relatie ciudata la serviciu

15-07-2010
snoofu
Nu este medic/terapeut
snoofu
Buna ziua si bine v-am gasit, am o situatie la servici care se pare ma depaseste si ma macina, , sunt sanse ca totul sa fie o exagerare din partea mea... sa pun pe masa insa ce am de zis: datorita programului infect de la serviciul meu ( iesit la ore tarzii- ora 22, 23, nu e program fix) o relatie normala pentru mine e cam greu de intretinut... am incercat si nu am reusit. plus am pus capat si am primit reprosuri cum ca am sugrumat o iubire care tocmai ce a prins roade ( ciudat pentru mine pt ca pana atnci nu mi-a fost dat sa aud asa ceva)... mi-a fost mai usor sa dezvolt o relatie cu cineva de la servici- cu toate ca am discutat cu respectiva sa nu ne afisam si sa fie totul facut pe ascuns s-a aflat.am fost nevoit in ceasta situatie sa intrerup relatia care se pare ca nici inceputa bine a trezit in colega mea o mare pasiune, iubire, , in concluzie reprosuri pt mine, lacrimi etc, , ,
Eu nu am avt o relatie stabila si de lunga durata, si sincer sa fiu nu prea stiu sa tin in frau situatii din acestea cu sentimente presarate inci si colo. Sa nu credeti ca sunt vreun insensibil pt ca nu m-am simtit deloc confortabil stiind ca persoana respectiva sufera. zicand toate acestea ma apropii de ceea ce vreau de fapt sa scot in fata::::
Dupa ce s-a incheiat acest episod a trebuit sa am acum 1 an inspiratia sa repet figura de la servici cu alta colega, am cazut prada ispitei, , , , am avt cu persoana in cauza o discutie inainte sa "cadem in pacat" la modul sa nu ne implicam sentimental ( eu nevrand sa mai primesc vorbe de duh in caz ca s-ar fi terminat in vreun fel sau altul), am stabilit niste reguli etc, , , , metinonez ca"prietena" are un iubit pe care il cunosc si cu care ma inteleg de minune, , , ce ma roade pe mine intr-un final: se pare ca aceasta relatie m-a luat nepregatit, a trecut un an si ne-am cam atasat reciproc, insa sunt unele situatii cand devin f gelos ( nu pe prietenul ei) ci pe niste lucruri banale, , , ca vb la tel cu nu stiu cine, ca povesteste nu stiu ce situatie din trecut, , , nu ar fi ceva exagerat insa imi vin in cap niste ganduri care ma consuma si-mi manca toata energia, nu mai imi fac treaba cum trebuie in ziua respectiva si -mi pierd concentrarea... acum o luna pe fond de stres si oboseala am mai facut si un atac de panica care m-a dat de tot peste cap total, , , au urmat stari de anxietate care nu le recomand nimanui, , acum sunt mai bine insa nu stiu cum sa abordez situatia, nu vreau sa mai ma consum ca un bou pe lucruri banale, sunt sigur ca aceste ganduri mi le accentuez eu si lipsa de experienta inntr-o relatie isi spune cuvantul... astept un sfat daca nu am deranjat cu telenovela mea. PS : un sfat cert pot da si eu: relatiile la servici aduc de cele mai mule ori complicatii. toate bune
13 comentarii
0
28-07-2010, ora 04:17
mariela
Nu este medic/terapeut
mariela
Povestea e Ok, i-ti descrii bine personalitatea, dar care iti e scopul?
Ce te astepti sa ti-i se raspunda ?
Dupa modul cum ti-ai programat viata sentimentala.iti lipseste doar telecomanda.
0
28-07-2010, ora 09:40
snoofu
Nu este medic/terapeut
snoofu
Buna Mariela, merci de raspuns, , , , am inteles bine ce ai vrut sa zici, , , , , , o sa ma resuscitez eu cu toate, Auzi : iti doresc o zi frumoasa
0
28-07-2010, ora 14:04
verticala
Nu este medic/terapeut
verticala
cum anume planuiesti sa te resuscitezi?
0
29-07-2010, ora 14:52
ali39
Nu este medic/terapeut
ali39
Nu e bine ce faci. In primul rand, daca esti barbat si un prieten adevarat pt prietenul tau care este iubitul "prietenei " tale, renunta la aceasta relatie. Iti bati joc de el si odata si odata, tot o sa se afle, pt k din cauza tensiunii la care esti supus, tu singur vei face greseala si te vei da de gol. Si, iti dai seama ce va urma!
Daca din voi doi, tu si prietena, este mai matur si are caracter, puneti capat relatiei. Ori a voastra, ori a ei cu prietenul tau.
Nu e usor dar se poate.
Si, pe viitor, nu mai face greseli din astea, ispite sunt peste tot, dar la locul de munca chiar nu e indicat.
Aliss
0
30-07-2010, ora 20:13
snoofu
Nu este medic/terapeut
snoofu
buna la toti, pt verticala: sincer nu am un plan anume insa stiu ca trebuie sa ACTIONEZ in favoarea mea, , si aici ma refer la toate, , , , mai ales cu relatia asta ce intr-adevar ma tensioneaza cum zice Aliss.deocamdata merg asa, , nu ma pot concentra la actiona in vreun fel cu toate ca Aliss a judecat f bine ( merci de sfat), , cam asa ar trebui actionat, , , fir-ar ale naibii de sentimente ca te joaca ca pe un presh, , Sunt curios daca pun capat relatiei, cum ar decurge in continuare toata treaba pt ca de vazut ne-am vedea oricum, , , tinand cont ca lucram in acelasi loc. o solutie cred ca ar fi sa-mi gasesc pe altcineva...

numai bine tuturor
0
02-08-2010, ora 11:35
ali39
Nu este medic/terapeut
ali39
Buna. primul plan - nu mai fi curios se s-ar intampla, tu chiar pune capat relatiei, iti gasesti pe cineva din afara serviciului tau, daca vrei sa fii cu o femeie. Lucrurile ar decurge normal numai k o perioada de timp o sa aveti batai de inima cand va veti vedea si c-am la asta trebuie sa va si rezumati.
Iti spun sigur ca nu poti continua asa, raul e pe langa tine, iti da tarcoale.
Bine, faci ce vrei tu, normal, eu iti dau niste sfaturi ca sa-ti fie bine, sa nu ai probleme, in final tu hotarasti ce si cum.
Sau, al doilea plan -, daca o iubesti si ea la fel, ramane-ti impreuna si ea sa puna punct relatiei cu prietenul. O sa fie f greu pt k prietenul poate nu o sa accepte si poate, iti mai trage si vreo doua si tie si ei, scandal, etc dar si asta e o solutie!
Daca va iubiti, luptati pentru iubirea voastra, daca nu va iubiti, despartiti-va in relatii cordiale.
E f greu, nu vreau sa mai spun altceva.
Iti doresc sa iei decizia corecta si sa fii sanatos!
Aliss
0
03-08-2010, ora 09:44
snoofu
Nu este medic/terapeut
snoofu
Multumesc Aliss, ai pus puctul pe i, am vazut ca e nasol rau sa iei o decizie, solutia cu depspartirea am gondt-o si eu, asta am si vazut ca se va intampla in viitor, insa e greu de facut pasul, e f greu, , , , daca nu am fi lucrat in acelas loc ar fi fost flaore la ureche, , i-am si zis de despartire, , ea a zis ca nu e impotriva daca relatia asta imi face rau, dar in acelasi timp ca de ce nu am intrebat-o de ce asteptari are ea de la mine, ca de ce i-am impus o bariera peste care sa nu treaca iar eu in timpul asta am depasit cu mult acest lucru, , , , ca si ea poate ar vrea ca relatia sa fie doar cu mine, insa eu nu i-am demonstrat ca si eu vreau. samd , , ma doare capul :), , ideea e ca si eu as vrea sa fim impreuna insa ratiunea mea zice ca va fi o relatie paguboasa care-mi va da numai batai de cap: prietenul ei, colegii, faptul ca am observat am tendinta de a fi gelos si imi fac filme in cap ( o chestie care ma consuma mult si e si enrvanta pt ca intr-adevar sunt niste filme ), toate astea se bat cap in cap cu faptul ca tin la ea, , , , , si d-asta inca nu am pus capac inca, , , , , , , , , , , sper ca dupa concediu s vin cu mintea clara si sa fac ce trebuie sa fac, , ,
tinem aproape
o zi racoroasa
toate bune
0
04-08-2010, ora 15:08
Psiholog Aldescu Delia
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Aldescu Delia
Desi poate nu o sa fiu atat de aproape de cele scrise aici, ca remedii in situatia ta Snoofu, iti voi scrie cateva lucruri de care ai putea tine cont pe mai departe.
Atacurile de panica par a fi primul semnal trimis de corpul tau ca nu iti dai voie sa te implici afectiv. Desigur, ai expus partea logica a motivelor ptr. care nu ai o relatie de durata sau una in care sa iubesti. Acesta este un dialog interior, pe care ti-l tot spui, dar care te saboteaza.

Cand ai obtinut relatia "perfecta" ptr. tine, in care ea sa aiba un prieten si sa nu doreasca mai mult decat o relatie sexuala cu tine, treptat s-a spart "buba".
Nu vreau sa iti spun ca esti insensibil la suferinta unei partenere, una la care ai participat, ci vreau sa-ti atrag atentia asupra insensibilitatii cu care iti tratezi aceea parte umana din tine care tanjeste dupa a iubi, dupa a se lasa iubit.

Pe langa nevoia fiziologica de sex, exista nevoia de iubire. Uita-te in jur cate exemple sunt: sexul si iubirea sunt in majoritatea cazurilor la pachet!

Psihoterapeut de familie si cuplu
Delia Ciobancan
0
07-08-2010, ora 09:53
snoofu
Nu este medic/terapeut
snoofu
Multumesc mlt pt ajutor, apreciez.am realizat ca ce simt pt ea e iubire, , , nu inteleg de ce se resimte asa rau( sunt iritat, gelos, irational), dar am gasit un raspun si aici: o vreau doar pt mine, , , , acest lucru spus ei a cam dat-o peste cap pt ca zice ea, a venit brusc tocmai de la unul care pana atunci i-a refuzat sa se exprime sentimental, , , cerd ca are dreptate dar nici eu nu mai puteam purta povara asta ca sa zic asa, , , asa ca i-am spus-o direct ca sa ia o decizie ( adik ca vreau sa continui fara sa mai fie cu prietenul actual), o sa aiba timp de gandire, in timpul asta o sa fiu mai indiferent, si o las sa decida, , , o sa-i respect decizia indierent de alegere, , , , , , , , , , , , , , , , , , cam atat m-a dus capul.
va multumesc ink o dat
pffff infecta caldura, m-am fiert de tot
numai bine tuturor
0
11-08-2010, ora 16:14
Psiholog Aldescu Delia
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Aldescu Delia
Acum ca ai identificat si ai dat acestor emotii un nume, ai acceptat sa impartasesti iubirea pe care o porti, te vei elibera de o parte din iritare, gelozie, irational, fiindca unele dintre ele iti erau dedicate tie.

Este bine ca te-ai gandit ca e nevoie de timp in relatia voastra in care ea sa i-a o hotarare iar tu sa te pregatesti ptr. un refuz.

Iubirea e frumoasa, prietenoasa, libera, iertatoare, increzatoare si datatoare de sperante. Toate emotiile ce o face sa se resimta rau, vin din interiorul nostru care inca nu stie cum sa iubeasca.

Psihoterapeut de familie si cuplu
Delia Ciobancan
0
24-08-2010, ora 15:35
ali39
Nu este medic/terapeut
ali39
Hei, ce-ai facut in final? Sunt curioasa !
Sper ca nu te-ai "fiert " de tot!!!
0
25-08-2010, ora 10:04
snoofu
Nu este medic/terapeut
snoofu
Bunaaaa, buna ali39, , nu m-am fiert de tot insa am vazut cat de cat ce inseamna sa fii in pielea unui rac, , uite azi e ultima zi de concediu, maine ajng la serv in mediul care ma "implineste" din toate pctele de vedere.. :(((, , ironic vorbind, , ce pot spune e ca vreau sa rup relatia insa totul se intampla anevoios, i-am zis din nou ei acest lucru, , ea zice ca ma intelege dar o sa fie greu : sunt sentimente la mijloc etc, etc, , , , chestia asta ma cam incetineste... pt ca eu initial am zis sa fie totul brusc, , , acum chiar nu stiu cum ar fi mai bine sau mai corect spus, cum ar fi mai usor de procedat. e fantastic cat de urata poate fi o relatie d-asta paguboasa in care te simti ca si cum ai fi calcat intr-un nisip miscator, , cu cat vrei sa iesi cu atat te scufunzi mai mlt, , , , vreau sa urmez cursul asta pt ca nu mai ma suport, , , fimi-ar capul... hahah, , e frumos sa tii la cineva si sa te simti bine in preajma persoanei respective, , , dar nu si atunci cand te macini tu pe interior
va pup si keep on touch, ciao
0
17-09-2010, ora 16:15
ali39
Nu este medic/terapeut
ali39
Buna ! Hai, mai zii si tu ceva, ce ai mai facut?
Esti cu parul cret sau nu ?
Ali
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul