Am nevoie de ajutorul vostru - simptome si nicio boala

10-06-2021
florin199912
Nu este medic/terapeut
florin199912
Salutare, din ianuarie ma confrunt cu simtome si nicio boala, am mai postat odata, intre timp am facut investigatii care spun ca sunt perfect sanatos, in prezent ca simtome am: vagi dureri de cap, mici punctulete in campul vizual, un floater in campul vizual, obiectele luminoase imi raman imprimate pe retina, cateodata si forma obiectelor, sunt foarte dernjante zi de zi, imi distrag concentrarea, tin sa mentionez ca port ochelari cu dioptrii -1.50 la ochiul stang si la ochiul drept sf -1.25 cyl -2.50 si ax 175 pe langa la acest ochi am si lentila de contact -4.50 cu toate vad in ceata la distanta.
Curand am facut si un RMN cerebral rezultatul fiind:
Fara modificari importante de semnal la nivelul structurilor cerebrale sub-/supratentoriale.

Structuri craniene normal pozitionate.

Sistem ventricular cu dimensiuni in limite normale, situat pe linia mediana.

Etaj infratentorial:

Amigdale cerebeloase in pozitie normala. Absenta anomaliilor de semnal la nivelul emisferelor cerebeloase sau trunchiului cerebral. CAI simetrice bilateral.

Regiune sfenoidala si orbite:

Loja selara, glanda hipofiza si tija pituitara cu pozitie si dimensiuni normale, fara anomalii de semnal.

Cisterna optochiasmatica si sinus cavernos cu aspect in limite normale.

Artere carotide interne intra-/supracavernoase simetrice.

Ambe orbite, nervi optici/grasime retrobulbara fara anomalii de semnal.

Sinusuri paranazale si celule mastoidiene cu pneumatizare si dezvoltare in limite normale.

CONCLUZII:

In limite normale.
Urmeaza sa merg la neurolog pentru a vedea, cu toate astept si sfaturile voastre in ce directie sa o iau cu aceste probleme, va multumesc!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.