relatie 9 ani

20-05-2012
mihaicristian
Nu este medic/terapeut
mihaicristian
Nici nu stiu cum sa incep, ne-am cunoscut acum 9 ani, am avut o prietenie de aproape 1 an si apoi am rugat-o sa vina cu mine la facultate ca o ajut eu si cu parinti, 2 ani de zile am locuit impreuna in chirie la scoala ducand o viata linistita cu bune si cu rele au fost vreo 2 certuri am lovit-o de cateva ori desi nu sunt violent deoarece era foarte dura in vorbe si ma provoca din nimicuri. Apoi a stat 8 luni plecata sa termine scoala cu o colega mergea bine cu scoala era f desteapta, desi era saraca dar corecta am ajutato cu bani ca sa termine facultatea. Dupa ce a terminat la insistentele mele s-a mutat la parintii mei. Mama mea care este o femeie buna dar vorbareata intr-una si curioasa din fire agita lucrurile fara sa vrea, tata un om dur, corect, care ne-a ajutat dar a scos ochi apoi nu puteai comunica cu el, ne-a scos afara de cateva ori din casa eu fiind sa plec si sa ma reintorc dupa cateva zile iar ea sa statea cu parinti. Am decis sa fac si eu nunta cu ea pentru ca o iubeam, si ca ma ajutat moral foarte mult am scapat de anturajul foarte prost, de alcool, si multe alte lucruri rele si ea la fel. A acceptat nunta in iulie 2009. De aici a inceput macelul, durerea si tot asa. Eu am fost cam in fundul lu mama si lu tata desi a-mi dadusem seama ca acum am si eu familie (eu si ea). Inainte de nunta tata a descoprit o tumoare la cap pe partea stanga unghi inchis la cerebelul mic uni zic neoperabila astazi fiind imobilizat la pat Anul trecut aprilie 2011 mama a suferit un atac vascular ischemic partea stanga stand 6 saptamani si ramand si acum cu sechele si unica mea sora avand divort a ajuns la psihiatrie in urma datoriilor si a copilului bolnav de autism si o duce tot mai greu. Ea era plecata de la mine din cauza scandalurilor care au fost intre parinti EU DOREAM SA_i IMPAC dar nu am reusit dar s-a intors cand mama a avut atacu vascular si m-a ajutat dar a zis ca atunci cand va fi pe picioare mama, sa plecam in chirie desi in noiembrie 2011 luam garsoniera. In luna iunie datorita stresului mare, trezit la 2 noaptea ai spalam pe parintii mei ca pe copiii mici, munceam mai mult acasa decat la servici. Intr-o seara cand tot parintii mei nu erau multumiti nu stiu de ce ?, ca nu face ea ca nu drege etc. Ea are probleme cand vedea alcoolul am baut 2 beri numai bausem de 6 luni si a inceput cearta intre tata si ea si mama ca la nebuni. Am incercat sa impac lucrurile dar tata a sarit sa d-ea in ea, eu l-am impis putea sa mearga cat decat, iar nevasta m-a scuipat si am luat-o de par si am impinso ma tampisera la cap de tot. toata vina era pe mine desi eu munceam cel mai mult dar moralul era scazut. Ea a sunat la taicasu care e un om dintr-o bucata a luat-0 de la mine si eu am inceput sa injur pe toate lumea. Aici a inceput calvarul ca am ramas singur cu ai mei si nu am invatat nimic, am rezistat sa lupt cu ei in sensul muncii spalat gatit pus masa la 5 dimineata trezit noaptea la 2-3 munca de la 8-3 fara relaxare pana cand am picat si i-am zis ca NU MAI POT. Ca sa-i ocup timpu si ei i-am dat bani sa faca scoala de soferi si a facut-o in timpu asta si a luat examenu. Am cazut intr-o gelozie, depresie si oboseala cand m-au acceptat ai ei sa stau la ei si i-am lasat pe ai mei singuri desi ea a zis sa puna om parintii mei dar cu ai mei nu te mai