorii)
  • Un simplu test ocular poate identifica pacienții la risc de disfuncții cognitive postoperator
  •