Rezultat colposcopie

14-08-2013
clauser
Nu este medic/terapeut
clauser
Buna ziua,

Am facut un test papanicolau rezultatul fiind urmatorul:: Frotiu conventional satisfacator pentru evaluare, celule endocervicale prezente. Apoi este bifat punctul B ( anomalii ale celulelor epiteliale) ASC-H. La conluzii este trecut : Frotiu satisfacator cu numerosi nuclei inegali, cu aspect curgator ( ASC-H). Recomandari : colposcopie, biopsie si chiuretaj de endocol.
Am facut o colposcopie iar rezultatul este urmatorul : FP : col scurt constitutional. de aspect normal, orientat anterior, OEC punctiform ccs 3-4. AA : JSC greu decelabil, pare tip2, neregulata, mai usor vizibila posterior. ZTN. TL: pozitiv
N.B. : micropapile acidofile endocervical. Doctorul la care am facut colposcopia mi-a recomadat o genotipare hpv, si inca o citologie BP. Singura explicatie pe care mi-a dat-o in timpul colposcopiei a fost : sa stau linistita ca ce am nu imi pune viata in pericol. si ca nu crede ca am 'SH' Intrebarea mea este ce am? avand in vedere ca doctorul respectiv nu a zis nimic, si o sa trebuiasca sa mai fac o serie de analize, as vrea un raspuns pt ca simt ca inebunesc.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
13-01-2023, ora 13:20
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medic Chat
Interpretare analize medicale online
Rapid    Confidențial    Anonim
Cu Medic Chat ai peste 400 doctori din 40 specialități medicale.
Vezi doctori disponibili
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.