poti intelege desi au un venit bun din pensie. M-a acceptat, m-a iertat dar a zis cand obtinem casa o sa divorteze daca nu ma schimb sa numai fiu asa trist, serios apatic negativist etc. Ne-am mutat la garsoniera, am utilat-o dupa bunu plac si stateam cu grija la contractu meu de munca. Am luat masina de la tatal meu si am zis sa-I fac totul pe plac a inceput sa conduca sa se simta bine dar eu am cam neglijat-o adica in sens de munca-casa-joc calculator iesiri mai putine. Ea trebuia sa urle la mine ca sa fac ceva. Ea a mai plecat de buna voie de 2 ori din casa ca sa beau si eu cu prietenii desi s-a inteles altceva. Ea tot zicea ca daca nu ma schimb o sa divorteze dar am intrat intr-o rutina ea cu ale ei si eu cu ale mele, viata sexuala era activa dar ne certam parka eram in turnul babel, La 1 aprilie m-am imbolnavit de varicela si am stat 10 zile in carantina acasa, ma tot vaicaream ca femeia, ea pleca cu masina tatalui meu si eu ma bucuram ca e fericita, Ea a plecat la Tismana si eu nu am mers sa mai pun acatist era la fel ca anul 2011 care a fost catastrofal.
Ea fiind o femei foarte dura de caracter intr-o seara cand m-a trimis pe ploaie sa iau brocolii am venit acasa am mancat si ea mi-a zis "te-am facut om, acum voi divorta" si am zis ca numai vorbesc cu ea azi, m-a provocat am inebunit de tot si am luat-o de camasa si am intrebat-o cine ai baga ideile astea in cap? Si ea zice ca nimeni. Ca nu se simte fericita, numai simte fluturi in stomac probabil ca sa ma irite etc. A luat actele pe furis, a bagat a doua zi divortul a luat jumate din banii din banca si partea ei din bijuterii si apoi citatia si-a carat hainele cand eu o asteptam de la munca. A venit cu tata socru si a zis ianinte de asta sa semnez prin notar, si am refuzat. Apoi au venit actele de divort a platitit tot avocat. Am intrat in spital de la nemancat si baut, dar a venit la mine si a stat cu mine 1 noapte inebunisem de tot nu credeam ca se poate schimba totul asa repde dintr-un cuvant.Nu am inselato si nici ea pe mine este clar ne spuneam totul. De atunci am vorbit, am iesit impreuna dar a zis ca ramanem doar prieteni si ca vrea ca mie sa-mi fie bine si sa numai ajung la spital ca nu are cine sa ma mai ajute. Timpul a trecut am reusit sa aman termenul,. A venit pe la mine pea casa cu niste treaba am sarutato pe obraz, dar cucat incerc impacarea zice ca o termina de tot cu mine, am si frica de reactiile ei. Va rog ajutatima am gresit, vreau sa fiu cu ea dar ea numai vrea decat prietenie. Ce sa mai fac???
11 comentarii
0
20-05-2012, ora 21:32
Larisa90
Nu este medic/terapeut
Larisa90
Buna, mihaicristian!
Am citit povestea ta. Din pacate, din ceea ce ne relatezi reiese ca sotia ta nu te mai iubeste. Ai ajutat-o mult, te respecta-nu uita ca ti-a fost alaturi cand erai in spital, ca ti-a indurat si latura violenta, ca a vrut sa te ajute cu parintii tai chiar daca acestia par niste oameni dificili- dar in acelasi timp problemele pe care le-ati avut au consumat romantismul. Din cate observ, inca nu a trecut foarte mult timp de cand ai hotarat sa o recuceresti si pana in prezent, mai incearca, inca nu e totul pierdut. Din respectul si prietenia pe care sotia ta le mai are pentru tine tu poti lucra ceva sa o recuceresti. In orice caz, jocurile pe calculator, bataia si bautura nu te vor ajuta. Renunta la acestea pentru binele tau, si pentru binele relatiei.
Iti doresc mult succes si fericire!
0
21-05-2012, ora 13:20
amailia
Nu este medic/terapeut
amailia
felicitarile mele acelei femei care a indurat atata timp o astfel de situatie!!!momentan incearca sa te schimbi accepta prietenia care ti-o ofera daca o presezi o vei pierde definitiv in schimb daca ti-ai dat seama ca e totul pentru tine schimba-te dar nu pentru o luna apoi iar e totul la fel.se spune k daca o data te arzi a doua oara sufli si in iaurt...de atatea ori a sperat femeia ca te vei schimba...ai dezmagit-o ai mpierdut increderea ei invata incet sa ii recastigi increderea si bucura-te pentru simplu fapt ca ti-a oferit prietenia ei s-ar putea sa nu fie totul pierdut...femeia asta te-a iubit foarte mult dar a ajuns la capatul rabdarii si asteptarii...k te vei schimba...castiga-i increderea renunta la calculator devino independent ia hotaririle singur ajuta-i pe ai tai da nu ii lasa sa iti controleze viata..renunta la bautura invata sa bei doar la ocazii si acolo cu limita...nu o presa daca ti-a oferit obrazul e o realizare castiga-i tu prietenia sustine-o si ajut-o cu toate dar nu uita sa nu depasesti limita prieteniei si daca va putea sa te ierte dupa ce se vor vindeca ranile care i le-ai lasat in suflet si tu ai reusit sa te schimbi si i-ai castigat increderea atunci veti vedea daca relatiei viastre ii mai dati o sansa.pana atunci nu o presa...bafta
0
21-05-2012, ora 13:30
mihaicristian
Nu este medic/terapeut
mihaicristian
ideea e ca, asta incerc ea nu retrage actele de divort niciodata a zis am decis sa aman divortul cat pot demult parca e agonie acum, ea ma cunoaste f bine sunt un sensibil, daca stam la cafea discutam rade, glumeste, ma face sa fiu gelos, si ma face sa ma simt cateodata ca un fraier - acasa singur parca ma urc pe pereti parca ar fi o joaca divortul pt ea, noapte dorm pe baza de somnifere, ea a facut totul foarte repede. oricum nici ea nu se simte bine nici eu dar ea este o luptatoare si trece peste tot inceraca sa se plimbe sa se schimbe sunt ca un copil. care poate vorbi si cu mine pe mes si care a trecut prin asa ceva. M-a chemat sa-i fac pc-ul la munca am fost acolo, si o ajut in continuare. Doare rau sufletul si ma pierd de multe ori in fata ei
0
22-05-2012, ora 10:28
amailia
Nu este medic/terapeut
amailia
in primul rand renunta la somnifere alea nu ajuta creaza dependenta.si ai rabdare...nici ea nu poate renunta la tine din cate vad.dar las-o sa faca ce vrea cu divortul pana la urma nu actele te tin langa o persoana...las-o sa se elibereze...poate fii in avantajul tau mai ales daca incercati sa o luati cu incetul sa va reindragostiti unul de celalalt sa va redescoperiti...fiti prieteni..pana la urma daca D-zeu vrea sa ramaneti impreuna veti ramane...
0
22-05-2012, ora 10:48
mihaicristian
Nu este medic/terapeut
mihaicristian
pentru sub acoperire, ai perfecta dreptate - am fost la manastire si acelas lucru mi-a zis maicuta ca actele nu te tin ea a zis de la inceput chestia asta noi de 3 ani avem acte parca atunci s-a rupt ceva, ne certam ne mai injuram ne mai impacam, chestia e ca i-am facut cam toate pe plac cand ne-am mutat dar ea a zis de divort de 1 an de zile am luat in gluma am lasat si bautura de 2 ori in 6 luni, dar ma provoca. Acum parca numai am nici un rost pe pamant, parca a picat ceru, este incredibil ce mi se intampla. Ea a zis sa ma schimb sa fiu mai vesel etc. Apoi zice ca-si va gasi pe unul cu bani, apoi zice ca nu, incearca sa ma incurajeze apoi ma descurajeaza, dar ne intelegem bine. Nu suporta telefoanele si se fereste colegi, prieteni cand vb cu mine la telefon se schimba de la o stare la alta si o mai doare si capul rau de tot si doarme cam 3 ore pe zi si la munca nu stiu ce face. Dupa 9 ani ma cunoaste f bine eu nu prea o cunosc.
0
24-05-2012, ora 11:09
amailia
Nu este medic/terapeut
amailia
spui k ai renuntat la bautura de 2 ori in 6 luni apoi ea te-a provaocat si iar te-ai apucat.incearca sa faci lucrul asta pentru tine nu pentru ea sau altcineva...omul nu ajungi sa ilcunosti intr-o viata...spui ca ea te cunoaste incearca sa reactionezi altfel fata de cum ai reactionat pana acuma la orice situatie.la bautura renunta pentru tine si incerca sa o surprinzi cu orice gest ce nu l-ai facut pana acuma...e posibil ("se fereste colegi, prieteni cand vb cu mine la telefon se schimba de la o stare la alta" )ca ea sa isi fii gasit alinarea in vreun coleg de munca dar asta nu iti da dreptul sa o judeci prin cate a trecut...ci doar sa te gandesti cum sa o recuceresti.sa o respecti si incearca sa ai incredere in tine si in D-zeu.ajuta-te sa iesi din depresia asta sa fii mai vesel...fa ceva ce iti place...o realizare pentru tine.bafta..
0
25-05-2012, ora 14:31
mihaicristian
Nu este medic/terapeut
mihaicristian
faza este in fellul urmator, a trecut o luna si ea si eu ne cheamam sa iesim in oras desi mie a-mi face rau, ca daca fac o gluma mai aiurea sare in sus, vorbeste aproape numai ea, impunator- alinarea ei ?? cred ca e virtuala mai mult, cale sa-si retraga actele de divort nu este, ... nu vrea desi a platit avocatu in aceiasi zi s-au cheltuit si vom cheltuii toti bani pe avocati care i-am strans impreuna, nu vrea sa fie sunata in anumite momente, dar mai suna si ea, ne vedem aproape zilnic dar cica ca prieteni, nici nu prea are cu cine decat o prietena pe care sotia mea parca ar copiao. vrea prietenie asta e.. eu unu incerc sa fiu tare. Ai este rusine si ei de ceea ce a facut sunt convins, dar nu da inapoi nu o mai inteleg deloc si chiar nu stiu ce sa mai fac. astept un sfat. Va multumesc.
0
25-06-2012, ora 20:13
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Mda, am citit trista ta poveste de viata si parerea mea este sa va luati de manuta amandoi si sa mergeti la o consiliere de familie, pentru ca din cate am citit mai sus singuri nu prea va descurcati.Ea ti-a pus niste conditii pe care tu nu le-ai prea respectat...insa v-ati ajutat reciproc( nu mai conteaza acum cine, care mai mult!), v-ati fost alaturi la bine si greu(mai mult la greu din pacate), continuati sa va vorbiti, sa va intalniti, ea te cheama cand are nevoie chiar daca sa ii repari calc., important este ca nu ati rupt legatura definitiv, deci inca mai sunt sperante.Nu cred ca are pe altcineva, pt ca altfel te stergea de tot din viata ei, cred ca inca asteapta schimbari din partea ta, isi doreste un barbat puternic, pe picioarele lui, care sa stie ce vrea de la viata.Asa ca nu mai pierde timpul plangandu-ti de mila, nu te mai tine de fusta ei ca un copil, invata de la ea sa fii tare, iesi si tu in oras la fel ca ea, renunta la alcoolul ala ca te distruge sigur!Dupa parerea mea numai un om las apeleaza la alcool sau si mai rau la droguri atunci cand se iveste cate o problema!
Si nu o mai tine langa cu actele acelea de divort, ca stiu cazuri in care 2 pers.divortate s-au inteles de minune dupa ce s-au despartit legal, ca nu actul conteaza, ci voi.Orice problema are cel putin doua rezolvari :), asa ca nu dispera, inca nu este totul pierdut, trebuie doar sa stii ce sa faci.
Viata este o continua provocare...
:)
0
01-08-2012, ora 17:38
mihaicristian
Nu este medic/terapeut
mihaicristian
Da trista mea poveste de dragoste s-a dus la vale din rau in mai rau, credeam ca stiu ce vreau sa fac cu divortul, am ales sa ma impac prin tribunal pana chiar si avocatii cu care am vorbit au zis ca asa ceva nu se poate, nu exista cazuri. Puteam sa nu ma reprezint la divort dar am trecut prin niste emotii cumplite. Nu am zis ca ea, ca asa am simtit eu pentru ca tin cu adevarul, avocata ei este de tot rahatul, vrea banu si sa scape repede de caz. Dar asta numai conteaza pentru ca ea si-a gasit repede alinarea intr-un iubit ca asa sunt femeile cu foarte multi bani, poate ca asta si-a dorit, eu unu m-am schimbat, am renuntat la baut, jocuri pe calculator, pastile, incercam o relatie si eu, dar deocamdata stau asa pentru ca eu am fost umilit de sotia mea. Am mers la biserica pentru ca nici la ea nu este bine in familie si nici la mine, preotul parca stia totul, si datele de divort au picat aiurea SF Pavel si SF Petru, a fost groaznic ca nu am zis ca ea desi motivatia este gresita oricum m-am intarit mult si numai poate intra in mintea mea, am visat cu cateva luni ca sta cu unu la masa blond, si ca va muri cineva din familie si ea m-a luat drept nebun, dar asta e adevarul sin u se termina aici........ Este un an 2012 care m-am schimbat dar tarziu, visele mele s-au dus legat de relatie si impacare am luptat cu toate ispitele care au aparut in cale alcool femei si chiar marihuana, m-am straduit prin toate posibilitatile mele, am incercat cred ca tot ce se putea incerca in viata asta sa fiu cu sotia mea dar din pacate orgoliul prostesc al femeii este infinit, ...Prin septembrie am ultima infatisare.
0
10-08-2012, ora 17:38
a0109
Nu este medic/terapeut
a0109
@Jacquelinne- subscriu ce ai zis

@mihaicristian- E un domn doctor pe aici pe foruorb, foarte bun si spune lucrurilor pe nume, Domn Doctor Dragomir. O vorba de-a dansului spune asa "Fiule, statul nurorii cu soacra e paine noastra a avocatilor'. Ca sfaturi pot sa iti zic asa

1.mai lasa putin timpul sa treaca, deoarece trebuie sa va clarificati sentimentele ce simte unu, altul.

2.cauta sa stati singuri, sa aveti casa voastra, fara socrii unuia sau altuia.

3. renunta la jocuri, bautura, etc DEFINITIV!

4. incercati sa iesiti mai mult, in week-enduri, la munte, la mare, e vara timpul tine cu voi (in caz ca va mai acordati o sansa).

5. ce varsta ai? In caz ca nu se poate o impacare, refa-ti viata si ai grija de greselile din trecut sa nu le mai repeti!
0
29-08-2012, ora 18:47
mihaicristian
Nu este medic/terapeut
mihaicristian
Toti gresim dar cand gresim trebuie sa recunoastem unele femei nu prea stiu ce inseamna asta, orgoliu infinit, .Am 29 de ani
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul