rezultat RMN

09-12-2008
calibra
Nu este medic/terapeut
calibra
in urma RMN'ului a iesit asa:

leziune in hipersemnal T2 la nivelul cornului posterior al meniscului extern
colectie lichidiana retro-rotuliana si peri-condiliana cu grosime maxina de 2, 5 cm pericondilian intern

sunt curios ce inseamna asta, poate sa imi explice si mie cineva ? nu stiu mai multe detalii
multumesc anticipat.
7 comentarii
0
09-12-2008, ora 23:24
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Interpretarea semnalata de D-voastra nu are nici o semnificatie in lipsa unui consult ortopedic competent.
RMN-ul are o contributie absolut minora in stabilirea diagnosticului, esential fiind examenul clinic al genunchiului.
Sfatul meu este sa consultati un ortoped specializat in patologia genunchiului.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
10-12-2008, ora 20:37
calibra
Nu este medic/terapeut
calibra
normal ca asta intentionez sa fac.. am programare maine dar nu mai aveam rabdare vroiam sa stiu daca este cazul sa imi fac griji
0
10-12-2008, ora 21:06
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Indiferent de rezultatul RMN, conduita se va baza pe examenul clinic al genunchiului. O leziune care nu provoaca suferinta, care nu este decelata la examenul clinic, nu va fi tratata chirurgical indiferent de rezultatul RMN.
Eu am lucrat multi ani in Franta, iar acolo nimeni nu acorda importanta examenului RMN, ci doar un aspect medico-legal, ca si fotografiile sau filmele intraoperatorii.
Va doresc insanatosire grabnica!!
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
10-12-2008, ora 21:14
calibra
Nu este medic/terapeut
calibra
Stimate domn,
genunchiul nu provoaca durere, aprovocat dar in urma primului control s-a rezolvat.
Vroiam doar sa stiu daca pe baza RMN'ului poate sa-mi spuna cineva daca este nevoie sau nu.
Eu traiesc in Franta, si am mare incredere in medicii de aici.
Din pacate nu este vorba despre mine, nu este RMN'ul meu, pentru mine mi-as fi facut mai putine griji.
Multumesc pentru raspuns
0
12-12-2008, ora 12:00
Septimiu Albetel
Nu este medic/terapeut
Septimiu Albetel
Buna Ziua,
Am facut acu 6 luni doua operatii la genunchiul stang: una pentru ruptura de menisc si cea de a doua pentru ruptura de ligament incrucisat anterior. Dupa vre-o 6-7 luni de la operatie am facut un RMN care spune:

"RMN genunchi stang
Stare post reconstructie de ligament incrucisat anterior (mai 2008) cu hipodensitate 1/3 medie si hipersemnal T2 la nivelul tunelului femural si tibial.
LIP dimensional normal (cu un diametru de aproximativ 6.4 mm de traiect normal).
Anomalie de semnal in hiper T2 la nivelul cornului posterior menisc intern in favoarea unei leziuni draadul II.
Meniscul extern - leziuni ambele coarne stadiul I.
Ligamente colaterale - fara anomalii de semnal patologice.
Bursita retro - si suprapatelara in cantitate medie.

Concluzii:
Stare post-reconstructie de LIA cu tendinta de repermeabilizare (la 6-7 luni post op.)
Leziuni menisc intern corn posterior stadiul II si menisc extern ambele coarne stadiul I.
Bursita medie si retro - si suprapatelara."

Va rog sa-mi explicati si mie ce inseamna ce am scris mai sus.

Multumesc
0
10-02-2009, ora 21:38
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Rezultatul examenului IRM ("RMN") nu are absolut nici o relevanta in cazul D-voastra, fiind costisitor si inutil.
Important este ceea ce resimtiti D-voastra si ceea ce constata medicul in urma examenului clinic.
Sfatul meu este sa lasati complet deoparte examenul IRM si sa faceti o reevaluare clinica, de preferat la chirurgul care v-a operat (nu va interzice nimeni sa cereti si parerea altui chirurg...).
Va doresc insanatosire grabnica!!
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
24-08-2009, ora 11:40
Dr. Enescu Dumitru Marius
Ortopedie si traumatologie, Constanta
Dr. Enescu Dumitru Marius
Examenul RMN este nu relevant, ci esential in explorarea competenta a unei articulatii. In orice tara civilizata, ca de ex. Germania, Spania sau SUA, nu se practica interventii chirurgicale deschise sau artroscopice fara a exista o imagistica RMN in prealabil. Acest lucru nu exclude examinarea clinica competenta, care este subinteleasa. Capacitatea RMN de a evidentia nu numai osul, ca radiografia obisnuita, ci si structurile fibro-cartilaginoase ce fac parte din sistemul stabilizator al articulatiei, face ca acest sistem de imagistica - mai putin nociv decat razele X- sa fie util nu numai in diagnostic, ci si in realizarea unei indicatii chirurgicale corecte si alegerea unei tehnici adecvate de rezolvare. Abordarea prin RMN a unui genunchi complex post-traumatic ca cel descris anterior, este de asemenea extrem de utila, deoarece este foarte probabil ca epifizele osoase implicate - respectiv condilii femurali si/sau platoul tibial, sa sufere si de un proces edematos, generator de necroza avasculara. Aceasta poate determina asa numita osteocondrita, care de multe ori precede cu cativa ani debutul unei artroze, a carei rezolvare finala este protezarea. Este evident ca, avand la dispozitie un astfel de mijloc de investigatie, nu ne mai putem permite sa intram in interventie cu ochii inchisi, ca acum 50 - 100 de ani.
Leziunile descrise de dl Albetel dovedesc o afectare complexa a genunchiului, cu probleme ligamentare si meniscale multiple, dar care nu toate au fost - se pare - rezolvate prin interventia efectuata. Este putin probabil ca leziunile meniscale descrise la ultimul control sa se fi dezvoltat doar in ultimele 6 luni, cand cred ca si-a protejat cu mai multa grija genunchiul. Se poate ca ele sa fi fost considerate minore la acel moment, insa peste un timp variabil (1-2 ani) ele s-ar putea sa genereze suficient disconfort a.i. sa necesite o noua interventie artroscopica pt meniscuri. Sfatul meu este ca la urmatorul control, pacientul sa solicite o examinare RMN cu substanta de contrast, a carei interpretare o putem comenta impreuna, pentru a gasi cel mai bune cai de recuperare. Centrul nostru Pilot de tratament ortopedic asociat cu oxigenoterapie hiperbara (HBO) are experienta unor astfel de cazuri, in care leziuni asemanatoare, pe fondul interventiilor chirurgicale repetate, au dezvoltat fenomene de necroza. Se stie ca cca 19% din necrozele avasculare de condili femurali provin din cazurile cu interventii artroscopice, ceea ce nu face artroscopia mai periculoasa sau mai putin utila.
Cu stima
SL Dr. Marius Enescu
Medic Primar Ortopedie Traumatologie
Medic Sef Sectie Ortopedie SCJU Constanta
Doctor in Stiinte Medicale
Coordonator Centru Pilot O-HBO
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul