refacere mucoasa intestinala

59 comentarii 1 2
0
29-04-2013, ora 17:08
dinamy
Nu este medic/terapeut
dinamy
Am luat si Enterosgel, 1 tub...trebuie luate minim 2 pentru a se vedea un efect mai pronuntat...mi-e fff greu sa-ti pot face vreo recomandare in a alege unul din cele 2 produse...citeste-le cu atentie prospectele (eventual pe net daca n-ai alta sursa) si vezi ce ti s-ar potrivi mai bine, raportat simptomelor pe care le acuzi in momentul de fata.
Eu sunt pe cale sa descopar alta problema in ceea ce ma priveste...si anume o intoleranta alimentara, foarte posibil la gluten (se numeste boala celiaca), dar trebuie sa vad ce analize trebuie facute pentru clarificare...in cazul in care se va confirma acest diagnostic, se pot explica multe din starile pe care le acuz...MULTA SANATATE SI BAFTA!
0
21-05-2013, ora 12:19
flo73
Nu este medic/terapeut
flo73
ai facut analize pentru intoleranta la gluten?imi poti da si mie niste informatii?cum te mai simti?
0
07-07-2013, ora 13:00
daniroma
Nu este medic/terapeut
daniroma
Am câteva din simptomele pe care le-aţi descris aici. Deocamdata iau doar probiotice.
Ce mă deranjează foarte tare este starea de ameţeală şi parcă nu mai văd bine (parcă am o ceaţă pe ochi).
M-ar interesa să ştiu dacă pe lângă medicamente folosiţi în tratament şi reţete speciale de mâncare.
De exemplu combinaţii alimentare care au rolul de a repara mucoasa intestinală.

@alx2102
Am avut si eu simptomele tale. Din pacate la mine a fost ceva grav. Sunt curios daca ti-ai rezolvat problema.
0
08-07-2013, ora 14:57
alx2102
Nu este medic/terapeut
alx2102
Inca nu am rezolvat problema in totalitate, la ultima endoscopie superioara mi s-a spus ca am esofagita de reflux. Mentionez ca am facut tratament pentru helicobacter pylori de 3 ori. Ultimul l-am terminat pe 20.06 si mai astept o saptamana sa imi refac testul. Precizez ca primele 10 zile dupa tratament mi-a fost bine insa ulterior simptomele au revenit, respectiv balonari, arsuri pe esofag, dureri in piept, palpitatii, etc.

daniroma, tu ce probleme ai avut si mai ales cum le-ai rezolvat? -*


(*modificat de admin)
0
28-07-2013, ora 09:57
ron42
Nu este medic/terapeut
ron42
eu am probleme asemanatoare si cred ca parazitii sant vina !dupa tratamentul cu duador ma simt bine o perioada apoi incep problemele!la mie e si giardia si tenia, asa a iesit dupa ce am dus 6 probe !groaznic e ca tenia nu prea raspunde la duador doar la cesol care il gasim im Germania !
0
02-09-2013, ora 16:36
Alina_asy
Nu este medic/terapeut
Alina_asy
Salutari si multa sanatate la toata lumea. Avem nevoie. Am ajuns pe acest forum acum un an cand ma simteam foarte, foarte rau. Si datorita informatiilor de pe acest forum am reusit sa ma stabilizez. La mine manifestarile sunt gen criza pancreatita, cu burta mare, sa zicem cam vreo noua luni de sarcina. La schimbari de mediu, ma refac instant de parca as fi noua. Am mai avut dureri cumplite de spate, de ziceai ca se frange coloana de la mijloc, nu alta, amenoree peste sase luni si inca o multitudine de manifestari pe care e greu sa le sintetizez. mai am un colesterol uneori in jur de 500 alteori scade in jur de 280, trigliceride in jur de 1000 sau de 400, depinde de zi. Fluctuatiile analizelor apar si daca beau doar apa. Am facut investigatii medicale, am stat internata in spital la Sf. Spiridon Iasi 7 zile la clinica de diabet si nutritie, m-au declarat sanatoasa fizic, rmn, ecografii, etc... si o tona de bani cheltuiti pe investigatii medicale, inclusiv endoscopie, raza la stomac, la coloana. Asa ca atunci cand m-au externat eram cred singura pacienta disperata ca nu are ceva... chiar nu mai conta ce... trebuia sa am ceva... Au spus la psiholog nu ma trimit deoarece nu sunt ok toate analizele. Asa ca m-am intors acasa speriata ca nu mai faceam fata la treburile cotidiene, la serviciu abia mai rezistam, am un copil de 5 ani, sunt casatorita... asa ca... m-am hotarat sa fac cate ceva lecturand sute sau chiar mii de pagini pentru a prinde un fir...
0
02-09-2013, ora 16:47
Alina_asy
Nu este medic/terapeut
Alina_asy
Asa am ajuns sa vad boli somatice cu manifestari diferite dar care au un fel de similitudine. Si concluzia la care am ajuns este ca uneori se deregleaza ceva la nivelul SNV, as compara cu ceea ce se intampla cand in sistemul informatic intra un virus. Roade incet, dar sigur. Mai rau este ca nici nu realizezi ca ai ceva, deoarece schimbarea se produce atat de lent, ca te obisnuiesti cu ea si ajungi sa crezi ca e ceva normal. Ca sa ma intelegeti, inainte de a ma interna la spital cu trei zile mi-a fosty foarte rau si am ajuns in urgente la noi in oras unde au dat neputiinciosi din umeri. M-am dus acasa si am facut pentru prima data o baie de sezut. Cam 20 de minute pe ceas. Cand am plecat din baie am constatat ca nu mai am tremor sau ca nu am sentimentul acela de "clatinare". Ciudat este faptul, ca de 5 ani de cand mi se intampla asta eu nu am simtit ca am tremor, sau ca ceva e in neregula. Stiam ca am mancat mult dupa ce am nascut, inclusiv noaptea, pentru ca daca nu mancam, ma gandeam eu atunci, incepeam sa tremur de foame. Insa nu era adevarat. M-am intrebat mult timp de ce mananc chiar daca sunt satula. Abia acum, inteleg, ca daca nu mananc, intestinul subtire incepe sa vibreze din ce in ce mai tare, si mie imi este din ce in ce mai rau. Apoi, am inceput sa citesc cartile vechi ale lui Kneipp si Kuhne. Si cate un pic, cate un pic, m-am pus incet pe picioare, si sper sa reusesc sa ajung cu timpil la parametri ok. Acesti autori sustin ca trebuie intarit sistemul imunitar, si cu incredere in mine am adaptat la situatia mea cate putin in fiecare zi, si din plante si din bai si pot sa va spun ca am rezultate foarte bune.
0
05-09-2013, ora 21:42
flo73
Nu este medic/terapeut
flo73
buna, Dhea!Eu ma confrunt de un an de zile cu tot felul de simptome si tot ca tine am inceput sa citesc si sa ma tratez pt ca medicii dau din umeri.Am fost si eu la o groaza de doctori, pe la vreo 2 neurologi(am si eu un tremor in mine, ameteli)si toti au zis ca nu am nimic.Problema vine din intestine, conteaza ca mananc, cand am scaun etc.eu am descoperit o candidoza intestinala si disbioza intestinala.As vrea sa imi scrii ce tratamente ai facut si ce mai faci in continuare.Astept vesti de la tine
0
15-09-2013, ora 13:26
Alina_asy
Nu este medic/terapeut
Alina_asy
Buna flo... O sa iti scriu, tot in functie de timp. Joi ma duc la un doctor gastroentorolog din nou sa vad si o alta opinie. Din ceea ce fac eu pot sa spun ca sunt "stabila si functionala", insa nu exact cum eram inainte insa sunt foarte multumita. Multa sanatate si ne auzim...
0
05-10-2013, ora 06:00
Alina_asy
Nu este medic/terapeut
Alina_asy
Buna Flo. Am fost din nou la medic, aceeasi opinie, mi-a dat sa fac analize pentru paraziti, ceva si pentru hemoragii oculte si ceva legat de celiachie. Dar, revin, tot aceeasi atitudine a medicilor care ne termina cu zile. Parca fac matematica, nu medicina. In rest, pot sa iti spun cum fac sa nu ma mai duc la vale. Acum un an, am observat, atunci cand imi era rau, ca treceam pe langa lucruri sau oameni care altadata m-ar fi bucurat sau incantat si nu aveam nici o reactie. Durerile se instalau repede si crunte, somnul ajunsese la maxim doua ore pe noapte cu trezire pentru n"alimentari"... si era din ce in ce mai rau... tare rau. Atunci am luat 5htp, cate o pastila pe zi. Acel 5 htp care l-a recomandat mr. Nick pe acest forum. Pentru ca ulterior am luat si o versiune mai ieftina, pot sa-ti spun ca este diferenta intre ele. Apoi dupa 5 htp, am continuat cu tinctura de sunatoare. Era din ce in ce mai bine. Incepeam sa fiu si eu cu mine insumi, fapt rar de tot in 2012. Ceva incepea sa se schimbe. Burta mea, care am fost foarte convinsa ca este de grasime, in ultimii 5 ani, refuza sa cedeze macar un centimetru. Sunt vesnic umflata, si daca beau doar apa, de zici ca nasc maine. In aprilie 2013, in urma unei crize strasnice care mima pancreatita, am ajuns la spital si m-am internat pentru ca imi era rusine de toata lumea. Acolo, in spital, s-a intamplat totusi ceva. E prima data cand am stat in alta parte de cand m-am maritat (adica singura). La aceleasi kg., dupa 7 zile de spitalizare, si in fiecare zi peste 5 mese copioase, am iesit cu aceleasi kg (82 la 1.70) insa eram grozav de slaba!!!!!!! Se retrasese burta... Asa deodata. M-am intors acasa, si in 5 zile s-a umflat din nou.
0
05-10-2013, ora 06:19
Alina_asy
Nu este medic/terapeut
Alina_asy
Asa, ca, satula de calatorii intre laboratoare de analize si medici, (a... prima analiza proasta care mi-a iesit vreodata este colesterolul in 2007, in jur de 450, si trigliceridele, valori intre 600 si 1000. Cand m-am internat au scazut vazand cu ochii aproape de limita normala. Uffff. Apoi si-au revenit. ) m-am dus acasa la tata si am luat cartile lui, care le folosise acum 30 de ani si am inceput sa citesc.si inca citesc si recitesc. Farmacia verde, de Sebastian Kneipp si mai este si Kuhne. Am mai remarcat la "boala" o ameliorare semnificativa la administrarea unei pastile pentru partea "fizica" concomitent cu o pastila pentru partea "psihica". De exemplu eu am luat piafen si tinctura de sunatoare.
Keneipp explica cam asa. Exista naturi slabe si naturi forte. Sa spunem ca sistemul nostru nervos central este strong. Insa, sistemul nostru nervos vegetativ este mai slab. Eu imi imaginez ca o panza de paianjen, in care pe ici pe colo s-au sectionat cateva fire si care trebuie reparate. Sau ca pe o retea de It in care s-a ratacit un virus. Asa ca trebuie sa identific acel "antivirus". Am incepu sa ridic valoarea sistemului imunitar. Dus rece la pulpe si dus rece la maini, in baie, cate 2 minute si jumatate. In fiecare zi. Apa, exact cum este acum la robinet rece. Nu trebuie depasit timpul (mi-am pus o clepsidra in baie), pentru ca nu obtii efectul scontat. Si tot ce scrie in carte legat de sistemul de bai, in functie de situatie. Intern, mi-am facut tincturi in casa, am cules plante medicinale, si in fiecare zi beau o cana de ceai din ele. Analiza interioare... daca spun intotdeauna ce gandesc !!!! daca ma infurii, macar putin... si tot asa... O bratara de argint, iarasi... ajuta. Acum este octombrie si vine iarna !!!!!! brrr... si pot spune asa : Au disparut durerile de spate, a disparut durerea care incerca sa coboare pe picior (gen sciatica ), s-a mai reglat somnul, am reusit sa dorm 2 nopti la rand ora 24-6.00, un fapt fantastic, mi-=a disparut din foamea continua, nu mai am acea ghera in piept deasupra inimii, nu ma mai strange stomacul si tot cate un pic, sper sa rezolv si cu burta umflata... O sa incerc compresele cu otet... Iti doresc multa sanatate si bucurii.
0
05-10-2013, ora 06:32
Alina_asy
Nu este medic/terapeut
Alina_asy
Asa. Tremorul interior. Ca si cum mai am un puls in mine. Se pare ca totusi este transmis din vibratiile accentuate ale intestinului. Poate gresesc. Tot innainte de a ma interna, am facut din Kuhne o baie de sezut cu frictiuni, de cca 15 minute. Cu apa rece. Si dupa ce-am iesit din baie, am avut un sentiment foarte ciudat ca si cum lumea s-ar fi oprit in loc. Totul era incremenit. Apoi, mi-am dat seama ca eu nu mai tremur!!!!. Sfinte doamne, mi-am zis, dar eu nu am stiut ca tremur pana acum. Incredibil. Kuhne spune, ca aplicarea acestei bai, are ca efect "racirea" de fapt aducerea la normal a temperaturii corpului. Baia de sezut se face in asemenea mod, ca se adreseaza sistemului nervos vegetativ, si are efecte imediate. Temperatura apei este foarte importanta sa fie cum scrie in carte. Insist, deoarece eu am facut aceste bai si in vara, si nu obtii efectul scontat, pentru ca apa este prea calda.
0
05-10-2013, ora 13:17
dinamy
Nu este medic/terapeut
dinamy
Buna ziua,

Pentru toti cei cu probleme medicale, care au postat pe acest forum, rog a fi contactat -..
0
25-10-2013, ora 14:44
adithzu
Nu este medic/terapeut
adithzu
buna ziua ! in urma unui tratament lung cu antibiotice am capatat si eu un colon iritabil si implicit am ajuns si la psihiatru, mi sa dat asentra de 0, 5 si rivotril tot de 0, 5 ! intrebarea mea ar fi urmatoarea:in urma cu ceva timp am depistat ca am oxiuri, am facut tratament cu duador de 3 ori insa ultima data la analize mi-au aparut din nou ::((( !credeti ca ar fi bun nikworm-ul ? sa iau si niste refllor pt. flora intestinala ? E posibil ca durerile abdominale si starile de slabiciune sa fie de la acei oxiuri ? Multumesc anticipat !
0
07-12-2013, ora 21:12
voios23
Nu este medic/terapeut
voios23
buna flo73, si eu ma confrunt cu un tablou clinic asemanator cu cel descris de tine si alti utilizatori la topicul asta.Vroiam sa te intreb te rog la ce gastroenterolog ai fost pentru diagnosticul tau si ce analize ai facut pentru candidoza intestinala si disbioza intestinala?
0
25-06-2014, ora 22:27
voios23
Nu este medic/terapeut
voios23
Buna Flo73!Ce rezultate mai ai in tratamentul de refacere a mucoasei intestinale.Ce noi solutii crezi ca sunt de folos, ce tratamente, suplimente ti-a ajutat?Sunt intr-o situatie asemanatoare cu un CV negru in ceea ce priveste sanatatea, cu tot tabloul de simptome prezentate de tine si de dinamy sau dea 1975 cu disbioza intestinala, candida intestinala, orala, genitala, parazitoza intestinala.Terog revino cu noutati, sfaturi, recoamndari in ceea ce ti-a folosit tie in lupta asta de recapatare a florei intestinale si automat a sanatatii.
0
27-07-2015, ora 12:24
ciocio10
Nu este medic/terapeut
ciocio10
flo73, sau şi altcineva care este din Mureş, îmi puteţi recomanda laboratorul de analize unde aţi fost? Eu am fost la doua laboratoare şi la una era pozitiva, iar la cealaltă negativ. Nu ştiu în cine sa am încredere.
0
10-01-2016, ora 16:07
Daniel/
Nu este medic/terapeut
Daniel/
Oameni buni nici nu stiti cat ma bucur ca am gasit acest forum...deci suntem identici toti si pare sa fie de la aceeasi problema ( giardia) pe care dorctorii nu o considera asa periculoasa. Deci starile mele de 3 luni incoace sunt: ameteala, greata aproape permanenta, balonare, chioiaraturi de maţe tot timpul...acuma iau Duador dar mi-sa spus sa iau doar 2 dimineata timp de 3 zile dupa care Duspatalin 200... A mai luat careva acest tratament? Va multumesc!!!
0
14-07-2017, ora 11:27
nicoaraalexandru
Nu este medic/terapeut
nicoaraalexandru
Buna ziua, daca sunteti din zona baia mare va recomand pe doamna doctor homeopat LENA COTEŢ, are si farmacia ei proprie, am comparat preturile ei cu cele de pe net si sunt scazute. Consultatia nu costa nimic si nici nu sunteti obligati sa cumparati produse de la ea din magazin daca nu vreti. Este singurul medic care a stat cu mine o ora si s-a uitat peste toate analizele si a citit din scoarta in scoarta valiza de hartii medicale. Nr ei de telefon este 0744 596 376, adresa este strada culturii nr 4/4 langa liceul LUCACIU. Eu sunt programat astazi 14.07.2017 la doctorul.tantau pentru o coloniscopie, endoscopie, ecografie, analize, este un pachet EXCLUSIV si a costat 4 100lei, in urma procedurile se poate trage o concluzie. Am urmatoarele simptome:
1
14-07-2017, ora 11:28
nicoaraalexandru
Nu este medic/terapeut
nicoaraalexandru
Simptome: perioade cu gust amar in gura, perioade cu gust acru in gura, perioade cu scaune apoase, scaune de densitate normala deschise la culoare (gri), stari de voma zilnice pe toata perioada zilei, greata, varsaturi, arsuri, bolboroseli in burta, mai ales in partea stanga, senzatie de: stomac obosit, piatra in burta, apasare in stomac, dureri frecvente de cap, oboseala fizica accentuata, somnolenta, respiratie urat mirositoare, gaze intestinale urat mirositoare ( oua clocite),
Atunci cand imi este mai rau ragai mult mai mult, este o legatura puternica intre aceste doua simptome.
Starea de rau cu greata, si varsaturi se manifesta si la efort, atunci cand ridic ceva si se formeaza presiune in burta-stomac pentru a ridica acea greutate
1
14-07-2017, ora 11:29
nicoaraalexandru
Nu este medic/terapeut
nicoaraalexandru
Alimente care imi fac rau: cozonac, castravete verde, ardei gras, laptele, ciocolata, cafea, cacao, dulciuri, (sucul de mere proaspat ma da in diaree in 30minute), iahnia de fasole, pateul cu paine (proteina animala cu paine), seminte decojite de floarea soarelui, untul cu paine, cascaval afumat, peste afumat, carnati afumati, cereale integrale (musli) cu lapte de soia, covrigei BOROMIR, biscuiti, cartofi fierti sau mancare de cartofi, mazare, sarmale, tocanita de ciuperci cu faina,
Ce imi provoaca diaree la jumatate de ora: iaurtul, apa cu lamaie, sucul proaspat stors de mar.

Chiar si mancarea fiarta sau legumele fierte imi provoaca aceasta ragaiala asociata cu starea de greata si voma.

Absolut toata mancarea care o mananc nu se digera ca la restul familiei mele ci in decurs de cateva ore o ragai pana nu mai ramane nimic din ea in stomac si ciclul continua la nesfarsit cu urmatoarele mese. Se intampla ca o data la o luna sau doua sa ma simt mai bine si in acea zi nu ma manifest cu ragaieli.

Daca in decursul unei zile nu mananc pana la ora 12-14 ma simt mai bine fara mancare in stomac decat daca as avea mancare in stomac
1
14-07-2017, ora 11:30
nicoaraalexandru
Nu este medic/terapeut
nicoaraalexandru
Medicamente luate fara sa simt vreun efect: nexium, controloc, tinctura propolis, ranitidina, redigest, linex, oroperdys, pepsane gel,
0
06-10-2017, ora 17:59
Flory777
Nu este medic/terapeut
Flory777
Si eu am gaze acide scaune acide si gastrita, am luat nexium si famotidina, acum iau calmogastrin si triferment, vreau sa vb pe facebook, florentina serdin,
1
06-10-2017, ora 19:28
nicoaraalexandru
Nu este medic/terapeut
nicoaraalexandru
Ma gasiti pe facebok nicoara alexandru iosif, am o poza de profil cu un tricou rosu, sapca in cap si sunt la.volanul unui camion DAF
0
23-10-2017, ora 12:54
Doct2016
Nu este medic/terapeut
Doct2016
Eu iau L-glutamina 2 pe zi de la Secom.

Si eu am probleme cu intestinele de ani de zile.
fac deparazitare si detoxifiere.

Incercati cu

-----*

faceti 3 luni de zile.

Eu am probleme de 20 de ani.

bafta

(*modificat de admin)
0
11-02-2018, ora 18:27
aditza
Nu este medic/terapeut
aditza
buna ! Dupa o colonoscopie am ramas cu scaune deschise si mincare nedigerata, puls mare oboseala, am intrat in depresie, acum fac investigatii pt intoleranta la gluten si slte boli inflamatorii.incerc de azi sa renunt la gluten sa vad cum ma simt, am fost la 3 dr gastro, abea al 4 lea mi a dat sa fac investigatiile astea.a trecut cineva prin astfel de simptome?dureri pe intestine, bolboroseli, arsuri, senzatia de rece, oboseala epuizare puls mare scaun cu alimente nedigerate.iau redigest probiotic si ceva plante din germania pt fungi in ideea ca ar fi asa ceva.plus tratament de la psihiatrie ca nu dorm si stare de agitatie.umerii incordati.
0
21-02-2019, ora 00:51
Cristi 40
Nu este medic/terapeut
Cristi 40
Salut. Nu cred ca mai raspunde cineva. Majoritatea comentariilor sunt din 2013. Ma regasesc mai mult sau mai putin in ce au scris ceilalti. Un pachet intreg de simptome cu diagnostice multiple. De la colita si colon iritabil la duodenita, candida, reflux gastro esofagian si esofagita. Tratamente mai mult naturiste. Simptome: dureri de spate, dureri de cap, tuse, dureri in piept, intepaturi in partea stanga, transpiratii nocturne, nod in gat...
Avem un sistem medical de tot rahatul si multi medici de duminica. Ma chinui de un an sa gasesc formula aia buna ca sa scap de analize si vizite la doctori total nepregatiti. Am facut colonoscopie, endoscopie, eco abdominal de trei ori, examinare cu bariu, analize scaun, analize sange, fungic. Mii de lei pe analize si tratamente. Am dezvoltat o mini farmacie acasa. Si mai am de tras. O sa incerc si un alergolog, poate un psiholog...Citind pe net legat de simptome, m-am ingrozit. CT sau RMN nu am facut, dar la cat am citit.mi-a intrat spaima in sange. Daca mai exista careva pe forum din cei vechi de mai sus cu o solutie dupa atata timp...poate ne impartaseste si noua ideile
0
21-02-2019, ora 08:04
Cristi 40
Nu este medic/terapeut
Cristi 40
...si nu mai pun la socoteala faptul ca am slabit 10 kg sau ca nu diger in totalitate tot ce mananc. Candida in gat...in amestec cu colita/duodenita/esofagita de reflux...imaginati-va cam ce am voie sa mananc.
0
12-03-2019, ora 00:18
AndreiKire
Nu este medic/terapeut
AndreiKire
Pe facebook: Reflux gastro-esofagian (BRGE) / HIERNIEHIATALA
-----------*

(*modificat de admin)
Adaugă un comentariu / răspuns
59 comentarii 1 2

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Colonoscopia virtuală 3-D ar putea include și analiza prin holograme
  •