Relatia cu o femeie fara incredere in ea si in mine | Forumul Medical ROmedic

Relatia cu o femeie fara incredere in ea si in mine

28-07-2018
galeo
Nu este medic/terapeut
galeo
Iubesc o femeie fara stima de sine. Problema e ca nu are incredere in ea dar nici in mine.
Am incercat tot posibilul sa ii castig increderea si sa ii redau increderea in propia persoana, insa uneori simt ca ma lupt cu morile de vant si ca ajung la capatul puterilor.

Imi puteti va rog da niste sfaturi despre cum as putea sa o ajut pentru a-si cladi increderea in ea cat si in mine ?

Nu stiu de ce am impresia ca as incerca sa o amagesc, desi eu sunt sincer, fidel, si chiar tin la ea.
2 comentarii
0
29-07-2018, ora 11:40
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Bună ziua!
Încercați s-o convingeți să meargă la un psiholog clinician cu experiență pentru o evaluare pentru a conștientiza cauzele ce stau de fapt în spatele faptului că nu are încredere în propria persoană și în ceilalți și în funcție de evaluare va decide împreună cu psihologul ce cale va urma.
Poate ar fi bine să mergeți mai întâi la o consiliere de cuplu, ca să nu pară că-i impuneți să meargă la psiholog că ar avea o problemă și în funcție de evaluarea cuplului să-i recomande psihologul ce va face mai departe(dacă va fi nevoie).
De multe ori problema e alta decât relatează partenerul, pentru că modul de percepție și gândire pot fi diferite la cei doi. Un psiholog vă poate ajuta să înțelegeți exact ce se întâmplă.
0
30-07-2018, ora 13:57
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Buna ziua
Mergeți la un psiholog faceți psihoterapie
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: