Relatie destramata

09-07-2021
Luciana123
Nu este medic/terapeut
Luciana123
Buna ziua! As dori sa va povestesc un pic problema mea. Am avut o relatie cu un baiat timp de 8 ani de zile in care din primul an de relatie ne-am mutat impreuna. Totul parea sa fie perfect si niciodata nu as fi crezut ca se va ajunge la o despartire. Am evolut impreuna, l-am ajutat extrem de mult in evolutia sa fiindca in momentul intalnirii noastre suferea de tulburari de personalitate si de incredere de sine. L-a, ajutat si pe partea financiara, profesionala si emotionala ce viza parintii si mediul natal. Eu m-am vazut mai stabila din punctul asta de vedere si am crezut ca trebuie sa ii fiu alaturi iar relatia asta nu poate avea un sfarsit atat de brutal. Totul a inceput din dembrie anul curent cand am inceput sa surprind diferite gesturi pe care le-am remarcat ce i le facea unei prietene din grupul nostru de prieteni. I-am spus lucrul asta dar el a continuat sa ma faca paranoia. Am avut ulterior si o problema cu m, asina ce a necesitat investitii si stres si cu job-ul meu pe care doream sa mi-l schimb sa caut unul mai bine platit.Acest lucru ne-a afectat un pic relatia dar consideram ca este o chestiune de moment si vom trece peste. In octombire anul trecut l-am intrebat daca exista vreo problema cu relatia noastra iar el a sustinut ca este perfecta si este multumit ca in martie sa primesc o lovitura, un soc. MAi cu seama pe data de 7 martie am fost plecata la ai mei cand am venit el mi-a spus ca doreste sa jucam jocuri de socializare cu prietenii nostrii, cum faceam de obicei. I-am invitat si ne-am jucat, el a scos o sticla de alcool pe care a desfacut-o iar eu de stresata ce eram l-am confruntat si i-am spus ca sticla aia a spus ca o desfacem cand vom avea un eveniment important (P.S: era o sticla veche, scumpa si am cazut de comun acord sa o bem la un eveniment). A trecut seara aia si nu am mai deschis subiectul. A doua zi a mers cu mine sa imi iau cazierul sa ma inscriu pentru un examen pentru schimbarea locului de munca, pe drum, in masina, am vrut sa iau telefonul si sa schimb melodia cu una care imi placea mie. El a izbugnit si a inceput sa ma ameninte ca de ce il caut in telefon, ca sa conectez telefonul meu daca vreau sa schimb melodia iar eu am inceput sa il intreb de ce face toate astea. Mi-a zis ca s-a saturat, ca el e de mult timp nefericit, ca nu stie daca ma mai iubeste, ca sunt rea cu el, ca nu il respect ca barbat, ca nu fac curatenie decat de doua ori pe saptamana si etc. Dupa ce si-a luat bagajele si a plecat la o zi, doua dupa am aflat de la o cunostinta ca este cu prietena aia a mea cand l-a surprins si mi-a trimis si un video, Toate aceste lucruri m-au distrus si am incercat sa il implor sa se intoarca ca lucrurile astea se pot rezolva, ca nu poti arunca toti anii la gunoi. Dar nu s-a mai intors. Au trecut 4 luni de atunci si eu inca sufar la fel de tare. Nu inteleg de ce am pus toata vina pe mine desi nu vad unde am gresit. Ma doare ingrozitor si mi-as fi dorit sa se intoarca. Mai ales cand vad ca ii demonstreaza iubirea pe paginile de socializare. Ceea ce cu mine nu facea. Cu ce am gresit eu? Ma puteti ajuta cu un sfat?
5 comentarii
1
09-07-2021, ora 16:37
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Imi pare rau pentru situatia prin care ai trecut Luciana insa oare merita cu adevarat sa iti doresti sa refaci aceasta relatie?
Stiu ca e greu sa treci peste cei 8 ani de relatie dar daca discuti despre asta cu un psihoterapeut e destul de probabil sa realizezi ca cel mai intelept ar fi sa-ti vezi de drum in continuare. De asemenea vei afla daca sunt sau nu ceva lectii de invatat din aceasta experienta nedorita.

Dr Rares Ignat
Terapeut de cuplu – Psihosexolog
0
09-07-2021, ora 18:11
Luciana123
Nu este medic/terapeut
Luciana123
De meritat, nu cred ca se merita. Dar uneori îți dorești sa scapi pur și simplu de toată suferința cauzată și crezi ca cel ce te-a rănit te poate și vindeca. Este intr-adevar fals. Încerc sa mă recâștig pe mine in fiecare zi. Să îmi recâștig propitks valoare. Vreau sa văd dacă cu adevărat am gresit și sa remediez pe viitor. Nu știu ce este mai bine sa fac și am rămas cu întrebări fără răspuns.
1
09-07-2021, ora 18:58
Psiholog Patru Monica Daniela
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Patru Monica Daniela
Viata merge inainte. Intensitatea emotiilor prin care treci de 4 luni se va diminua. Important este sa ai o viata normala, sa mergi la serviciu, sa te implici in activitati care sa-ti capteze atentia, sa te vezi cu prietenii, sa te distrezi, asa cum spune proverbul " Pofta vine mancand". In timp iti vei da seama daca ai gresit, in ce a constat greseala, si sa nu mai repeti aceeasi greseala. Orice experienta prin care trece o persoana, se poate transforma intr-o lectie de viata.
Iti doresc numai bine.
1
20-07-2021, ora 08:52
scrisulcaterapie
Nu este medic/terapeut
scrisulcaterapie
ii demonstreaza iubirea pe paginile de socializare? LOL

a ajuns baiatu la pubertate.
timp de 8 ani i-ai fost mamica.
0
23-07-2021, ora 12:15
IreneN
Nu este medic/terapeut
IreneN
Luciana, viata nu este data numai de experientele frumoase ci de experiente mai neplacute.
Ele, ambele experiente, ne formeaza si ne fac sa fim ceea ce suntem.
Si intodeauna dupa ploaie, la un moment dat, iese si soarele :)
Bucura-te de prezent, nu te mai ancora in trecut si poate, in viitoarele relatii, iti iei si niste "masuri" de precautie intrucat uneori, unii barbati, daca chiar ii preferi, sunt ca niste copii, care desi copii pot fi si rautatciosi si rasfatati si superficiali si au nevoie de "atentie".
Multa fericire iti doresc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul