rezultat examen distopatologic

14-03-2010
carmelitan
Nu este medic/terapeut
carmelitan
Revin cu rezultatul la examenul histopatologic, in mod special pt.D-na Doctor Balcan Anisoara.
Iata rezultatul meu:
REZULTAT HISTOPATOLOGIC:
MACRO: 1. Anexa dr.: ovar de 7, 5/4, 5/5, 5 cm cu aspect pseudotumoral, culoare galbui-albicioasa prezentand multiple granulatii galbui pe suprafata. Pe sectiune se evidentiaza un aspect cenusiu-galbui cu o arie centrala de necroza.Salpingele dr.este identificat pe suprafata acestei mase ovariene pseudotumorale, pe alocuri fiind inglobat in aceasta.
2. Anexa stg: ovar de 3, 5/1, 5/1 cm. Fragment tubar de 2, 5 cm lungime.
3. Piesa de rezectie salpingiana: fragment de 4 cm lungime.
4. Uter de 6, 5/5, 5/3, 5 cm.
5. Mucoasa endocervicala: material de chiuretaj endocervical.
6. Apendice de 6, 5 cm lungime
MICRO:
1. Anexa dr.: examenul microscopic al masei ovariene dr.evidentiaza un parenchin ovarian ce prezinta un important infiltrat inflamator polimorf alcatuit din limfocite, plasmocite, histiocite, polimorfonucleare neutrofile, dispus difuz, cu realizarea a numeroase focare de abcedare. Procesul inflamator este acompaniat de un marcat edem cat si de focale arii de hemoragie. De asemenea, au fost identificate colonii bacteriene de tip Actinomyces care sunt pozitive la coloratiile speciale PAS si argint-methenamina.
Salpingele dr.prezinta modificari de tip salpingita istmica nodoasa.
2. Anexa stg: ovarul stg prezinta foliculi ovarieni primordiali, chiste foliculare, corpi albicans, un corp galben si un redus edem.
Salpingele stg.prezinta un redus infiltrat limfo-plasmocitar la nivelul corionului, acompaniat de focale arii de hemoragie si de un moderat edem.
3. Piesa de rezectie salpingiana: fragment tubar cu un moderat infiltrat limfo-plasmocitar la nivelul corionului faldurilor tubare, acompaniat de un moderat proces de fibroza la acest nivel. Pe suprafata seroasa salpingiana se evidsnetiaza un material fibrino-hemato-leucocitar.
4. Uter: endometru este in faza proliferativa, Miometrul este de aspect obisnuit, fara particularitate.
5. Mucoasa endocervicala: materialul examinat este reprezentat de rare fragmente de mucoasa endocervicala, unele cu metaplazie scuamoasa.
6. Apendicele prezinta modificari de tip apendicita cronica fibro-obliteranta. Pe suprafata seroasa se evidentiaza aderente peritoneale.
Absenta semnelor histologice de malignitate in ansamblul sectiunilor analizate.
CONCLUZIE: Actinomicoza tubo-ovariana dr. Absenta semnelor histologice de
malignitate in sectiunile analizate
Acum as dori si eu o "traducere" a ceea ce scrie aici.
Posibil ca toate acestea sa se fi intamplat din cauza unui sterilet pe care l-am avut timp de 7 ani si pe care l-am scos (la termen) in iulie 2009?
Cam ce as avea de facut eu de acum inainte?
Nu stiu cam dupa cat timp de la operatie ar trebui sa merg la serviciu (data operatiei 10.02.2010) si cam cat timp nu am voie sa fac efort? Si ce fel de efort?

Astept cu mare interes raspunsul dvs.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul