Rmn sau Ct

20-04-2016
TheTruth
Nu este medic/terapeut
TheTruth
Buna, as ruga frumos, in special un medic, sa imi raspunda :

Care este mai bun si mai concludent in afectiunile cerebrale, inclusiv pe partea de afectari circulatorii, gen avc-uri, chiar de mici dimensiuni sau circulatie deficitara ( proasta circulatie cerebrala) ? edeme cerebrale?

Rmn-ul sau ct-ul ?

La aceasta intrebare nu am primit un raspuns lucid.

Unii nu au putut face diferenta, punand la egalitate competenta aparatelor,

Altii au spus ca ct-ul este mai bun, pentru ca vede mai bine sangele si este cel mai des utilizat in diagnosticul avc-urilor.

Eu din cate stiu, rmn-ul este bun pe partea neurologica, poate sa vada anumite aspecte la care ct-ul nu poate ajuta la un diagnostic, de exemplu demielinizari ale nervilor, dar este cel putin la fel de bun, sau mai bun decat ct-ul sin problemele circulatorii ?

O alta intrebare ar fi : Este suficient de concludent cel de 1.5 tesla ? ( care este de gasit in majoritar, fata de cel de 3 tesla )

Astept un raspuns si va multumesc frumos :-). M-ar ajuta sa evit neplacerile plimbarilor pe termen lung in punerea corecta a unui diagnostic, daca este cazul.
1 comentarii
0
21-04-2016, ora 08:21
Mary 19
Nu este medic/terapeut
Mary 19
RMN -ul
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
13-01-2023, ora 13:20
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medic Chat
Întreabă un Neurolog online
Rapid    Confidențial    Anonim
Cu Medic Chat ai peste 400 doctori din 40 specialități medicale.
Vezi doctori disponibili

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.