Relație distrusă!

12-09-2020
Catea88
Nu este medic/terapeut
Catea88
Am început să ne întâlnim de câtva timp. Era totul ideal, era ca în povești, eu nici nu știam că pot fi așa de fericită. Apoi a început pandemia această, eu am fost nevoită să vin acasă, el a rămas în alt oraș, și-a găsit de lucru, etc. De când eram acasă au început diferite certuri de la nimic, ne certam, apoi el scria, ne împacăm, și iar devenea tot bine. Scria el undeva la 2-3 zile. Ultima noastră ceartă a fost din 2 motive. El nu vroia să facă poze, în genere nu făcea poze nici cu el. Eu i-am propus să facem o poză, apoi el să o posteze. Dar el a refuzat, și eu nu am înțeles de ce, poate ascunde ceva, dar el nu se mai întâlnise cu nimeni. Apoi deja motivul decesiv a fost că el a decis sa iși ceară scuzede la niște fete, despre care glumise urât. Și atunci eu am zis - oare de la mine când îți vei cere scuze? Și el a zis - pentru ce să își ceară de la mine. În noaptea aceea nu am dormit deloc, tot mă întrebam - de la acele fete are, eu de la mine nu. Dimineața deja am decis că eu nu pot așa, mi se făcuse și rau de la stres. Si i-am zis că eu nu mai pot rabda comportamentul lui. Și ultimul mesaj a fost - bine odihnește-te. Apoi eu l-am blocat peste tot, peste câteva ore am dezblocat. Iată deja au trecut 6 zile de când nu vorbim și nu știu dacă vom mai vorbi. Menționez că de când stăm acasă noi ne-am văzut de câteva ori și în realitate noi nu ne certăm, + eu simt dragostea lui. Și aș dori un sfat, ce să fac ? Să las așa cum este sa accept plecarea lui ? Mulțumesc anticipat.
4 comentarii
1
12-09-2020, ora 18:06
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Dacă vreți ca relația să funcționeze, gândiți-vă fiecare dacă ceea ce spuneți ajută relației sau nu. Urmărește ce anume-i place și fă pentru el ceea ce-i place lui, nu ce-ai dori să facă el pentru tine. În loc să vă acuzați reciproc, mai bine spuneți-vă clar și concis ce vă doriți, cereți argumente atunci când vi se confirmă sau infirmă ceva.
Nu știu ce vârstă ai, dar jocul de-a blocatul și deblocatul e o treabă adolescentină care nu rezolvă problema. Mai bine discutați între voi când sunteți calmi și relaxați ce vă deranjează și ce ați dori ca relația să funcționeze.
O relație la distanță funcționează mai greu, dar acolo unde există înțelepciune distanța nu este percepută ca un impediment.
0
12-09-2020, ora 18:10
Catea88
Nu este medic/terapeut
Catea88
Am 20 ani, el are 23. Dar deja nu mai vorbim, el nu a scris atâta timp. Eu nu știu dacă mai este loc de vorbă și dacă e necesar și eu trebuie să fac acest pas sau nu.
0
12-09-2020, ora 21:04
Psihologie, București
Așteaptă o perioadă să vezi ce se întâmplă. Ca să nu rămâi cu impresia că nu ai făcut tot ce depinde de tine, poți încerca să-l abordezi. Dar fără să-l învinovățești, poți să-i propui o întâlnire și să discutați despre relația voastră, încercând să afli dacă el mai crede în viitorul relației. Dacă nu acceptă, sau vine și nu-și mai dorește relația. ia-o ca pe o experiență de viață din care ai mai învățat ceva.
Știind că ai încercat, nu vei avea ce să-ți reproșezi în viitor.
0
12-09-2020, ora 21:27
Catea88
Nu este medic/terapeut
Catea88
Mulțumesc mult mult.
Adaugă un comentariu / răspuns

15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice.

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.