Reducere cornete cu radiofrecventa - 3 neclaritati

08-03-2012
hspinache
Nu este medic/terapeut
hspinache
Buna ziua,

Am fost la cabinet ORL si am fost programat pentru o interventie de micsorare cornete cu radiofrecventa. Am trei nedumeriri care ma macina teribil :

1. Doctorul ORL m-a intrebat daca am IN MINE [adica in corp] ceva de metal ???. Pe moment nu m-am gindit la ceva, dar mai tirziu ma rascolit intrebarea, gindindu-ma la tipul de aparat pe care il foloseste. Are legatura intrebarea cu tehnica folosita, respectiv monopolar / bipolar ? Este cumva tipica pentru tehnica de radiofrecventa sau este tipica doar pentru tehnica monopolara ?

2. De ce trebuie sa i-au anterior un antibiotic ?, timp de 7 zile ?

2.Eu nu pot sa dorm noaptea respirind pe gura. Dupa parerea mea, acum sint pe limita cu sectiunea din fiecare nara. Ma gindesc asa : cind ma va intepa in nas cu electrozi, se vor umfla cornetele ?? Voi putea sa respir noapte pe nas ca sa pot dormi ?
15 comentarii
0
09-03-2012, ora 08:40
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. nu are relevanta in chirurgia locala ORL
2este obtiunea medicului
3da. primele 7-10 zile dupa interventie.. este nevoie si de tratament local pentru desfundat nasul si respiratie nazala
0
09-03-2012, ora 10:30
hspinache
Nu este medic/terapeut
hspinache
Imi cer iertare de la dl doctor, dar nu am inteles prea clar privind punct 3=urmarile dupa operatie.

Raspunsul "da" se refera ca voi putea respira atit cit pot si actual sau ca se umfla cornetele si nu voi putea respira ?
0
09-03-2012, ora 11:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
orice traumatism ( si orice operatie e un traumatism)
duce la edem si inflamatie
e normal sa se infunde si mai rau nasul primele ziel
dar cu olyhth sau rinofug.. o sa poti respira
0
09-03-2012, ora 11:20
hspinache
Nu este medic/terapeut
hspinache
Actual, la mine, noaptea, de la 12 la 7 dimineata respir pe nas. Nasul se infunda dimineata, accentuat de Stres, panica. Picaturi nu folosesc de loc, nici ziua nici noaptea.
Medicul mi-a facut "lista de cumparaturi" si pentru dupa operatie a prevazut doar vitamina A lichida. Sa inteleg ca a considerat ca nu este nevoie de picaturi sau s-a gindit la psihologia mea ?

Nu stiu ce fel de aparat are. Am citit un articol in revista privind avantaj tehnica bipolara fata de cea monopolara. Este util sa intreb din vreme ?
0
09-03-2012, ora 11:25
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. cu o pensa Bipolara ( furculita cu 2 ace).. cornetul se reduce pe loc.. in timpul operatiei
cu pensa monopolara..1 singur ac.. se produce doar o incalzire a tesutulii..si dureza peste 3 saptamani ca in acel loc sa se formeze o cicatrice care micsoreaza cornetul
0
09-03-2012, ora 12:22
hspinache
Nu este medic/terapeut
hspinache
Aparatul este acelasi si sint diferite furculitele utilizate sau exista aparate diferite ?
0
09-03-2012, ora 13:46
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
aparatul e acelas ( si la diferite specialitati)
difera pensele
0
09-03-2012, ora 14:28
hspinache
Nu este medic/terapeut
hspinache
Am inteles. Deci problema este doar de pensa.
Eu nu cunosc, dar banuesc ca o pensa este mai ieftina decit un aparat. Ma intreb atunci, de moment ce s-a constatat avantajul tehnologiei bipolare, daca [sau de ce ] se mai fac interventii cu pense monopolare ?
Nu se gasesc pense ? trebuieste cite o pensa/ pacient ? se consuma pensa repede ? au ramas mai din vechi in stoc ? sint mai ieftine cele monopolare ?

Am inteles ca se fac interventii si la git ; omusor, amigdale, etc. Aici trebuie tot pensa bipolara ?
0
10-03-2012, ora 12:35
hspinache
Nu este medic/terapeut
hspinache
Ok ;

1.Am reusit sa inteleg ce srie pe reteta antibiotic "Ciprinol=Ciprofloxacina", 3x500 /zi. Am citit prospectul medicament si am ramas un pic mirat.
Intreb pe dl. doctor, este un antibiotic care se foloseste uzual pentru afectiuni ORL ?

2. Dupa parerea dl doctor, timpul de recuperare al unei interventii cu radiofrecventa este mai mare sau mai mic decit in cazul unei interventii clasice cu instrumente reci ?
0
10-03-2012, ora 13:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
fiecare interventie are pensa sa specifica. la omulet e o ansa, la amigdale alta ansa pentru taiat si alt electrod monopolar pentru criptolizis si alta pensa bipolara pentru cauterizarea amigdalelor..s.m..d.eparte
cred ca te complici cu intrebarile
timpul de recuperare dupa interventii clasice este mai lung, cu risc de sangerare.si necesita internare in clinica ORL
0
10-03-2012, ora 18:26
hspinache
Nu este medic/terapeut
hspinache
Multumesc dl doctor pentru raspunsurile deosebite ;

Dupa pererea mea, sint pacienti care daca stiu amanunte, se streseaza.
Si sint pacienti care daca nu stiu amanunte, se streseaza ; eu fac parte din cei ce vor sa cunoasca amanunte pentru ca sa stea linistiti.

Pacat ca sint la 600 km de Pascani.
0
12-03-2012, ora 11:57
hspinache
Nu este medic/terapeut
hspinache
Diagnostil meu complect este ' rinita cronica vasomotorie hipertrofica '. Concret, dimineata daca ma scol din pat si ma culc iar de 3-4 ori, mi se infunda nasul. Daca ma scol o singura data, intii am secretii si apoi se infunda pentru 3-4 h. Din cit am inteles, fenomenul vasomotoriu este o problema de criculatie sangvina ?!, care probabil este tipica fiecarei persoane.

In acesta situatie, reducere volum cornete, amelioreaza/nu amelioreaza, efectul sau cauza vasomotorie ?
0
12-03-2012, ora 12:05
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cauza NU o schimba
cauza este in lipsa Vit c si Rutin.. in peretele vasului sangvin
trebuie luat Tarosin sau Rutin C.. 3 sapatamani
de noemalizat tensiunea arteriala
0
24-02-2014, ora 19:10
Daniela Buglea
Nu este medic/terapeut
Daniela Buglea
Bună ziua, am şi eu o problemă cu rinita cronică. Am fost diagnosticată acum 3 ani si ca tratament am primit avamis şi ibis. Dar nu mi s-a îmbunătăţit starea deloc. Ce i-mi recomandaţi? Locuiesc in Spania. Daca i-mi puteti recomanda o clinica in Cluj unde se fac operaţii de cauterizare cu radiofrecventa, sau tratament medicamentos..
0
24-02-2014, ora 20:26
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
profesor Cozgarea...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Părul din nas - cum îl gestionăm corect medical
  •