Rezultat RMN lombar, imi amortesc mainile, nu pot sa dorm noaptea

05-11-2019
FlorentaClau
Nu este medic/terapeut
FlorentaClau
Buna ziua,
Am facut un RMN lombar anul trecut in luna august, am facut 10 zile injectii, am luat tratament medicamentos 4 luni, am facut de 3 ori fizioterape, dar durerile nu ma lasa., imi amortesc mainile, nu pot sa dorm noaptea. Cred ca, undeva, ceva nu e in regula. Poate cineva sa ma ajute despre ce este vorba in RMN?

Rezultatul RMN-ului este:
-mic retrolistezis L2 fata de L3 cu circa 3 mm;
-corpi vertebrali lombari cu inaltime pastrata;
-deshidratari discale etajate, mai exprimate la nivelul L2-L3 si L4-L5 unde asociaza modificari de tip Modic 2;
Pe sectiunile axiale efectuate se vizualizeaza la nivel:
-L1-L2-L3-L4: usoare protruzii discale circmferentiale, fara contacte radiculare evidente;
-L4-L5, protruzie discala postero-laterala simetrica, ce amprenteaza sacul dural si ingusteaza recesurile laterale, avand contacte radiculare L5 intracanalar bilateral;
-L5-S1: fara particularitati notabile.
Con medular cu aspect normal, localizat la nivelul spatiului intervertebral T12-L1.
3 comentarii
0
06-11-2019, ora 22:12
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
problemele de la coloana lombara nu pot produce amorteli in membrele superioare. cele descrise pe RMN pot produce dureri de spate si dureri care iradieaza in picioare
Amorteala mainilor poate fi cauzata de probleme la coloana cervicala.
Ar trebui un examen neurologic pentru a aprecia de unde vin problemele (coloana cervicala, canal carpian/ulnar etc.)
0
07-11-2019, ora 10:48
FlorentaClau
Nu este medic/terapeut
FlorentaClau
Multumesc pentru raspuns!
As mai avea o intrebare: este normal sa nu-mi treaca durerile lombare, deso fac fizioterapie? Am aceste dureri de anul trecut si am facut de 3 ori fizioterapie.
0
07-11-2019, ora 14:31
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
Aveti o mica instabilitate L2/3 probabil acesta produce durerea de spate. Instabilitatile nu pot fi tratate eficient cu fizioterapie, sau cel putin nu pe termen lung. Ati incercat un corset lombar pentru stabilizare?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.