Rezultat RMN cerebral

14-11-2010
Drragos
Nu este medic/terapeut
Drragos
Rog pe cineva cu experienta in domeniu spuna ce inseamna :

"O singura leziune de hipersemnal milimetica in T2, Flair, in capsula interna dreapta (ischemica arteritica)"

Neurologul meu curant mi-a zis ca este vorba despre o "vasculita". Eu prezint simptome cum ar fi : tulburari de vedere (nu pot sa focalizez nimic, sunt mereu cu capul in nori), acufene (tinnitus), tulburari de memorie, tulburari de gandire.
Au simptomele vreo legatura cu rezultatul RMN-ului ?
3 comentarii
0
20-11-2010, ora 12:53
bebemic
Nu este medic/terapeut
bebemic
Da au legatura cu rezultatul de la RMN. Ideea este urmatoarea. doar pe RMN nimeni nu poate sa-ti spuna diagnosticul de vasculita. Trebuie sa iti faci un bagaj solid de analize. Ai imunoglobulinele crescute? normale? ti s-au luat anticorpi anti-Borrelia? mai multe lucruri pot da aceste tulburari. Eu iti propun sa mai vezi inca o opinie.
0
20-11-2010, ora 14:58
Drragos
Nu este medic/terapeut
Drragos
Mi-am propus sa ma duc luni la un alt neurolog sa vad o alta parere.Despre imunoglobuline si anticorpi nu stiu nimic... Mi-am facut analize oftalmologice si din cate mi-a zis dna doctor si ce a scris ea pe foaie, tine de partea neurologica, (ceva legat de campul vizual). Mersi mult pentru raspuns si sper sa revin cu niste detalii dupa a 2-a consultatie.
0
21-11-2010, ora 11:58
pusa35
Nu este medic/terapeut
pusa35
Buna ziua,
as dori sa pun si eu o intrebare pentru un RMN.
Rezultatul la RMN a fost: - mici protuzii discale posterioare L3-L4-L5 cu minime amprente durale la ambele nivele si contact radicular intraforaminal dr. la L3-L4.
- in extenso se evidentiaza o arie ovalara, cu continut lichidian, de cca 30/ 25 mm situata usor parasagital stg., anterior de S1-S2, sugerind posibil chist ovarian
Care este diagnosticul pentru RMN si ce tratament se poate face?
In speranta unui raspuns,
Va multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.