Am nevoie de ajutorul vostru - simptome si nicio boala

10-06-2021
florin199912
Nu este medic/terapeut
florin199912
Salutare, din ianuarie ma confrunt cu simtome si nicio boala, am mai postat odata, intre timp am facut investigatii care spun ca sunt perfect sanatos, in prezent ca simtome am: vagi dureri de cap, mici punctulete in campul vizual, un floater in campul vizual, obiectele luminoase imi raman imprimate pe retina, cateodata si forma obiectelor, sunt foarte dernjante zi de zi, imi distrag concentrarea, tin sa mentionez ca port ochelari cu dioptrii -1.50 la ochiul stang si la ochiul drept sf -1.25 cyl -2.50 si ax 175 pe langa la acest ochi am si lentila de contact -4.50 cu toate vad in ceata la distanta.
Curand am facut si un RMN cerebral rezultatul fiind:
Fara modificari importante de semnal la nivelul structurilor cerebrale sub-/supratentoriale.

Structuri craniene normal pozitionate.

Sistem ventricular cu dimensiuni in limite normale, situat pe linia mediana.

Etaj infratentorial:

Amigdale cerebeloase in pozitie normala. Absenta anomaliilor de semnal la nivelul emisferelor cerebeloase sau trunchiului cerebral. CAI simetrice bilateral.

Regiune sfenoidala si orbite:

Loja selara, glanda hipofiza si tija pituitara cu pozitie si dimensiuni normale, fara anomalii de semnal.

Cisterna optochiasmatica si sinus cavernos cu aspect in limite normale.

Artere carotide interne intra-/supracavernoase simetrice.

Ambe orbite, nervi optici/grasime retrobulbara fara anomalii de semnal.

Sinusuri paranazale si celule mastoidiene cu pneumatizare si dezvoltare in limite normale.



CONCLUZII:

In limite normale.
Urmeaza sa merg la neurolog pentru a vedea, cu toate astept si sfaturile voastre in ce directie sa o iau cu aceste probleme, va multumesc!
2 comentarii
0
02-11-2021, ora 01:12
Dandrei2
Nu este medic/terapeut
Dandrei2
Salut ai aflat ceva am si eu aceleasi probleme si ma deranjeaza rau, cand ma uit la o lumina si mut privirea vad conturul si asta ma sperie...
0
30-01-2024, ora 20:10
MadaS
Nu este medic/terapeut
MadaS
Bună! Poate fi vorba de visual snow. Mai multe detalii aici ------*
Nu exista tratament. Am și eu aceeași problema cu acea pata. Este o fotopsie. Pe lângă asta, apar și alte simptome ca fotopsie, halouri, tinitus, palinopsie etc. Sănătate multa!

(*modificat de admin)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: